Atentie la unele alimente pentru copii

Atentie la unele alimente pentru copii | Autor: adry2010

Link direct la acest mesaj

Cu mare fanfara, reclama de la Parizaki Ifantis a acaparat atat copii, cat si adolescenti sau adulti. Toate bune si frumoase, dar ce ne facem cu produsul in sine? Pe langa carne, chiar eticheta dezvaluie denumirile a unei serii de adaosuri chimicale, unele dintre ele nefiind recomandate consumului sau copiilor. http://experientedemamici.blogspot.com/2010/12/despre-parizaki-infantis.html

Tot pe rafturile cu alimente pentru copii, se gasesc si ieftinii biscuiti Rostar, continand metabisulfit de sodiu care īmpiedic#259; fixarea vitaminei B1, producānd #351;i crize de astm, dureri de cap, ame#355;eli #351;i dureri intestinale. http://www.urbaniulian.ro/2009/01/29/biscuitii-rostar-metabisulfit-de-sodiu-pentru-copii/

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

pai nu le dam si gataeu una nu i-am dat copilului niciodata parizer,nici noi nu mancam...de fapt eu ma intreb sincer de ce se produce acest produs

apropo de alimentele pt copii si in special legat de carne...vreau sa va zic ca azi la neata cu razvan si dani a fost invitata madam bilic nutritionista si zicea dumneaei ca majoritatea parintilor dau carne de pui copiilor ca na e mai usoara bla bla...ei in ziua de azi stim si noi cum se cresc puii in ferme cu hormoni de crestere samd...mihaela bilic recomanda parintilor sa dea copiilor carne slaba de porc pt ca porcii sunt crescuti mult mai natural,deci pulpa sau muschi nu slanina

eu una i-am dat copilului meu carne de porc pana acum mergand cam pe acelasi principiu(adik decat pui de oras mai bine porc de la tara)asta cand nu am avut deloc nicio pasare de la tara(pt ca de obicei vine una pe sapt cu dedicatie pt copil de la bunici)



Mami si 2 printi iubiti: DAVID(24 sept 2008) si STEFAN(24 sept 2010)


HAINUTE 0-4ANI SUPER PRETURI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Zaki e delicios, nu-i altul mai gustos...Sa recunoastem, melodia e frumoasa si multi am invatat-o.

Dar de curand am avut ocazia sa discut cu o d-na dr. de la Protectia Consumatorului si am atins si subiectul mezeluri, inclusiv Parizaki.
M-am ingrozit de ce mi-a povestit!
Pe langa E-uri, intra gheare, capatani, fulgi...si in general, produsele care nu se vand, sunt reciclate si asa ajung pe mesele noastre, iar unii medici pediatri sustin ca e chiar indicat sa le dam copiilor cremwursti.

De ce se mai fabrica? Pentru ca este cerere!
Dar la fel este cerere si pentru ouale gainilor crescute in baterii, pentru dulceturile "bio", 100% naturale, care contin acid citric (deci numai naturale nu mai sunt!), pentru sucul nr. 1 in lume si haaaat, as sta pana maine sa fac o lista...

Personal, imi place sfatul "Incercati sa pregatiti totul in casa". Bine, pregatesc eu cu manutele mele, dar de obicei, folosesc tot produsele din comert...Ca nu mereu am oua si o aschimodie de pui de la bunica (nu cel umflat cu apa si mort de zile intregi) sau legume din gradina mamei.

Sa incercam, pe cat posibil, macar copiii sa ni-i ferim de otravurile astea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Se mai fabrica nu pentru ca este cerere, sau nu direct, ci pentru ca fiind pline de resturi, gheare, oase, zgarciuri, tot ce ar trebui aruncat de fapt, ies la un pret mult mai bun decat muschiul file de exemplu. E adevarat in gama de parizer mai iese cate unul care imbie copiii gen parizaki sau ala in forma de ursulet, care banuiesc ca nu sunt la fel de ieftine, dar publicitatea se plateste, publicitatea nu calitatea!

Si de fiecare data cand se atinge subiectul asta ajungem mai devreme sau mai tarziu sa intrebam: ok, si ce le dau sa manance dimineata? Pui nu, mezeluri nu, ce mai ramane? Oua, lactate, porc hai ca ajunge. Nu e foarte variat dar poti sa faci ceva din astea. Si urmatoarea intrebare este cum controlez ce mananca la gradinita?

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
www.bijuteriiandroix.page.tl" target="_blank">Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

In primul rand, desteptii aia cu parizakiul lor au dreptul sa foloseasca melodia respectiva? Adica io o stiu de "gummy bear", asa o stie si fiica-mea, de-aia cum aude reclama galopeaza sa se uite la ea si sa danseze...banuiesc ca alti copii mai maricei chiar incep sa fie interesati de "parizaki" si sa le ceara parintilor
Cred ca putem sa le dam sa manance destule chestii fara sa apelam la porcariile astea denumite parizer, cremwursti, salam si alte mezelarii...la naiba, pai eu am intrat rapid intr-un magazin si-am cumparat cremwursti sa le dau unor maidanezi care pareau flamanzi pe-afara...unul nu s-a atins de ei!! Si nu o data mi s-a intamplat faza asta, cu parizer sau cremwursti, de ma gandeam:"la naiba, maidanezii astia par sanatosi, veseli, dau din coada...si totusi is pe moarte de refuza mancarea!" Pana m-am prins ca pe ei, cu mirosul lor, nu-i poti fraieri cu plasticarelile alea care numai carne nu contin...
Androix, si eu ma gandesc uneori la ce-ar putea manca fiica-mea (cand va depasi perioada de "nu mananc mai nimic, lasa-ma-n pace, am alte treburi importante")...mai ales ca eu am un fix cu carnea si laptele (eu am renuntzat, ei probabil ii voi da din cand in cand)...raman legumele (care nu mustesc de pesticide), fructele (idem), magiunul de prune (bun, ca-i natiurel si fara zahar), mierea (cred ca si asta e controversata, am tot auzit ceva de antibioticele cu care-s tratate albinele)...si am cam ramas in pana de idei

mami de Sophia-Diana (Sophiphi)
18 luni
19 luni
Manole forever

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Eu am renuntat de mult la mezeluri si dulciuri cumparate.
Fac eu in casa, fiindca, deocamdata, am timp.
Se pot gati multe in casa. Se poate face chec, sau rulada cu carne de vita, chec cu carne sau branzeturi ( astea se fac cel mai usor .
Dati o cautare pe net dupa cuvintele cheie si veti gasi o multime de retete. Iti ia 1 ora si jumatate preparatul si se manaca in 2 zile.
Dimineata, se poate bea lapte cu sandvisuri, ceai cu sandvisuri, iaurt/sana/lapte batut cu sandvisuri cu branza, unt sau pate facut in casa ( asta se face intr-o ora ). Un ou ochi pus intre 2 felii de paine este o mancare hranitoare, alaturi de o cana de lactate.


allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Cerere exista, nu neaparat fiindca-i ieftin.

Sa va dau exemplu copiii mei. Sunca de praga, muschiul file, friptura facuta in cuptor...dupa 3-4 zile le arunc. Nu pun gura pe ele. Cand, cam 1 /luna le iau parizer sau cremwursti (nu cu forme de ursuleti - lor le place parizerul ala ordinar, cu usturoi) sunt cei mai fericiti copii din lume. Carne macra nu mananca, doar daca fac mancaruri cu carne tocata. Ieri am facut o tava mare de lasagna si a mai ramas 1 portie (terminata astazi ce pustiul cel mare, cand s-a intors de la scoala). Aaaa, si le mai place pateul Dar sa fie de la cutie - ca daca fac eu in casa nu-l mananca, ca are gust de ficat . Ar mai pune gura pe salam sau carnati, dar cum mama e rea si nu le prea ia....Evident ca stiu cu ce sunt facute toate (am un unchi care a lucrat la o fabrica de-asta) si din cauza asta nu le cumpar decat foarte rar, totusi trebuie sa le dau ceva de mancare si doar cu paste si salate nu-i pot creste .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

[quote]citat din mesajul lui Ilinca_M.

banuiesc ca alti copii mai maricei chiar incep sa fie interesati de "parizaki" si sa le ceara parintilor

[quote]
Aceeasi d-na dr. mi-a spus ca nici un copil nu se naste cu dorinta de a manca mezeluri, ci noi, parintii suntem de vina, suntem comozi si in loc de o mancare calda/un sandwich cu piept de pui, la care sa punem o foaie de salata/banala varza murata care contine vit. C in cantitati industriale, le bagam repede o felie de sunca intre 2 felii de paine si gata, am scapat de ei...

Am ramas afis cand am vazut ca toate mamicile de la gradinita unde e fi-mea, le pun zilnic, copiilor, sandwichuri cu: sunca, salam, sunca, muschiulet, sunca, pastrama, sunca...parizer...si se mai intreaba de ce nu mananca bietii copii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Se fabrica pt ca e ieftin si nu toata lumea isi permite sa faca mezeluri bio pe balcon
Nici eu nu cumpar parizere. Au un gust dubios si inca`l revad cum era pe vremea lui Ceausescu: plin de apa si zgarciuri
Muschiul file imi place. Dar tot rar cumpar. Fie`mea nu mananca.
Cu publicitatea explic si reexplic; e pt produse care nu se vand. Si a inceput sa inteleaga

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"


*** Concursul KloraneBaby *** www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic%20bebe%20-%20klorane%20baby&page=4" target="_blank">mam.jpg ***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Foarte tare asta cu publicitatea pentru produse care nu se vand.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
www.bijuteriiandroix.page.tl" target="_blank">Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Citat:
citat din mesajul lui Androix

Foarte tare asta cu publicitatea pentru produse care nu se vand.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
www.bijuteriiandroix.page.tl" target="_blank">Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!


mi-a venit ideea de la reclamele la jucariile scumpe si am mutat-o si la produsele alimentare.

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"


*** Concursul KloraneBaby *** www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic%20bebe%20-%20klorane%20baby&page=4" target="_blank">mam.jpg ***

Mergi la inceput