De Craciun:turte cu julfa!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Citat:
citat din mesajul lui My_Lady0091
voi cumpara lipii din care se fac shaormele..sunt cele mai bune!


te rog, daca vrei, spune-mi cum procedezi cu lipiile ca sa le transformi in foi?
Intreb pt. ca sunt un pic mai groase decat foile de turta. Le insiropezi mai mult?

Citind subiectul am realizat ca fetita mea nu stie ce sunt turtele. As vrea sa fac dar cu nuca. Nu am rabdare sa fac foi subtiri de turta si nici sa le coc. Foi de placinta din comert nu vreau sa folosesc fiindca au margarina in compozitie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza2005 spune:

Eu mananc turte de cativa ani de la bunica sotului din moldova, le face cu nuca dar foile sunt fff subtiri si stiu ca le coace pe plita si nu au nimic in comun cu lipiile pentru shaorma.
Eu am inteles ca foile sunt facute din jufla adica din spuma care se ridica cand fierbi canepa. Chiar o sa intreb anul acesta cum le face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabitza2005

Eu mananc turte de cativa ani de la bunica sotului din moldova, le face cu nuca dar foile sunt fff subtiri si stiu ca le coace pe plita si nu au nimic in comun cu lipiile pentru shaorma.
Eu am inteles ca foile sunt facute din jufla adica din spuma care se ridica cand fierbi canepa. Chiar o sa intreb anul acesta cum le face.

stiuca nu au nimic in comun cu lipiile, insa sunt un substitut bun si e scutesc de multa treaba cu aluatul, caci trebuie copt pe plita...




Blackmoon Lady&lipishtocul
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Darria

Citat:
citat din mesajul lui My_Lady0091
voi cumpara lipii din care se fac shaormele..sunt cele mai bune!


te rog, daca vrei, spune-mi cum procedezi cu lipiile ca sa le transformi in foi?
Intreb pt. ca sunt un pic mai groase decat foile de turta. Le insiropezi mai mult?

Citind subiectul am realizat ca fetita mea nu stie ce sunt turtele. As vrea sa fac dar cu nuca. Nu am rabdare sa fac foi subtiri de turta si nici sa le coc. Foi de placinta din comert nu vreau sa folosesc fiindca au margarina in compozitie.

ideea eca trebuie insiropate bine si facute cu 2 zile inainte adica pe 23...pana pe 25 sunt moi ca foile de placinta...ce-i drept sunt un pic mai groase, dar la fel de bune!soacra mea le face asa, de la ea am luat pontul!



Blackmoon Lady&lipishtocul
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Eu stiu de la mama,dar si pe baza prorpiilor degustari,ca turtele cu cit sunt mai subtziri ,cu atit sunt mai gustoase!

Ele se fac "chilimotz"daca se inmoie si sunt groase!

Deci mai bine foi de placinta decit foaie de saorma!

N-am auzit de turte cu julfa pina acuminsa turtele cu nuca si zahar...!Mare pacat ca n-am plita aici si nici foi de placinta nu gasesc!


editez sa spun ca tot de la mama stiu ca doar"gospsodinele neindeminatice fac turtele groase"!(fara a jigni si supara pe nimeni)Motiv pentru care doar dupa moartea ei am facut turte o singura data si...atit!Foile d eplacinta au fost baza!
Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

editez sa spun ca tot de la mama stiu ca doar"gospsodinele neindeminatice fac turtele groase"!(fara a jigni si supara pe nimeni)
Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

nu te mai scuza, doar e stilul tau!



Blackmoon Lady&lipishtocul
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui My_Lady0091

Citat:
citat din mesajul lui andacos

editez sa spun ca tot de la mama stiu ca doar"gospsodinele neindeminatice fac turtele groase"!(fara a jigni si supara pe nimeni)
Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

nu te mai scuza, doar e stilul tau!



Blackmoon Lady&lipishtocul
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca



Da...poate,dar fii sincera si spune care-s mai bune ;din foi de placinta sau de saorma?Ca banuiesc ca ai mincat cu foi de saorma de le recomanzi!

Hai ca vad ca nu-s singuzra care e confuza cu foile de saorma si turtele de craciun!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Citat:
citat din mesajul lui My_Lady0091

Citat:
citat din mesajul lui andacos

editez sa spun ca tot de la mama stiu ca doar"gospsodinele neindeminatice fac turtele groase"!(fara a jigni si supara pe nimeni)
Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

nu te mai scuza, doar e stilul tau!



Blackmoon Lady&lipishtocul
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca



Da...poate,dar fii sincera si spune care-s mai bune ;din foi de placinta sau de saorma?Ca banuiesc ca ai mincat cu foi de saorma de le recomanzi!

Hai ca vad ca nu-s singuzra care e confuza cu foile de saorma si turtele de craciun!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Cele mai bune sunt cele din foi coapte pe plita!!
daca arfi sa aleg intre foi de placinta si lipii, as alege lipiile, incearca si tu..si ai sa vezi de ce!



Blackmoon Lady&lipishtocul
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Eu cred ca e o neintzelegere la mijloc!

ce intzelegi tu My lady prin lipie?

Eu de exemplu prin lipe asta intzeleg:
http:/reclama ilegala - considera acesta un avertisment/Retete/Aluaturi/Paine-de-casa/Lipie-Paine-Turceasca.html

este o imagine luata asa la prima cautare pe google!

deci din asa ceva ...nu ai cum s afaci turte!

De asta cred ca pentru tine lipie inseamna altceva!

Foile de saorma la fel sunt cam de 0,5 cm grosime,deci iar nu se pot folosi ca ingredient pentru turte!

Tu o iei personal,dar aiurea crede-ma,ca e ceva care nu se potriveste in ce spui tu!

Foile tradintzionale de turte,se fac dintr-un amestec de faina cu apa,se intind foarte bine,exact pe procedeul foii de pizza,apoi depinde de tehnica fiecaruia!Mama mea de exemplu,le intindea pe "perna"!Avea o fatza de perna speciala pentru asa ceva(cu asta imbraca o perna din..lada de zestere) si intindea foaia pina devenea aproape transparenta!Apoi o taia in patrate ,si le punea fie pe plita incinsa,fie in tava de cuptor!

Le ambala intr-un "cearsaf"si le lasa sa se raceasca si usuce pina pe 22 sau 23 decembrie,apoi trecea la insiroparea lor!

Asta este metoda traditzionala de preparare a turtelor in sudul Moldovei,nu tocmai usoara intradevar iar eu daca incerc sa lamuresc o problema nu o fac pentru ca asa e stilul meu cum insinuiezi tu,ci pentru ca undeva e o confuzie !

editez ca vad ca nu-mi da voie cu linkul ala,uite il pun pe asta:
http://www.culinar.ro/forum/continut-pagina/20024/Lipie-turceasca/pagina/120/

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

pe la noi, la foile de shaorma se mai spun si lipii...sau foi libaneze, o fi corectm nu o fi..nu am stat sa-mi bat capul pana acum
stiu cum se fac in mod originar turtele cu julfa...insa daca eu am mancat cu foi de shaorma si mi-au placut...care-i baiul??
eu doar le-am recomandat, nu le-am bagat nimanui pe gat, draga mea andacos!
deci...nush care ar fi supararea ta mai exact???
eu nu am deschis topicul acesta sa ma iau la harta cu teoria universal valabila vremurilor noastre, anume :"care pe care".
urasc cand dau peste persoane care la orice subiect "se straduiesc" sa caute nod in papura...pe bune...
deci,pofta buna, la orice fel de turte te decizi sa faci/mananci si Craciun fericit!



Blackmoon Lady&lipishtocul
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput