masina de paine

masina de paine | Autor: crissteo

Link direct la acest mesaj

Ziua buna. Va rog sa-mi spuneti din experienta voastra ce masina de paine e buna pentru o familie de 4 persoane. Am vazut ca se poate folosi si faina neagra sau integrala si se pot face si dulciuri sau dulceturi sau gogosi, imi puteti spune ce caracteristici sa caut la o masina de paine care sa faca toate aceste lucruri?Ce-m recomandati? multumesc mult.

Albert Simon ( 12.08.2010) si fratioru mare Teo ( 27.04.2007)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns caramel spune:

Daca nu vrei sa stai sa pui de paine in fiecare zi, atunci iti recomand sa alegi o masina de paine cu 2 palete. La astea cu 2 palete cuva este dreptunghiulara,si iese painea mai mare(max. 1,5 kg), la cea cu o paleta, cuva este patrata, si painea iti iese tot patrata(mie asta nu prea mi-a placut). Eu am Moulinex cu 2 palete - 50030 sau cam asa ceva ii zice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

cris, eu am un Moulinex Home Breed, de care sunt iremediabil indragostita.E (cred) cea mai simpla de la Moulinex dar isi face tare bine treaba de vreo 4 ani.Paine la 2 zile, cozonac fff des, si uneori dulceturi.
Eu o recomand.

Alina, mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007)

Poze Mos Craciun DC

bazar umanitar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Vreau si eu sfaturi practice pt prepararea painii. Mosul mi-a adus si mie o masina de preparat painea www.emag.ro/masini_paine/masina-de-facut-paine-moulinex-xxl-baguette-ow502330--pOW502330" target="_blank">Moulinex OW 502330

Azi vreau sa fac prima paine. Daca scriu mai mult peste cateva ore inseamna ca nu mi-a iesit si e gura lipita. Daca nu mai scriu inseamna ca mi-a iesit si imi fac siesta.



Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Cozonacii mei framnatati si dospiti la masina de paine, copti in cuptorhttp://picasaweb.google.com/comenzi.hainutze/LUCA?locked=true#5555629693711219650

Marius, sa ai spor si pofta buna!

Alina, mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007)

Poze Mos Craciun DC

bazar umanitar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Vreau si eu sfaturi practice pt prepararea painii. Mosul mi-a adus si mie o masina de preparat painea www.emag.ro/masini_paine/masina-de-facut-paine-moulinex-xxl-baguette-ow502330--pOW502330" target="_blank">Moulinex OW 502330

Azi vreau sa fac prima paine. Daca scriu mai mult peste cateva ore inseamna ca nu mi-a iesit si e gura lipita. Daca nu mai scriu inseamna ca mi-a iesit si imi fac siesta.



Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Exact asta vroiam si eu sa intreb si cer scuze ca ma bag cumva pt. subiectul fetei. Eu vreau retete pt. masina de paine, incercate, reusite, cantitati etc. Am primit si eu o masina de paine si as vrea sa incep sa o si folosesc .

Are ea o brosura cu ceva retete, da' putine. SI imi prind urechile ... de ex. faina tip 550, 450 ... ce e aia? Aici e doar tip 0, 00 ... numai drojdie uscata se foloseste (la plic) sau si de aia proaspata?

Masina mea e una no-name cu cuva dreptunghiulara.



mamma bis - o fetita si 40s+4 de
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic bebe - klorane baby&page=0" target="_blank">fetita mea chic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Eu am masina de facut paine de vreo 2 ani si o folosesc mai mult iarna ca vara parca nu imi prea vine sa fac paine is caldura . Va dau daca vreti cateva sfaturi/concluzii trase de mine cat se poate de practice dar nu de mare cunoscator in domeniu.
1. Indiferent ce se spune drojdia proaspata e mult mai buna decat cea uscata si e mit cu facutul painii la masina numai cu drojdie uscata.
2. Faina 550 e faina mai grosiera pentru paine, faina 450 e cea de prajituri care are varianata si mai fina in Franta de faina fluida. Se poate face paine cu oricare din ele in Romania nu ma pricep eu f bine dar e cu zerourile triplu 0 patru 0 cu cat mai multe zero cu atat mai fina cica.
3. Cea mai testata reteta si folosita de mine este cu 25 grame drojdie proaspata dizolvata in 250 ml apa calduta cu o lingura de miere sau zahar brun. Se pune prima data aceasta compozitie in masina de facut paine apoi de adauga o lingura de unt topit sau ulei de masline is faina 500-550 de grame variaza putin in functie de faina. Sarea se pune la final, peste faina sa nu intre in contac cu drojdia.
4.Masina de facut paine e o smecherie simplu nu va fie teama sa o deschideti in timp ce framanta aluatul, sa adaugati faina sau apa daca mai trebuie, e mai simlu decat pare. Incepeti la orice reteta cu lichidele si drojdia, apoi cu faina si la sfarsit sarea. Aluatul trebuie sa fie o bula ferma care se roteste fara sa se lipesca de peretii vasului daca nu este asa dregeti cu apa sau faina in cantitati treptate pana il obtineti asa.
5. Painea facuta cu masina nu e ca cea coapta in cuptor orice ati face, eu cand am chef si timp fac aluatul cu masina si il coc in cuptor cand nu...imi asum rezultatul.
6. Painea facuta in masina de facut paine se va lipi de vas in 99% din cazuri nu ati gresit ceva, nu este o metoda perfecta de scoatere a ei eu trec o palete de plastic plata pe langa ea in cuva si apoi o intorc si o scutor bine , dau de masa scrasnesc din dinti si stiu ca iese ea pana la urma la fel si o paleta care ramane mereu in ea....
Eu am facut si testat o multime de combinatii am vreo 20 deretet de paine pe blogul meu de la paine cu cereale, cu verdeturi, cu iaurt, cu dovlecel, cu ceapa....cu jambon variatii pe aceasi tema cu mici modificari la reteta de baza . Va arat paine cu cartofi restul retetelor le puteti vedea la caterogia paine pe blog. Succes si raman la ideea ca e o achizitie nemaipomenita in orice casa maia les painea facuta cu faina Bio. La anul am in plan sa incerc painea traditionala din bulangeriile din Franta fara drojdie, cu ceva levain care e o plamadeala de aluat cu miere...suna cam complicat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

La noi nu e nici o faina cu 0 sau cifre, e faina normala, pentru mancare care se foloseste si la painea normala sau e faina speciala care e pentru aluaturi mai fine(de ex. cozonac, dar eu am facut cozonacul din faina normala si a iesit super!). Mai sunt tot felul de faini pentru paini, ca astia au cultul painilor de zeci de feluri, eu am incercat doar ciabatta si focaccia insa. Pentru ele aluatul se face in masina si apoi se coc in cuptor. Eu am facut aluaturi si pentru cornulete si pentru branzoici, au iesit de fiecare data minunate!
Eu am folosit urmatoarea reteta pentru paine, e din manualul masinii, unde sunt muuuulte retete...le scriu daca vreti dar nu am incercat-o decat pe cea de mai jos:
pentru paine de 750 g:
2,5 dl apa, 1,5 linguri ulei, 6,5 dl faina, 2 lingurite zahar, 2 lingurite sare, 2 lingurite drojdie uscata. Se pun in masina asa: jumatate din cantitatea de faina, apoi lichidele-aici uleiul si apa, apoi restul de faina si deasupra sarea intr-un lateral, vis-a-vis zaharul si in mijloc drojdia. Si gata! Dureaza trei ore pana e gata.

Drojdia: la mine in manual scrie ca se foloseste NUMAI drojdie uscata, aici sunt de doua feluri: pentru aluaturi sarate(painea de ex.) si pentru aluaturi dulci(cozonac de ex.).

Eu am facut si aluat de pizza in masina...

Ce mai, eu de cand o am, de un an mai precis, am facut minuni de aluaturi care pana atunci nu imi ieseau, mai ales cozonacii de Craciun. E o comoara la casa mea.

fii alaturi de Mihaita


vorbe de copil...

Hobby

www.talentedenazdravani.ro/" target="_blank">talentele nazdravanilor

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Silvi, e diferenta intre painea facuta cu drojdie uscata si cu cea din drojdie proaspata? Mie mi-au iesit mereu aluaturile excelente, mai ales cel de cozonac creste de deschide usa masinii de asta intreb...oare cum ar creste daca as pune drojdie proaspata(in caz ca ai observat ceva diferente...).

fii alaturi de Mihaita


vorbe de copil...

Hobby

www.talentedenazdravani.ro/" target="_blank">talentele nazdravanilor

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Wooww, silvi, multumesc mult pt. sfaturile atat de detaliate . Am sa intru sa iti incerc si retetele de pe blog. Intai incep cu painea simpla.



mamma bis - o fetita si 40s+4 de
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic bebe - klorane baby&page=0" target="_blank">fetita mea chic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Mihaela drojdia uscata din ce am observat eu creste putin mai greu si are un gust mai pronuntat putin, o folosesc si eu cand nu am drojdie proaspata dar doar ca plan B . Ce fel de masina ai ? Sincer nu cred ca nu merge si drojdia proaspata desi stiu ca in unele instructiuni mai gasesti formularea asta. La cozonac eu chiar pun numai drojdie proaspata pentru ca aluatul dulce creste putin mai greu, mai ales dupa ce este umplut si il las sa dospeasca mult si dupa ce il scot din masina ca acolo nu incape dupa 30 min cozonac pufos in masina de facut paine eu tot reteta asta o fac de ceva vreme si sunt tare multumita de ea , mai adaug faina cateodata depinde de tipul de faina .
Abramburika am avut si eu putina bataie de cap chiair cand am luat masina si vroiam sa va zic cate ceva din experienta mea, merita din plin chiar daca pare uneori capricios aparatul.
Marius cum a iesit painea ?

Mergi la inceput