consecinte legate de recunoasterea paternitatii

consecinte legate de recunoasterea paternitatii | Autor: dma

Link direct la acest mesaj

sunt o viitoare mamica singura, necasatorita.
tatal doreste sa isi recunoasca paternitatea si eu as vrea ca numele copilului sa fie al meu.
intrebarea mea este: ce implica prezenta numelui tatalui pe certificatul de nastere cand va trebui sa rezolv diverse acte pt copil(inscriere la gradinita, scoala, pasaport, carte de identitate, etc). ma obliga acel nume din certificatul de nastere sa contactez tatal pentru astfel de situatii?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Recunoasterea copilului nascut in afara casatoriei aduce tatalui obligatiile si drepturile ce decurg din filiatie.
Numele nu are relevanta - copilul poate purta oricare dintre numele voastre, stabilit de comun acord.
Pentru a evita ce spui (acordurile obligatorii ale celuilalt parinte in diverse situatii) ceri in instanta incredintarea minorului spre crestere si educare - si apoi, cu acea hotarare judecatoreasca, nu vei mai avea nevoie de acordul tatalui pentru calatorii, carte de identitate etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portugal spune:

Buna da sunt in situatia ta copilul ai poarta numele tatalui. La gradi scoala am putul il anscrie fara el carte de identitate iar am putut face fara prezenta lui.Dar cu pasaportul nam reusit fara prezenta lui si trebuie si procura de la tata pt a parasi minorul tara daca va fi nevoie daca copilul nu va fi incredintarea mamei. Cred ca te-am ajutat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

de vreo 3-4 ani (nu stiu exact) nu mai ai nevoie de acordul tatalui daca vrei sa faci pasaport sau sa-l scoti din tara, ajunge copia sentintei definitive din care reiese ca ti-a fost incredintat copilul.


Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Povestea nasterii: Lili si Robert Locul nostru www.jccoradea.ro" target="_blank"> preferat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gabi_K

de vreo 3-4 ani (nu stiu exact) nu mai ai nevoie de acordul tatalui daca vrei sa faci pasaport sau sa-l scoti din tara, ajunge copia sentintei definitive din care reiese ca ti-a fost incredintat copilul.


Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Povestea nasterii: Lili si Robert Locul nostru www.jccoradea.ro" target="_blank"> preferat


Corect, Gabi.
Problema este ca incredintarea minorului nascut in afara casatoriei trebuie ceruta in instanta - fata de divort, unde instanta se pronunta din oficiu, chiar daca nu exista cerere accesorie in acest sens.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dma spune:

va multumesc pt raspunsuri.
avand in vedere ca nu doresc pensia lui alimentara, nu doresc sa il oblig la nimic din ceea ce legea ii da dreptul, nu o sa il trec in certificatul de nastere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui dma

va multumesc pt raspunsuri.
avand in vedere ca nu doresc pensia lui alimentara, nu doresc sa il oblig la nimic din ceea ce legea ii da dreptul, nu o sa il trec in certificatul de nastere.


Sper ca stii ca apoi "se poate trece" singur, fara acordul tau, nu? (Am mai avut acest subiect aici - am explicat atunci pe larg).

Probabil ca ai motivele tale acum sa fii suparata - dar, dupa parerea mea, nimeni nu are dreptul de a-si frustra copilul de filiatia paterna - cu toate consecintele ce decurg de aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gabi_K

de vreo 3-4 ani (nu stiu exact) nu mai ai nevoie de acordul tatalui daca vrei sa faci pasaport sau sa-l scoti din tara, ajunge copia sentintei definitive din care reiese ca ti-a fost incredintat copilul.


Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Povestea nasterii: Lili si Robert Locul nostru www.jccoradea.ro" target="_blank"> preferat


Insa in momentul in care vrei sa te stabilesti definitiv in alta tzara,ai nevoie de acodul tatalui!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dma spune:

Inregistrarea copilului la primarie Oficiul de Stare Civila:

A. Mama casatorita

Pentru obtinerea certificatului de nastere al copilului sunt necesare actele urmatoare:
- actul de identitate ale mamei in original,
- actul de identitate ale tatalui in original,
- certificatul de nastere al mamei in original
- certificatul de nastere al tatalui in original
- certificatul de casatorie in original,
- certificatul medical constatator al nasterii copilului.
- dac#259; p#259;rin#355;ii au nume de familie diferite sau exist#259; neconcordan#355;e intre numele de pe certificatul medical si declara#355;ia verbal#259;, se face o declaratie scrisa, semnata de ambii parinti, din care s#259; rezulte clar numele de familie si prenumele copilului.

B. Mama necasatorita si singura

Pentru obtinerea certificatului de nastere al copilului sunt necesare actele urmatoare:
- actul de identitate ale mamei in original,
- certificatul de nastere al mamei in original
- certificatul medical constatator al nasterii copilului
- copilul va avea numele de familie al mamei.

C. Mama este necasatorita si tatal vrea sa recunoasca copilul

Pentru obtinerea certificatului de nastere al copilului sunt necesare actele urmatoare:
- actul de identitate ale mamei in original,
- actul de identitate ale tatalui in original,
- certificatul de nastere al mamei in original
- certificatul de nastere al tatalui in original
- certificatul medical constatator al nasterii copilului
- o declaratie de recunoastere a paternitatii semnata in fata ofiterului de stare civila de ambii parinti.


ceea ce inteleg eu de aici este ca o mama singura,necasatorita cu tatal copilului, trebuie sa fie de acord si ea ca tatal, care doreste sa isi recunoasca paternitatea, sa fie trecut in certificatul de nastere.singur nu se poate trece.
nu sunt avocat si nu va pot contrazice, dar asa am inteles eu din ceea ce am studiat.
este adevarat ca se poate si mai tarziu sa se faca demersuri prin care sa se refaca actele prin care sa fie trecut si tatal pe certifcatul de nastere.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

La inregistrarea nasterii - da, se completeaza o cerere comuna.

Apoi, nimic nu-l impiedica sa-si recunoasca copilul.
Este un act personal al tatalui, declarativ - de la care nu-l poti opri (gandeste-te ca una dintre posibilitatile de recunoastere este chiar testamentara).
Insa recunoasterea care nu corespunde adevarului poate fi contestata de orice persoana interesata (58 Codul Fam.) - numai ca acolo proba medico-legala va fi cea hotaratoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adda_lili spune:

Cum se procedeaza pt recunoasterea copilului dupa un anumit numar de ani mai exact 3 ani.

Mergi la inceput