Cat de inalta e "prea inalta"?

Cat de inalta e "prea inalta"? | Autor: Lo_li_Ta

Link direct la acest mesaj

Intrebarea mea e de fapt, exista vreo inaltime de la care n-ar fi indicat sa mai porti tocuri? Eu am 1.81 si de la familie la prieteni, de cate ori apar pe tocuri (si nu se intampla f des), se gaseste cineva sa-mi spuna ca n-ar trebui sa mai port, ca-s prea lunga, etc. Invariabil, in mod pozitiv sau negativ, lumea se mira. Multa vreme n-am iesit din balerini si cizme plate, dar e greu sa gasesti incaltaminte eleganta fara toc, plus ca cele mai frumoase modele au acolo macar 7 cm, daca nu 12.
Sunt slaba, am un corp proportionat,am fost manechin si atunci n-aveam dileme d-astea, desi nu mi-ar fi displacut sa am si eu acolo, 1.70. Acum ma intreb daca e intr-adevar, dizgratios cum mi se spune, sa fiu prea inalta. Ma trezesc la varsta asta ca dezvolt complexe, dupa ce nu le-am avut in adolescenta. (cand nici macar nu eram cea mai inalta)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Am o prietena de 1,90 si ceva , poarta tocuri dar mai micute,si-a gasit un prieten mai inalt decat ea si la evenimente poarta si tocuri mai mari.
O prietena are 2 verisoare, una are 1,85 si cealalta e mai inalta cu 3 cm (parca), aia mica tot se plange ca vrea sa mai creasca. Si amandoua poarta tocuri mari.
Deci nu-ti face girji ;)

***Fur is for petting**


www.adoptiicaini.ro si www.adoptiipisici.ro
www.accesoriisihaine.blogspot.com si http://re-shop.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Buna, mie mi se pare tare rautacioasa observatia si as gasi un raspuns pe masura. E atre frumos sa fii ianlt, parca si kg in plus se aseaza altfel.

Oricum, eu am intrat sa te intreb altceva, copilul meu e inalt, atat de inalt incat are si laba piciorului pe masura. Banuiesc ca si la tine e la fel. Peste 40 ai vazut/este incaltaminte frumoasa pt dama? Ai probleme in gasirea incaltarilor?

Sarbatori fericite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymca spune:

lo_li_ta, eu am 1cm mai putin decat tine. eu port numai pantofi, ghete, cizme fara toc. am avut candva in dulapiorul cu bunatati si niste cizme cu toc si niste pantofi, dar nu-mi place de mine cu ele. pur si simplu cand ma urc pe ele nu mai incap in oglinda de pe hol si ma enervez.

apoi, cand merg prin magazine si vad femei mai inalte decat mine cu tocuri mi se par ciudate. niste aratari pe bete. nu-mi place cand le privesc si-mi dau seama ca si eu as fi la fel si renunt la orice incaltare inalta.

deci mie clar nu-mi plac sau silueta trebuie sa fie de asa natura incat sa se armonizeze perfect cu tocurile. cu mine lumea a fost blanda de-a lungul timpului si n-am primit comentarii directe cu privire la marimea tocurilor purtate, dar m-am adaptat eu singura la gusturile mele. e posibil sa fie si o urma de complex dar nu stiu cu ce ocazie l-am dobandit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulix spune:

Lolita nu mi se pare ca esti ca esti foarte inalta. Cred ca cel mai important e sa te simti bine in pielea ta si sa lasi gura lumii rele sa vorbeasca. Daca esti multumita de tine si de cum arati nu-i bai ca ai 1.81 cm.
Un sfat iti dau: ridica fruntea si zambeste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulix spune:

Am uitat sa iti zic ca am o prietena care are inaltimea ta si poarta tocuri; mai mici cei drept si nu o intereseaza ce zic altii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lo_li_Ta spune:

Vaaai, XIO, daca aveam peste 1,85 cred ca eram suparata tare. Oricum, felicitari tuturor celor care se simt bine in pielea lor. Cum oricum n-ai incotro, n-are sens sa-ti amarasti zilele. Doar sa-ti mai pui intrebari ocazional
ymca, stiu cu oglinda. La fel si eu. Si exact aceeasi senzatie o aveam si eu, doar ca de cand mi-am luat niste superpantofi, am dat de gust parca. Cred ca am si o pasa cand ma vreau mai feminina.
Raspunsuri am, si ma ales barbatilor le spun ca sunt ei mici, nu eu mare. Nu pot sa spun ca am complexe, ci doar ca ma intrebam obiectiv daca nu cumva au ceilalti dreptate si pur si simplu nu ma avantajeaza.
Cu kilogramele, nu stiu, intr-adevar trebuie mai multe puse ca sa e vada, dar de ex, o femeie mai scunda cu fundul maricel poate fi sexy, una inalta...hmm...
De incaltaminte, nu stiu ce sa zic. Eu port cam 39 jumate, am o singura pereche 41. SI dificultati n-am, pt ca peste tot 37 si 38 dispar primele, numerele mari raman. Am o prietena care poarta 42 si n-am auzit sa se planga, se incalta de la magazine obisnuite, din mall-uri, etc. In general cam pana la 41-42 se fac, mai sus sunt probleme. Dar au aparut f multe ateliere unde fac pe comanda modele f frumoase.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Eu am 1.70 masurata si rasmasurata pt.ca am facut gimnastica medicala din cauza unor probleme de coloana - aparute cica din cauza ca am o forma longilina. Mie sincer mi se pare ca sunt cam inaltuta si nu prea port tocuri. Imi dau seama ca tocurile inalte iti dau un plus de feminitate, dar cand te desiri toata pe tocuri, parca nu-mi place Si eu ma uit dupa tipe inalte, pe tocuri, multe chiar imi plac, dar io una ma simt prajina pe tocuri de 12 cm. Senzatia aia ca abia incapi in oglinda...cum bine ziceati si voi. Deci Lolita iti inteleg usorul disconfort. Eu nu am chiar un complex, poate uneori un vag sentiment de "nelalocul ei", caci persoanele mai scunde mi se par uneori mai feminine. Pe de alta parte, am remarcat ca fustele si rochiile lungi stau absolut demential pe femeile inalte si subtiri...arata traznet. De fuste scurte nu mai zic, daca ai noroc de picioare frumoase.
Eu in adolescenta am avut un puseu de criza, cand imi placea un baiat mai scund si mi-am blestemat in barba soarta de fata inalta.
Parerea mea este ca atata vreme cat iti gasesti partener pe masura (e totusi caraghios sa-ti placa un tip cu un cap mai mic , de nu poti sa-l iei de mana pe strada, ca ai impresia ca tu il ocrotesti) inaltimea n-ar trebui sa fie o problema.

P.S. Eu am 31 de ani, voua nu vi se pare ca astia din generatia mai tanara sunt inalti? Sau mi se pare mie?

P.P.S Lolita nu cred ca te-am ajutat mult cu raspunsul meu, dar macar e bine sa stii ca nu esti singura cu feelingul "oglinda asta ar trebui atarnata mai sus"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorikay spune:

Citat:
citat din mesajul lui CristinaT

Buna, mie mi se pare tare rautacioasa observatia si as gasi un raspuns pe masura. E atre frumos sa fii ianlt, parca si kg in plus se aseaza altfel.

Oricum, eu am intrat sa te intreb altceva, copilul meu e inalt, atat de inalt incat are si laba piciorului pe masura. Banuiesc ca si la tine e la fel. Peste 40 ai vazut/este incaltaminte frumoasa pt dama? Ai probleme in gasirea incaltarilor?

Sarbatori fericite!

am fetita de 10 ani!

si :)


La partea cu incaltamintea iti pot raspunde eu: da, exista incaltaminte masura 40-41 foarte frumoasa. Cumnata mea are 1,80m, poarta 41 la pantofi si are foarte multe perechi fara toc, cu toc mic sau cu toc foarte inalt foarte frumoase si moderne. Ea nu prea are complexe si poarta tocuri oricat de inalte. Problema ei este ca nu isi gaseste barbati mai inalti decat ea. Dar mai are timp ca este tinerica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Vai, iarina, cum sa te simti inalta la 1,70?
Eu am 1,69 si ma simt fantastic pe tocuri. Mi-am luat vara asta o pereche de sandale cu toc si talpa ca din lemn, am 1,80 si ceva cu ele, le iubesc la nebunie
Nu m-ar deranja sa am 1,75.
iar fetele mici pe mine nu ma prea incanta, pana acum nu am intanit una despre care sa spun ca arata fain asa mignona desi sunt fana Kylie minogue, Eva Longoria(e sublima).


***Fur is for petting**


www.adoptiicaini.ro si www.adoptiipisici.ro
www.accesoriisihaine.blogspot.com si http://re-shop.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Xio...am prietene scundute rau...sotul nu e nici el exagerat de inalt si desi imi plac sandalele cu talpa groasa, inalta, parca nu-mi vine sa ma cocot pe ele. Pur si simplu mi se pare ca-s cam gard No, ce sa-i faci cu ideile astea fixe

Mergi la inceput