De Craciun:turte cu julfa!

De Craciun:turte cu julfa! | Autor: My_Lady0091

Link direct la acest mesaj

bine v-am gasit si aici:la bucatarie.
nu sunt o gospodina desavarsita in ale bucatelor insa exersez si, zic eu, perseverez.
anul acesta vreau sa fac de Craciun:turte cu julfa.insa am o mare nedumerire:UNDE GASESC EU CANEPA??din cate stiu se interzice a se mai cultiva asa ceva..parca
voi faceti turte cu julfa?
as putea sa le fac cu nuca..dar nu ar avea acelasi gust.
anul trecut am mancat la mama..facute cu nuca...sunt bune, nu am ce comenta...dar nu se compara cu cele din julfa.
cu foile ar fi usor caci cumpar lipii(se gasesc la Plus)..sau din foi de placinta.
sper totusi sa gasesc o solutie!
multumesc



Blackmoon Lady&lipishtocul
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

Seminte de canepa (ne)decorticate gasesti la magazinele de produse naturiste. Am citit in alta parte ca poti comanda pe net de la firma Canah (eu n-am comandat de la ei, deci nu ti-i pot recomanda din punctul asta de vedere, stiu doar ca am citit un articol in Ziarul Financiar despre firma in cauza).

Ce gust au turtele cu julfa? Stiu ca am citit la un moment dat de turtele astea, dar nu asociez gustul cu nimic. Poti sa ne detaliezi putin?

Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

din astea facea bunica mea.... as vrea sa fac si eu. Imi poti da reteta? Imi aduc aminte si acum, ultima data am mancat acum 20 de ani... Parca le si vad. Acolo era obiceiul ca, inainte de Craciun toata lumea facea turte din astea si apoi mergeau pe al rude/prieteni si duceau farfurii cu turte din astea suprapuse si lumanari aprinse. Ea le facea cu nuca, cu canepa nu cred ca am mancat vreodata.

Cristina si Stefan Costin (25.02.2005)

BazarGeneral

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Nu ai pe nimeni la tara? Femeile inca mai cultiva canepa special pt. turte.
Sau: incearca la piata, in aceasta perioada ar trebui sa gasesti la tarani.

Se mai fac turte cu seminte(macinate) de bostan.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

voi vb de ceea ce se cheama "scutecele domnului"?
adica niste foi subtiri-subtiri de aluat coapte pe plita si unse cu sirop de miere si cu nuca tocata (eu cu nuca stiu ca se fac) si puse una peste alta, care semananca in ajun de craciun?

eu abia astept sa faca mama (e singurul lucru pe care il astept de craciun - nu poftesc la cozonac, piftii sau alte cele)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Citat:
citat din mesajul lui corap

voi vb de ceea ce se cheama "scutecele domnului"?
adica niste foi subtiri-subtiri de aluat coapte pe plita si unse cu sirop de miere si cu nuca tocata (eu cu nuca stiu ca se fac) si puse una peste alta, care semananca in ajun de craciun?

eu abia astept sa faca mama (e singurul lucru pe care il astept de craciun - nu poftesc la cozonac, piftii sau alte cele)

da.astea sunt.scutecele Domnului.
in Moldova se faceau cu canepa mai mult.
se coceau foi pe plita...se facea intr-o oala sirop de zahar cu apa, zagar topit si mirodenii se ungeau turtele si apoi se adauga canepa sau nuca.cu seminte de bostan nu am auzit pana acum.sau de miere.cred ca sunt mai multe moduri de preparare.
cu canepa e alta poveste, trebuie preparata separat, fiarta in doua ape, strecurata..iar pe turte ajunge un fel de continut care seamana cu cenusa din vatra sobei...
ce gust are intreba cineva.are gustul copilariei...eu cu asta il asociez...ce gust are intr-adevar??are gust de cenusa dulce!
voi incerca la piatza(la tarani), la farmaciile naturiste..trebuie sa fie undeva.
de cultivat asa la tara, nu am mai auzit pe nimeni de ani..de cand cu scandalul cu cannabisul cultivat prin spatele caselor..desi inainte din canepa se faceau si materiale de vestimentatie, saci...si mule altele.era uleiul de canepa..folosit la nush ce.bine ca sunt magazinele de vise.astea sunt ok
se numesc turte cu julfa tocmai datorita faptului ca se fac cu canepa!
eu nu voi coace turte pe plita..as putea, sa merg la tara, da, in schimb, voi cumpara lipii din care se fac shaormele..sunt cele mai bune!
reteta o voi posta imediat ce voi culege informatii.reteta o stia bunica, aia originala, moldoveneasca, insa e nu mai e din pacate printre noi de mult timp!



Blackmoon Lady&lipishtocul
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

pana una-alta,va las cateva link-uri:
http://articole.famouswhy.ro/turte_cu_julfa_din_seminte_de_canepa/

http://www.bunatati.ro/Dulciuri/alte-dulciuri/Julfa-Pelincile-Domnului.html



Blackmoon Lady&lipishtocul
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

cred ca depinde de zona geografica - eu sunt din dobrogea- deci cu multe influente turcesti - asa ca nuca ar putea fi influenta baclavaleasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirunajr spune:

La mama in Moldova se fac turte foarte subtiri, si inamoaie intr-un sirop cu mirodenii, apoi se presara nuca, zahar si coaja de lamaie. Dupa preferinte, se pune si cacao.
Se obisnuieste sa se faca aceste turte aproape de ajunul Craciunului, pentru ca in ziua de Ajun cand vin e preotul sa fie pe masa.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Mi-ati dat o idee exceptionala!
Le voi face si eu pentru seara de Ajun. De mult imi storceam mintea ce sa fac dulce pentru musafirii nostri: unii tin post, altii au regim fara zahar... Acestea le pot face si de post, cu sirop de miere .

Nu cunosteam traditia, din pacate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaby76 spune:



Pai nu-i corect!!! Si bunica mea facea turate cu canepa dar acum ma mai leaga astia ca zic ca-mi droghez famelionul... eu le fac cu nuci macinate si-mi plac si asa. Stiu ca prepara mai multe bunatati cu julfa. A murit, saraca, si n-am reusit sa invat multe din "secrete".

Mergi la inceput