Pufi iubiti ian-feb 2010 (181) LMA Luca Alexandru!

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danyelana spune:

Citat:
citat din mesajul lui ioana_fota

Citat:
citat din mesajul lui micki_mica

Sarbatoritii de azi!

Si pup si fetele!

Multumesc de cafeluta! Cafelute, adica! Servit din ambele si am scapat de durerea de cap!

Am o propunere: am putea trece bradul de la Ayannna pe prima pagina? Ca tare frumos este!!!





Miki a lu' Kiti


Sunt de acord cu ideea

de Maria Alexandra 26.03.2010

Ingerii zboara pentru ca o iau usor

Astept cu drag si








Si eu sunt de acord



Mami de bebe Arthur, "printul zapezii" -07 ian 2010







Asteptand cel mai minunat Craciun alaturi de noastra



Arthur, l'amour de papa et maman



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Fac capitol nou.



Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)

...dreaming of a white, perfect www.youtube.com/watch?v=1HrAy5xqzOs" target="_blank">Christmas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_g spune:

de la pag 7 am sarit direct aici, nu de alta, dar trece capitolu si ma dati disparuta

sa-mi dau si eu cu parerea, desi nu cred sa conteze, legat de intarcat. treaba asta e delicata si exista 2 variante, din cate am citit. ori brusc, ceea ce inseamna cateva zile horror pentru copi, mama, tata, casa, catei si purcel, ori treptat, adica inlocuirea meselor incet-incet cu LP. dar cand tzitzi= alinare&co, mai greu. dar cand mama e pe cale sa faca o depresie mare de tot care poate afecta copilu mai rau decat intarcarea pr-zisa, e caz de forta majora. of....suna asa usor in teorie...........numai cine prin aceeasi situatie poate sti.......lasat copilu sa planga....nici asa nu e ok.......si al meu a plans ieri vreo ora si ceva pana sa vin eu de la scoala, era mort de somn, a adormit instant la tzitza, desi la un moment dat ma rodea gelozia ca adoarme linistit in brate la soacra-mea ( constienta insa de binefacerile acestui fapt).

na, si ca sa zica si cioara ceva.....ieri i-am dat un biscuite pe care l-a rontait ca un soricel, incet-incet, tacticos, pe indelete....acum o luna rupea bucati mari si se ineca, trebuia sa-i bag degetu in gura sa-l ajut, dar ieri mi-a facut o surpriza tare placuta...........la noi e premiera! probabil old news pt alti pufuleti....

ail bi bac!



_
mama lui Stefan, pui scump
asteptam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufuleti2010 spune:

Capitol nou

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

N-am recuperat dar las o reteta ptr DANYELANA

eu am un Moulinex XXL
gramaj: 1000g
noi punem mereu pe tip de coacere mediu, nici prea rumenita nici prea cruda

Sper ca stii deja, ingredientele se pun in exact ordinea scrisa in reteta si treb sa ai grija de regula drojdia sa nu intre in contact cu sarea/apa/uleiul, de aia se si pune la urma, eu mereu imprastii bine faina sa acopere apa si apoi pun drojdia

- Apa -400ml

- ulei de floarea soarelui - 28 de ml (daca ai linguritza din aia a masinii e cam 2 table spoon, lingura mare, de supa)

- sare 12 g - ( la aceeasi lingura a masinii un pic mai putin de jumatate de lingura de supa)

- zahar 21 g - (1si1/2 lingura de supa)

- lapte praf - 18 g (1 lingura de supa cu ceva varf)

- Faina (cik tip 55, dar eu pun faina alba normala) 640g

- drojdie proaspata 36g / echivalent frojdie instant uscata: 12g(eu aici am pus mereu un pic jumate din drojdia uscata la pliculete (la noi in comert iau drojdia de la Dr Oetker si are 7g pliculetul)

- la mine mi se pare ca e programul 5 , ideea e ca timpul de coacere e 1h20m, programul rapid. Acum la masinile de paine difera numarul programului rapid, da tu aia treb sa cauti: rapid


Eu una tot ce am incercat paine din aia de 3 ore, 3 ore si se facea frumoaaasa se umflaaaaaaa si spre final mi se prabusea toata si se usca f tare. De aia fac numai painea asta rapida care a iesit mereu buna bafta!

de Yannis

Mergi la inceput