As vrea sa am curaj sa divortez!

As vrea sa am curaj sa divortez! | Autor: Claudi@

Link direct la acest mesaj

Nu-l am!
Casatorita de 7 ani si tot de 7 ani traiesc in minciuna. Nu ma inseala, e un baiat bun, tata minunat(zic eu, psiholoaga zice ca nu, e doar un tovaras de joaca , un tata bun se ocupa de bunastarea copiilor)
La fiecare 2 saptamani, mai descoper o minciuna si ma macina, ma doare si daca-l intreb, acuz sau mai stiu eu ce zice ca nu-mi spune pt ca mereu tip la el ca oricum ne certam. Nu-mi spune ca sa nu ne certam , deci eu is devina ca ma minte. Cred ca toate femeile din lumea asta ar urla daca ar fi in situatia mea, i-ar mai da si o tigaie in cap. Ne-adus la ruina, si m-a adus la disperare.

Povestea e lunga, foarte lunga si doar gandindu-ma inapoi imi tremura mainile mi se pune un nod in gat ...
L-am iubit ca pe ochii din cap, era sus pe un piedestal era cel mai minunat lucru intamplat in viata, sa-l intalnesc pe el.
Dupa 2 ani de casnicie am inceput sa aflu ca ma minte, mintea pt taicasu. Imi mirosea de mult, avusesem certuri din cauza lui taicasu, ca era numai pe la el , ca muncea prea mult, ca nu primea salariul (muncea pt taicasu, electrician) Ne dispareau banii din cont, tasu avea card la contul lui.
Cand l-am nascut pe cel mare, am aflat ca s-a imprumutat de la un prieten de muölti bani si prietenul alearga de 7 luni dupa bani. Si tot asa, toti anii astia a facut datorii.
In prima sarcina am luat eu firma pe numele meu, ne-a mintit tasu ca o sa fie a sotului si e mai bine sa o trecem de acum sa nu fie pb mai tarziu.De unde el era pe faliment si nu mai putea deschide. Mi-a facut datorii de miii de euro si in a doua sarcina am zis stop si a trecut-o pe numele soacrei care si ea era pe faliment deci a facut cumva cu sotul meu impreuna. Eu il amenintasem sa nu faca asta ca voi divorta, am aflat anul trecut ca firma e pe numele lui.
Si tot aflu, la fiecare 2 saptamani cate datorii a facut si tot aflu cat a mintit. Aflu ca socrul a comandat pt fisa calorifere, pe numele sotului, cumnata le plateste si socrul nu plateste mai departe, deci noi platim caloriferele. Cumnata a luat si ea credite la banca pt tasu si a ramas cu datoriile.
Acum eu dupa toate minciunile as vrea sa divortez, dar nu am curaj. Dumnezeule, cum sa-i explic eu celui mare ca ne mutam fara tati. Aici voi fi ajutata, voi lua ajutor social, pana voi putea munci, dar cum le explic copiilor. Cum sa-mi iau inima-n dinti sa bag divort. Odata cu divortul va veni si falimentul meu, caci am datorii inca de cand cu firma.
De mult vreau sa divortez, povestea e mult mai lunga si mai plina de minciuni decat ce am scris aici, caci serios nu am puterea necesara sa scriu tot.
Tot il amenint cu divortul, sperand ca se va schimba, dar nu fac decat sa prelungesc suferinta. El nu se va schimba in veci si nici nu ma crede ca voi baga divortul, de asta face mai departe.
Stiu ca nu mai e nici o sansa, nici nu cred ca-l mai iubesc, dar tot nu pot sa plec.
E al naibii de greu, ma gandeam sa raman pt copii, stiti voi, asa zicem toate, dar copii nu vad nimic bun in toate astea. Eu incerc sa nu ma cert cu el si sa par fericita dar simt ca nu mai pot juca teatrul asta.
Ieri si azi am mai aflat 2 chesii, de cate ori zic, of hai trec si peste asta, iar aflu ceva, parca cineva acolo sus vrea sa ma trezeasca.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:


Trebuie sa faci in asa fel incat sa ti fie bine tie. Si daca tu esti ok, si copiii vor fi.
Imi pare tare rau ca treci prin asa cosmar.
Probabil in toti acesti ani ai incercat totul ca sa functionez. Insa pt o casnicie de nevoie de ambii parteneri.

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"


*** Concursul KloraneBaby *** www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic bebe - klorane baby&page=5" target="_blank">mam.jpg ***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

Poti depune actele de divort..in Romania se face o consiliere de cuplu din cate stiu si poate ca el se va speria cand va vedea ca esti hotarata si poate ii vei deschide ochii...ma gandesc ca totusi in afara de acest mare defect nu-i un barbat chiar asa rau...poate e prea legat de familia lui...poate trebuie sa-l inveti ca acum familia lui sunteti voi (tu si copiii)..ma gandesc ca poate inca crede ca-l vei ierta..dar cred ca daca va vedea ca esti decisa sa-l parasesti si va realiza ca va va pierde poate se va trezi la realitate..Parerea mea!
Mult noroc si orice cale vei alege sa va ajute Dumnezeu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanamatei spune:

Draga mea....imi pare rau de situatia asta.Imi dau seama ca traiesti in stres si cu necazuri.Totusi, mi se pare ca nu este un motiv de divort.Eu zic sa te mai gandesti...imi dau seama ca in momentul de fata, si poate si de cativa ani buni de cand te apasa prbs astea, te gandesti ca disparitia lui te va face sa scapi si de problemele pe care ti le aduce si pe care altfel nu le-ai avea.Insa timpul nu il mai poti da inapoi...divortul nu este solutia.Iti va aduce alte probleme, pe care acum nu le banuiesti si s-ar putea sa regreti dupa un timp.Divortul cu copii este foarte greu de suportat, si toata viata de dupa....daca nu ai niste motive ft serioase pt despartire.Motivele ft serioase pt despartire....in opinia mea..si stiu ca altii ma vor contrazice...sunt violenta si eventual inselatul....viciile gen bautura excesiva si drogurile.Alte incurcaturi cu neamurile, banii, surorile ,fratii si alte accesorii cu care vin sotii in casatorie nu sunt decat niste ...issues....nu motive de divort.
Iti urez succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

eu zic sa iei taurul de coarne si sa iei decizia de a divorta! pt tine si pt copiii tai care merita o viata fara griji si stress!
el nu se va schimba ci se va adanci in mai multe datorii, in mai multe minciuni, va face greseli peste greseli din care nu va mai iesi nesifonat! de ce sa sufere copii pt greselile tatalui si bunicului lor? de ce sa indure saracia si greutatile pt datoriile, minciunile si greselile lor?
fereste-i cat poti de greutati, de umilinta si suferinta. daca tatal lor se va indrepta si va gasi calea cea buna se poate alatura voua la momentul potrivit. pana atunci esti datoare, macar tu!, sa te ingrijesti de copii sa le fie bine, daca tatal lor traieste cum traieste...

Eu + Rares (19 aug 2006) + Rebeca (4 iun 2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudi@ spune:

Stiu din afara nu par probleme majore, dar pt mine sunt. Ma minte mereu. Uite ieri am aflat ca nu a platit chiria si nu de la el.
Am scris destul de putin din cei 7 ani, nnu-ti poti da seama cate minciuni mi-au auzit urechile si cate datorii a facut pt taicasu.
Sa nu credeti ca nu am vb cu el, oo ba da si inca de cate ori. Si promite ca se schimba, ca inchide firma ca nu mai minte ca nu mai face datorii.
Acum 2 luni am fost sa o iau pe mama din alt oras, la 250 km, si pe drum spre casa m-a oprit politia, si nu eram cea mai rapida de pe sosea.,Masina cu care eram, nu era a mea ci a unui tip cu care avea socrul afaceri si ala ii datora socrului bani, iar in locul banilor ia dat masina. Noi am facut schimb cu socrii de masini, le-am dat-o pe a noastra si ei au ne-au dat-o pe asta, iar socrii in 3 zile au vandut masina noastra desi eu ii spusesem sotului sa nu le dea actele masinii pana nu le avem si noi. Ei ce credeti,m-a lasat politia fara masina intr-o parcare pe autostrada, in ploaie cu 2 copii pt ca..... tananam, masina nu era asigurata , o cauta BMW Bank si era data ca furata de cretinul ce i-o daduse lu socrumiu si cretinul o mai vanduse la inca o persoana. Deci cu chestii din astea am eu de a face.
Acum binenteles ca nu mai am masina si nu pot merge nicaieri cu copii, eu stau intr-un sat .
Eu am pe urma socrilor, multe mii de euro datorie, foarte multe mii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudi@ spune:

Multumesc mult ca ma sustineti, asta caut. Nu am curaj domne sa iau taurul de coarne si stiu ca asta trebuie sa fac. Nu am nici bani, nu am nimic. De cate ori am lucrat nu am putut pune nimic deoparte caci sotul nu mai primea bani de la socri.
La teorie sunt buna, dar la practica e foarte greu. Am si prietene ce ma sustin, dar nu ele trebuie sa faca pasul ci eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

si atunci, draga mea, de ce mai stai in aceatsa familie? ce exemplu sunt ei, sotul si rudele lui, pt copii tai? ce viata, ce stabilitate, ce confort le poti asigura tu cu astfel de pers care te inconjoara? mare minune daca in curand nu vei fi evacuata din casa si lasata in strada impreuna cu copiii tai ca cine stie ce "afaceri" au mai facut sotul si socrul tau de care nu stii!!! sa te joci cu viitorul unor copii mici, sa nu stii ce surprize va rezerva ziua de maine, mi se pare mult prea mult. pune-i pe copii pe acel piedestal pe care candva era sotul tau si fa totul sa le fie lor bine, chiar daca asta insemna sa intorci spatele sotului si socrului tau care atarna numai poveri si greutati pe umerii tai.

Eu + Rares (19 aug 2006) + Rebeca (4 iun 2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Citat:
citat din mesajul lui Claudi@

Multumesc mult ca ma sustineti, asta caut. Nu am curaj domne sa iau taurul de coarne si stiu ca asta trebuie sa fac. Nu am nici bani, nu am nimic. De cate ori am lucrat nu am putut pune nimic deoparte caci sotul nu mai primea bani de la socri.
La teorie sunt buna, dar la practica e foarte greu. Am si prietene ce ma sustin, dar nu ele trebuie sa faca pasul ci eu.

de www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=47a82b5dea7c19b5ab80ea&source=category&category_id=all" target="_blank">Tony 07.04.07 si www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=8455390b7c8da0bcea185a&source=category&category_id=all" target="_blank"> Nico 23.02.09
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=429b4df014c3faeb7eb9ff&source=category&category_id=23" target="_blank">Nunta


Poze




Nu stiu ce sa zic de divort, e solutia cea mai simpla (poate si cea mai buna in cazul tau), dar inainte sa faci pasul decisiv nu te poti desprinde financiar de el si familionul lui? Adica fiecare cu conturile separate, vrea sa faca datorii n-are decat, dar sa nu te afecteze pe tine si pe copii. Te duci tu si platesti chiria si facturile care tin de casa si in rest il priveste.

N-am inteles daca lucrezi sau nu in momentul asta, dar ar fi bine sa ai un venit al tau, intr-un cont doar al tau si sa nu mai participi sub nicio forma la cheltuielile lui debile. Asta nu e viata normala. Si daca se trezeste inglodat in datorii si intelege ca, divort sau nu, tu nu il mai secondezi in afacerile lui proaste, poate-i vine mintea la cap.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

stiu ca poate par mult prea rece cand iti spun sa divortezi, insa sotul tau este irecuperabil, sufera de o boala care te va trage toata viata in jos.
sora mea a fost casatorita cu un astfel de om, cum este sotul tau, care facea datorii peste datorii fara sa spuna la nimeni ce face cu banii, cum ii mananca si pe ce se duc, fara sa ii aduca la cunostinta de ceea ce face el. si ea nu a stiu cu exactitate decat cand a hotarat sa divorteze de el. in decurs de 1 an jumate facuse o datorie de 60mii euro! a divortat de el fara sa se mai uite inapoi!!!

Eu + Rares (19 aug 2006) + Rebeca (4 iun 2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Claudia, imi pare rau ca treci prin ce treci! Daca nu-l mai iubesti, daca ai toate problemele pe care le ai, trebuie sa te desprinzi de el si de familia lui. Copiii nu vor intelege acum, dar vor intelege peste ani si ani. Nu le rapesti tatal. Atat trebuie sa inteleaga: ca el ramane tatal lor, partenerul lor de joaca, dar nu mai poate fi partenerul tau de viata. Si mergi mai departe. Nu are sens sa-ti spui ca ramai cu el pentru copii. Daca-i iubeste, va fi alaturi de el si nemaifiind sotul tau.


Mergi la inceput