echivalare drojdie uscata cu drojdie proaspata

echivalare drojdie uscata cu drojdie proaspata | Autor: kita

Link direct la acest mesaj

Imi puteti spune cum echivalati voi in retetele care contin drojdie uscata de la masina de facut paine, drojdia proaspata?
Am gasit la o masina moulinex, model mai nou o asemenea echivalare dar la masina mea moulinex nu se aplica pentru ca imi iese painea cazuta, semn ca este prea multa drojdie.
Si nici nu pot aplica ce scrie in prospectul masinii Moulinex ca se masoara cata cantitate de drojdie uscata intra in lingurita si se inmulteste cu 3?
Eu am un moulinex cu 2 palete, maxim 1500 g iese painea si de cand o am, chiar daca am folosit drojdia la plic sau cea la cubulete, in mai mult de jumatate din situatii imi iesea painea surpata, nu mult, dar suficient cat sa nu fie boltuita;

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

25g drojdie proaspata = 7 g (un plic) drojdie uscata.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EllaX spune:

Pentru aluaturi facute manual, 1 pliculet de drojdie uscata este echivalat cu "o nuca" de drojdie proaspata - drojdie proaspata cam cat o nuca, atunci cand n-ai cantar. Asta inseamna 25 grame drojdie proaspata (exista pachetele individuale cu 25 g drojdie).

Banuiesc ca la fel este si pentru masina de facut paine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kita spune:

MUltumesc de raspunsuri; o sa vad daca functioneaza;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kita spune:

Am folosit aseara drojdie proaspata la cuburi de 50gr, am pus 1/4 cub (11 gr) la 670 gr faina si a iesit OK.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delalex spune:

Nu sunt la subiect, daram si eu o intrebare legata de painea la aparat: de ce se faramiteaza?? Fac paine,e ok,creste frumos,dar a2a zi daca vreau sa taio felie nu pot pt. ca se face faramitze.Nici sa rup o bucatzica nu pot ca se face praf! De ce??
Mi-a zis cineva ca pun prea mult ulei sau prea putina sare, am ajustat cantitatile si nimic!!
Un sfat???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caramel spune:

@Delalex, pune aici reteta painii ca sa ne dam seama unde gresesti. Sigur e ceva in plus sau in minus, pt. ca nu e normal sa se faramiteze asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kita spune:

Si eu tind sa cred ca gresesc undeva; in retetarul de la Moulinex este paine taraneasca; am facut aseara si mi s-a prabusit coca: am pus 420 gr faina alba, 210g integrala si 210g faina de secara estul ca in carte si 12 gr drojdie proaspata in loc de cea uscata si am programat la programul 3. Aveti idee unde e greseala? prea multa drojdie sau prea multa apa, desi e ca in reteta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iael spune:

Am observat ca retetele marilor cofetari recomanda drojdia uscata , nu proaspata . Oare de ce ?

Mergi la inceput