Nasterea micutei Diana

Nasterea micutei Diana | Autor: rox_y

Link direct la acest mesaj

Cum pe 1 aprilie este Aprilici Pacalici, am vrut sa fac o gluma pe care ar fi crezut-o toata lumea. Asadar, mi-am pus la status pe messenger : “O sa am un bebe”. Cum era de asteptat toata lumea care a vazut ce am scris m-a intrebat daca e adevarat. Eu le-am zis ca este adevarat, insa dupa un timp…le ziceam ca a fost o simpla gluma de 1 Aprilie .
Cei care nu aveau internet …tata, mama, soacra i-am sunat, au fost bucurosi tare, mai putin mama (care mi-a zis ca as fi putut astepta un pic ca poate e prea devreme ). Reactia mamei mele m-a dezumflat ...si nu imi mai ardea de glume.
Dupa o luna…...mi s-a implinit pacaleala. Pe 1 mai 2009 am fost la iarba verde cu prietenii am mancat mici, am baut suc, am cantat la chitara, am urcat pe munte. A fost super. Din seara aceea m-am simtit rau m-am gandit ca e de la mici si mi-am sunat prietenele sa le intreb daca si ele s-au simtit rau, din pacate doar ficatul meu era slab.
In umatoarea zi (2 mai) trebuia sa mergem cu sotul meu la nunta fratelui sau insa eu aveam greturi si ma gandeam ca sunt de la nenorocitii aia de mici. Imi propusesem sa nu mai pun vreodata gura pe unul din ei.
Am fost la coafor sa ma aranjez, n-aveam chef de nimic, cand m-a vazut coafeza asa de plouata mi-a zis sa ma duc la farmacie sa-mi dea ceva sa-mi treaca raul. Urmand sfatul coafezei am mers la farmacie si i-am zis doamnei de acolo ca ma simt rau, ca am greturi. Mi-a dat metroclopramid si mi-a zis ca imi da si un test de sarcina preventiv. Eu am luat testul de sarcina fiind sigura ca nu sunt insarcinata.
Am fos la nunta si pe la 12 noaptea m-am intors acasa ca nu ma simteam bine, sotul ramanand la nunta. Dimineata m-am hotarat sa incerc si eu testul de sarcina, convinsa fiind ca n-am cum sa fiu insarcinata. L-am facut, am asteptat..iar in momentul cand au aparut cele 2 liniute am fost foarte bucuroasa, am fugit si am sarit in pat sa-l trezesc pe sotul meu (saracul era foarte obosit).Din acel moment am cautat pe internet fel de fel de informatii despre stadiu in care era bebelusul meu. In aceeasi m-am inscris pe forumul desprecopii.ro
Am decis impreuna cu sotul meu sa nu spunem la nimeni pana la nunta (25 iulie 2009) despre secretul nostru. Oricum cei din familia mea locuiesc in alte orase si nu si-au dat seama.In cele 4 luni care au trecut pana la nunta am avut greturi in orice moment al zilei si abia asteptam sa treaca perioada sa ma pot bucura de sarcina.
A urmat si momentul mult asteptat...NUNTA...Unde am dezvaluit surpriza despre bebe.Toata lumea a ramas cu gura cascata. Au urmat inca 5 luni cu pofte(oua umplute si supa de galuste)si somn mult.Imi dorisem foarte mult o fetita iar in luna a6a am si aflat ca va fi fetita, eram .

In ultima luna am fost la doctor si mi-a spus ca voi naste in decembrie ca “fetele vin mai repede” DPN-ul fiind in 4 ianuarie. Cu gandul la mit..o asteptam pe bebita sa vina intre Craciun si Revelion. Cand s-a apropiat ziua de 30 decembrie mi-am zis ca daca nu am nascut pana acum nu voi naste decat in ianuarie.Deja incepusem sa-mi fac griji ca voi naste peste termen.

In dupa-amiaza lui 30 decembrie am plecat sa fac ultimele cumparaturi pt spital. Pe drum spre casa eram gandita, stabileam sa gatesc oua umplute in dimineata de ajun de an nou. Fara sa ma uit pe unde calc, am calcat pe un canal si am cazut cu un picior in el. Noroc cu niste barbati care au iesit dintr-o scara alaturata ce m-au ajutat sa ies. Eram atat de speriata mi-era teama ca bebita mea sa nu pateasca ceva. L-am sunat pe sotul meu, care a venit repede acasa mi-a pregatit mancarea si m-am pus in pat sa dorm (eram inca sub stare de soc).
Cand m-am trezit am intrat pe forum DC si le-am povestit fetelor patania mea. Nu am spus nimanui din familia mea, daca le spuneam ma trezeam cu ele la usa claie peste gramada.

Catre seara m-am apucat de prajituri, salate pt masa de revelion. La ora 1 dimineata am terminat toata treaba si mi-am zis “in sfarsit ma culc la o ora normala”(eu de obicei ma culcam la 10 seara si ma trezeam la 4 dimineata).

La 2.30 dimineata am avut prima contractie si atunci mi s-a rupt si apa. Am zis ca nu merg la spital pana distanta intre contractii nu e de 5 min. In acel moment aveam contracti la 15 min. L-am lasat pe sotul meu sa doarma eu am intrat pe forum sa le povestesc fetelor si sa imi dea un sfat referitor la ce sa fac. Ele m-au incurajat iar apoi mi-am luat inima in dinti am sunat la moasa si mi-a zis sa merg la spital ca este acolo si ma asteapta. Mi-era atat de somn [acool] dar trebuia sa-mi revin..am inceput sa-mi adun bagajul cu chiu cu vai (aveam niste dureri) mi-am facut un ou fiert, am facut un dush si apoi l-am trezit pe sot sa mergem la spital.

La spital am ajuns la ora 8, m-am inregistrat si apoi m-au bagat in sala de travaliu. Am mai stat un pic (cu niste dureri de ma suiam pe pereti), am anuntat fetele de pe forum DC ca sunt bine iar 10.30 dimineata am nascut.Mi-au aratat-o sa o vad, era asa ae alba si atat de draguta. Eram asa de fericita ca totul s-a terminat. Cu toate ca a fost dureros nu mi-am putut niciodata imagina ca dupa o clipa de dragoste poate sa se nasca un mic pui de om

Dupa putin timp m-au cusut in timp ce eu vb la telefon apoi m-au dus iar in sala de travaliu si am stat 4 ore nedormite cu telefonul in mana sunand la rude si prieteni sa anunt vestea nasterii micutei Diana.

Fusesem avertizata ca micuta va fi in salon pana ajung eu, dar cand am ajuns la ora 16 nu era in salon. Incepusem sa ma ingrijorez insa am aflat ca este bine (ii faceau analizele si am aflat ca nu e era nimic grav si ca e sanatoasa tun). La ora 20 mi-au adus-o in salon. Cand mi-au adus-o eram cea mai fericita mamica din lume. Am petrecut primul si singurul revelion ca mama si fiica (asa intre fete). A fost de vis.



Mami de Diana - 31.12.2009 -

Sarbatori Fericite!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns haircut spune:

Sa va bucurati de micuta voastra, sa va faca fericiti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Ce frumos ai povestit! Sa-ti traiasca printesa mami!

=========================
Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)
=========================

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xela_07 spune:

Sa va aduca numai bucurii micutza "artista"!
Dupa cum ai povestit pare totul asa de usor ... tac pac .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns plateea spune:

sa fiti... fericiti mereu, sanatosi tot anul, sa ii faci repede o surioara si sa sarbatoriti revelionul cu mare fast in fiecare an!





I will survive...

povestea unei pastai...numita bbTo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Beatrice1982 spune:

ce frumosssss.............

imi place mult povestea

sa fiti sanatoase si sa iti aduca numai bucurii micuta Diana........
Un an nou fericit!!!!!!!!!



I don't know much...but I know I love you...and I always will...'cause you're my soul and you are the air I breathe...

Happy New Year!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micki_mica spune:



Sa va bucurati fiecare clipa de micuta artista!




Miki a lu' Kiti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidepuiuti spune:

tare frumos ai povestit!
sa fiti fericiti toata viata alaturi de mica printesa artista!


mami de Alex si Radu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unboticutz spune:

felicitari si la multi ani frumosi impreuna!

mami de strengarel dulce Rares Mihai
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomaca spune:

Acum inteleg cum de a reusit Diana sa joace intro piesa de teatru la varsta asa de mica. Ea s-a fost artista inainte de a se naste, a jucat in piesa cu mami inca de la 1 aprilie.

varsta lui Tudor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan un


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasor spune:

Sa fiti sanatosi, sa va bucurati de fiecare moment petrecut langa comoara voastra!
La multi ani Diana, mica noastra actritza !


poate ne va prinde si revelionul viitor impreuna sa recitim despre clipele speciale... va pup

Mergi la inceput