Stiti sa va targuiti?

Stiti sa va targuiti? | Autor: ina.click

Link direct la acest mesaj

...ca eu nu.

Mi s-a tot spus despre diverse articole pt casa, de la rafturi pana la mochete, ba chiar si haine, ca le gasesc in zona Dragonul Rosu / Colentina etc dar "tre sa te targuiesti bine cu ei"

Eu nu stiu sa fac asta. Teoretic stiu cum, adica l-am vazut pe tata care se incapataneaza sa incerce pana si in situatii hilare (d.ex. supermarket, pret fixat pe eticheta, vanzatoare consternata) dar nu....stiu daca reusesc.

Tehnica mea de negociat e: Cat costa aia? Atat? Ok.
Si ori plec, daca nu imi permit, ori cumpar.

Tehnicile tatei sunt infioratoare de imi venea sa plang uneori daca ma agata la cumparaturi prin vreun bazar:
1. Denigrarea produsului:
"Atat sa-ti dau pe stiftul asta?!! Pe chinezaria asta prost facuta? Pai asta se dezlipeste intr-o saptamana"
(eu nu cred ca vreau sa aplic metoda asta desi am observat ca merge. Dar mi-e rusine. Plus, tata are un volum vocal impresionant care intimideaza)

2. Plec dar revin
Tata se facea ca pleaca indignat iar apoi revenea o data, de doua, de trei ori, revenind ca un bumerang si propunand pretul sau.

3. Tehnica ajutorului.

Compatimitul vanzatorului care sta in frig / cald / ploaie / oboseala langa un produs disproportionat ca pret, pe care nu=l va vinde nici la pastele cailor. Noroc cu tata, acest Mecena al targurilor, care, iata, a venit si il va scapa de unul din produse contra unui pret corect.

4. Am uitat tehnica discountului

"Daca iti cumpar tot baxul asta mi le dai la 40%?
Daca iti cumpar 2 perechi, imi reduci una la jumatate?"


Eu atata imi amintesc.
In cazul tatei culmea, mergeau, insa atata harmalaie si atatea indignari si exclamatii de o parte si de alta ma epuizau nervos. Culmea, unor vanzatori le facea ...placere? Pentru ca il recunosteau pe tatal meu si ii faceau semne zambind cand il mai zareau, pregatiti sa isi ia revansa.

Targuiala asta e vreun joc pe care nu-l pricep eu?
voi negociati verbal? Si iese ceva?

27 +

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miriama spune:

da, eu pot si-mi iese.
nu in stilul tatalui tau, dar insist si iese.
insa in supermarket nu se poate.
chiar imi place sa simt la final ca am castigat, insa niciodata nu ofer un pret mai mic decat ar face produsul.
si apoi, daca noi nu tragem si nu tinem la banii nostri cine o va face pentru noi? asa cum vanzatorii vor sa castige cat mai mult, noi de ce n-am vrea sa economisim cat mai mult?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Ooo, si inca cum!
In cultura asiatica, targuiala este un semn de apreciere...il jignesti pe vanzator daca nu te tocmesti cu el.
La noi, cea mai "elaborata" targuiala o obtii cu tiganii, este un spectacol, uneori. Sunt, de departe, mai buni negustori ca noi.
Pentru ca, indiferent cat de mult am tras pretul in jos de la un tigan vanzator, am plecat cu sentimentul ca tot m-a pacalit, s-ar fi putut si mai bine. Si, probabil, asa a si fost.
Tactica mea, insa, nu cuprinde defaimarea produsului sau a vanzatorului: dimpotriva, lansez semne clare de apreciere, mai si laud...in fond, corbul nu s-a ales cu cascavalul din cioc tocmai pentru ca a fost laudat!
Si exista o regula (am aflat-o si eu de la altii) care tine de superstitie: daca esti primul client in ziua respectiva, vanzatorul nu te refuza. Poti negocia lejer, esti relaxat, ii dai cat vrei. Dar, regula spune ca, daca poti sa-l jumulesti bine, ca ti-ai dat seama ca cu tine isi face safteaua, nu trebuie sa-ti bati joc...ca se intoarce impotriva ta.
Treaba grea comertul asta cu negustori...

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex@Sara spune:

ina,esti sigura ca nu scri despre socrelul meu?Exact,dar exact asa face si el.Eu am fost doar odata in obor cu el,dar m-am lecuit .Cumnatelul meu mi-a zis una tare.Era cu socrelul care vroia sa ia niste balamale de geamuri,(pt geamurile de la magazie)care erau la 7 ron/bucata.La care socrelul zice"scump,domnule,scump.Tot ca astea,dar la 4 lei nu aveti?".dar mereu vine cu ditamai sacosile pline cu cumparaturi la preturi bune.Eu miercuri am luat legatura de patrunjel cu 1 ron,din piata de la noi,si joi a fost venit el la shopinguiala si trecand pe la noi imi da 3 legaturi de patrunjel,ca el le luase la 1 ron toate.Eu nu ma targuiesc deloc,si mai rau,mai ales la piata,nu urmaresc cantarele,nu fac si eu totalul daca cumpar mai multe....clienta perfecta pt bisnitarii tzepari din piete,norocul meu ca nu merg prea des,mai ales in obor,desi sunt preturi ff bune.In Dragoane merg de minim 2 ori /luna,dar o sigura data m-am targuit,la un covor,si mi-a lasat 50 ron...cica mi l-a dat la pretul la care l-a cumparat si el...sa il creada Mutu .Cand eram la mama,ma targuiam chiar serios,si 99,9% reuseam sa obtin pretul meu.Chiar ca trebuie sa ma reapuc de "sportul" asta ca sigur fac economie.

Luminita,mami de 3 nazdravani:
tero Stefan-Alexandru 02.09.2005
shoricica Sara-Maria 30.05.2008
trompetzica Daria-Ioana 03 08 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kokiy spune:

Mie imi iese intotdeauna la florarese .
"Haoleo ,boieroaico,n-am bre' atatia bani.Nu te uiti la mine ca's de'o pele cu mata,pe mine te-ai gasit sa ma jacmanesti.Iti dau 50ron pe astea doua(2 buchete imense care faceau 90ron)si sa mor io daca data viitoare nu vin tot la mata sa cumpar.Ce naiba, pe criza asta daca nu ne intelegem noi intre noi,cine sa ne mai inteleaga."

In Dragonul Rosu la covoare.
Ne-am uitat un pic,am ales un vanzator care parea mai istet si mai vorbaret.Vreau sa cumpar 10metri de mocheta 23ron/m2,il vreau taiat in trei si eventual festonat.In timp ce tot negocia sotul pretul la 20ron pe metru + festonat ,eu puneam intrebari prostesti .Iubi,dar n-ar trebui sa luat si la copii in camera niste covorase din astea cu desene(plecasem chititi sa cumparam si din alea ),si ne-ar mai trebui si un covoras din asta cu forme geometrice in sufragerie.Patronul tot spunea ca ne mai da un discount ceva daca le luam pe toate de la el.Covorasele de copii erau 150ron bucata,iar covorul mare era 500ron .Ii spunem ca lasam si noi mocheta acolo( dupa ce am achitat-o) si ne mai uitam poate gasim ceva care sa se incadreze cu nevoile noastre.Ne tot spunea ca ne da covorasele cu 120ron ,ca mai da discount si la covorul mare daca le luam de la el.Ne-am mai fatait prin complex vreo ora si cand ne-am intors le-am luat cu 790ron pe toate ,mocheta200ron,covorasele 240ron ,iar covorul mare 350ron.I-am dat 800ron si ne-a ajutat cu ele pana la masina .

O alta tehnica este sa-ti pui in portofel fix exact cat vrei sa dai pe produs.Eu mergeam cu o zi inainte si vedeam pretul, 50ron de exemplu si imi puneam intr-un buzunar 37ron.Cand ajungeam in fata standului faceam pe uimita si suparata.Vai trebuia sa iau si asta ,dar nu mai am decat atatia bani,vai,vai.Uneori merge ,uneori nu,depinde de noroc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex@Sara spune:

koky,cand mai vi in dragoane,da un beep si mergem impreuna...mamaaaa ce ne-am mai distra

Luminita,mami de 3 nazdravani:
tero Stefan-Alexandru 02.09.2005
shoricica Sara-Maria 30.05.2008
trompetzica Daria-Ioana 03 08 2009

Mergi la inceput