Nasi de botez. Ce trebuie sa stiu/ sa fac?

Nasi de botez. Ce trebuie sa stiu/ sa fac? | Autor: tlaura

Link direct la acest mesaj

Azi m-a rugat o prietena sa-i botez fetita. Eu ma si vad nasa ei, mai ales ca mi-am dorit si o fetita, dar din nefericire, pentru noi nu e cel mai bun moment, din punct de vedere financiar. Bineinteles, ea mi-a spus ca nu are nicio pretentie, dar totusi un minim trebuie sa cheltuim si noi, in afara de trusou, niste scutece si alte chestii pentru copil. Intrebarea mea e: ce ar mai fi de platit de catre nasi? cam cat ar fi un acel minim, si ce trebuie nasii sa faca? Adica noi vorbim cu preotul? rezervam restaurantul? Si cam cat ar fi taxele?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

voi platiti preotul si lumanarea. O lumanare o poti lua cu 100-150 ron ptr preot ...depinde mult de unde e biserica situata, de preot etc. Nu trebuie sa vorbesti tu pentru restaurant. Nici la biserica eu stiu ca nu e obligatia ta sa vorbesti.


bulinuta mamica de bulinel dragutel

Poze noi


www.onetruemedia.com/shared?p=1ad6bcc6cb70cbb27cf08c&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">minune mica

Poze



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Aici se discuta si despre preoti care nu cer nici o taxa: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=154445&whichpage=2


Roli mami de Andrei (16 ianuarie 2008) si Marc (9 iunie 2006)



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tlaura spune:

Multumesc mult pentru raspunsuri!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIRCLAU spune:

buna
lumanarea o poti face la piata george cosbuc ii mai spune si piata de flori si o gasesti muuuult mai ieftina si te poti targui cu florareasa pt ca sunt multe,iar referitor la preot depinde in ce zona doresti,eu stiu o parohie unde sunt 2 preoti care sunt de pus la suflet de bunatate si de credinta si nu cer taxa dar sunt in vatra luminoasa(acolo am botezat noi fetita)
mai trebuie sa cumperi cruciulitele,panza de mir,tot ce trebuie de imbracat la biserica si a doua zi,si cam atat,e ff bine sa botezi
va doresc succes la cumparaturi

Mergi la inceput