Pufi iubiti ian-feb 2010 (180) LMA Luca Alexandru!

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

Citat:
citat din mesajul lui lalitica2000

hmmm...apar si eu la ceas de seara, schimbul trei....ce credeti voi ca am facut eu pana la ora asta ???...turta dulce...yami-yami...pentru ca anul acesta vreau sa fie un Craciun de neuitat, si pentru ca eu nu prea stiu sa fac praji, m-am gandit sa fac niste repetitii inainte, asa ca azi am facut turta dulce (zilele trecute am facut vis de iarna, care nu prea mi-a iesit). lasand la o parte faptul ca o portie de turta dulce(vreo 7 tavi) mi-a luat vreo 4 ore, au iesit delicioase. sunt in forma de stea, semiluna, inimioara, iepuras, floare, bradut. e un miros in casa de la scortisoara, cuisoare...parca maine vine Craciunul. Sunt foarte usor de facut, dar ia timp mult de facut o portie intreaga.

eu bradul il voi face cu globurile din anii trecuti, ca am gramada si le tot rotesc. Si la mine trebuie sa fie cu rosu, dar mai bag si globuri verzi sau combinatii de rosu cu verde, aurii, portocalii,argintii, fac tot felul de combinatii.

eu m-am hotarat sa ii iau lui david de craciun pianul acesta de la chicco http://www.chicco.ro/produse/anteprescolarul-4/jucarii-34/promotie-pian-dj-12-luni-513.html
evident ca nu am dat atatia bani, ca l-am luat din alta parte si am dat 65 de ron. zilele astea trebuie sa imi ajunga.

joi am si eu petrecerea de Craciun la firma, drept pentru care mi-am chemat prietena mea cea mai buna sa stea cu David, ca ea stie sa ia glicemii si sa-i dea sa manance ca sa pot sa stau si eu pana mai tarziu. Abia astept sa ma dantuiesc, doar ca nu prea stiu cu ce sa ma imbrac, dar gasesc eu pana atunci.

a, ca mi-am adus aminte ca tot vroiam sa va intreb. David al meu nu adoarme decat daca il tin in brate. E adevarat ca in maxim 5 minute a adormit, dar daca il pun in pat cand este obosit si se freaca la ochi de somn, nu vrea sa adoarma si pace. Pot sa numar pe degete atunci cand a adormit de unul singur. Mai sunt pufuleti care adorm leganati sau plimbati prin casa? V-am zis ca nu il tin mult ca il iau in brate atunci cand e super obosit si adoarme imediat, dar ma gandesc sa nu se obisnuiasca asa, ca acum devine tot mai greu de tinut in brate...l-am lasat de cateva ori sa planga ca m-am gandit ca poate plange un pic si adoarme, dar nimic si imi e cam firca sa-l las prea mult sa planga pentru ca ii scade glicemia. din pacate starile emotionale influenteaza valoarea glicemiei.
In seara asta l-am pus in pat si i-am zis ca stau cu el, il tineam de mana si ii cantam, dar nimic, n-am avut cu cine. Vreau si eu sa stiu ce metode aplicati.

Lali de David luptatorul nostru




f frumos pianul! Felicitari mai ales pentru pret! am vazut ca si la Mothercare pe site era pe la vro 15 lire (juma din pretul de lista). Si eu ma uitam la pianul asta, pan la urma am ales sa iau altul care a venit dar astept sa i-l dea mosul (www.amazon.co.uk/VTech-Sing-and-Discover-Piano/dp/B000SQI6RU/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1292312269&sr=8-1" target="_blank">pian bebe V-Tech

Cu adormitul...pana la 9 luni jumate Yannis al meu a adormit 99% din dati singur. Mai nou adoarme in brate, exact cum spui tu, ce 5..in 3 minute viseaza, dar daca il pun in pat se freaca la ochi se frichineste pe toate partile si pan la urma il gasesc in picioare . Oricum eu stiam si de la o prietena ca pe masura ce cresc e mai greu sa adoarma singuri, al ei copil pana la 1 an a adormit mereu singura, la 1 an a fost bolnavior si l-a leganat intr-o seara pe picioare ca sa adoarma si...asta a fost ...pan la 4 ani nu l-a mai dezvatat si la 4 ani s-a lasat cu plansete de crocodil vro 2-3 seri pana sa revina la adormit singur. Presupun ca de acum incolo "pusul la nani " va deveni din ce in ce mai laborios....povestea preferata, paturica preferata, pernuta/ jucaria etc

de Yannis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

Neata!
Ati aruncat covorasele? EU da, desi pisici formaldehida e periculoasa dintotdeauna, abia acum au constatat ca se contine in covorase? Mama lor! Si imi placeau atat de mult! Mi-as fi tapitzat toata casa cu covorase puzzle... asa am dat "comanda" la sotz un covoras in hol ca e rece si ingheata fundul la pitic...

Alimente solide bucati, nu ma stresez deocamdata, pasez tot c blenderul si uneori omogenizez compozitia trecand-o prin sita ca sa nu ramana chestii greu de inghitit-digerat (de ex. o bucatica de piele)... DAR, ii dau si bucati intregi cum ar fi paine cu unt, ou ochi, s.a. pe astea si le portioneaza el, musca bucatele mici din care 50 la suta le da pe jos...

Am altceva pe ordinea zilei (fiecare cu ce-o doare)... Kay nu mai scoate decat un singur sunet... daca pana acum era polisilabic acum o tine numai in "ua", parca ar fi pierdut din achizitii... DAR, am remarcat elemente noi - gestica, mimica, intonatie, intentie de comunicare, mesaje explicite (vreau asta, da-mi asta, uita-te la mine, du-ma acolo, s.a.)... si ma gandesc ca pana acum ii ieseau consoane si vocale la intamplare, acum ca are intentii de mesaje clare de comunicat nu-i iese decat un "ua-a-a"... o fi asa sau altfel, mai avem putintica rabdare...

Ma bucur ca e tot mai biped baietelul si ... a fugit la bucatarie si! a inchis usa dupa el! ca sa nu fie deranjat - bucataria e camera lui preferata...

AMR 4, aproape o dama bine!

Mama lui Caius cel Vesel (21.01.2010)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

Citat:
citat din mesajul lui miremia

Fetele cu butoiul pai ce perioada frumoasa v-ati gasit pt butoi/semi-butoi?!? Haideti afar din el si bucurati-va de sarbatorile astea speciale care vin!

Eu una sunt super mega happy. Am inceput sa fac curatenia generala si am asa o satisfactie cand vad cat de frumos arata casa (nu ca ar fi jegoasa in rest, dar acum luceste ) Am cumparat ornamente pt bradutul pe care abia astept sa-l primesc, mor de nerabdare sa-i vad reactia Marei cand o sa-l impodobim (deja a facut cunostinta cu ornamentele si i-au placut), am cumparat si cadouri pt familie, mai trebuiesc doar impachetate. Este o perioada asa frumoasa....

Cris.d, alexutz, bea
As vrea sa va vad pe toate fericite!!




Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)

...dreaming of a white, perfect www.youtube.com/watch?v=1HrAy5xqzOs" target="_blank">Christmas




Noi , desi ne-am laudat, in weekend am lenevit TERIBIL si nu am facut nici un brad....

Butoiul trece mereu trece

de Yannis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

Citat:
citat din mesajul lui ayanna_xem

Am mai citit din urma...si sunt atatea subiecte interesante la care as fi vrut sa dau feed-back, dar nu ma simt in stare si mi-e ciuda pe mine. Ma cam doboara oboseala in ultima vreme, desi noaptea dorm destul de ok si zgubi nu-mi da trezirea decat de 1-2 ori pentru tzitzi...chiar am constatat ca atunci cand dorm mai putin si mai fragmentat parca-s mai odihnita decat atunci cand dorm cateva ore legat...oare care o fi explicatia? o fi avand legatura cu fazele somnului si momentul trezirii?

Am si eu vreo doua intrebari sondaj daca-mi permiteti...
- cata carnitza papa pufii vostri intr-o zi...ce cantitate si de cate ori?
Eu ii dau doar la pranz...nu stiu cate grame, dar cam 3-4 lingurite asa de carne pasata pe care o amestec cu legume. Oare e suficient? Ar trebui sa le dam si seara? Sau e inca prea devreme?
- cate mese solide aveti pe zi?
- ce fel de ceai dati la bebei, daca dati? il indulciti? cu ce? puneti si lamaie? cam ce cantitate de ceai beau bebeii vostri?

Cred ca am pus cam multe intrebari...mai am, dar le las pe maine, poimaine, ca sa nu aruncati cu oo...



_
Mami de strumfita zgubilitica



Ca sa raspund la sondaj si sa ating si ce a intrebat cris D cu papa si somnul
Yannis papa:
- la trezire (8-9 dimi) LP
- 10:30-11 fructe cu branzica sau fructe simple sau fructe cu biscuiti
- 12-13 putin LP inainte de somnul de amiaza
- 14-15 legume cu carne (aprox 2-3 linguri de supa de carne) si cu orez sau paste
- 18 restul de legume de la carnita cu paste sau orez
- 20 iaurtel cu sau fara gem/biscuiti
- 21:30 - 22:00 LP si nani

Ceai nu bea de nici o culoare, arareori ii dau musete cand mi se pare mie ca i-a cazut ceva greu (de regula cerealele)

In ziua de ou, papa oul de dimineata cu fructele sau cel mult la pranz cu legume, niciodata mai tarziu de 16 ou.

Mesele de mai sus se respecta intocmail cam 60-70% din zile, in restul mai sar peste a 3a masa de solide (fie cea de la pranz sau cea de la 18) si o inlocuiesc cu LP de regula din lene sau din cauza de program (suntem p-afara, prin vizite etc).

Si eu ma gandeam daca nu mananca cam putina carne pe zi ptr ca il vad ca el ar mai manca, chiar ii place carnita. Noi cam 1 data pe saptamana, uneori si de 2 ori mai papam borcanase.

Sau daca ii dau ou dimineata, ii dau legume la pranz si o jumatate de borcanas cu peste seara.



de Yannis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micki_mica spune:

Neata!

Multumesc de cafeluta, Dece!

Fac repede capitol nou.



Miki a lu' Kiti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

Citat:
citat din mesajul lui larisel


LML LUCA!
Mult noroc mereu sa ai!



_
din 09.12.2009 mami de gemanutze sagetatoare





Subscriu!

LMA LUCA!!!

de Yannis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

Citat:
citat din mesajul lui decenuela

neatza dragelor...as vrea sa va servesc o coffe...dar sa se trez jiji mare sa o faca...

io sunt varza....jiji fresh...e treaz de mai bine de o ora...dupa o noapte de tzatzaiala...a inceput sa-si ia jucariile...sa tranteasca cu ele...sa chiuie...acu i-am deschis tv...ca trezeste tot blocul.
si numa ce adormisem si eu pe la 1 juma....of,of ...mai, mai

si aveam atatea planuri pt azi...dar la cum ma prezint acu....sper macar sa tin ochii deschisi...
daca stau bine sa ma gandesc ma ia si foamea...
am luat pe intuneric laptopul lu' jiji mare ca al meu ramasese fara zeama aseara...si i-am rupt ochelarii pt care si el "planse" cand a trebuit sa-i plateasca....nu mai zic io...care i=-am scos ochii 2 luni...acu i-am rezolvat cu totul...

micky....felicitari mami pt zambaretul tau...ai baiat mareeeeee

aud ceva foiala....cred ca se pregateste cafeauaaaaaaa

Mihaela, de LUCA ... minunea de la miezul noptii...

Povestea unui...petrecaret

PENTRU MAMICI SI BEBICI...

JUCARII PENTRU PITICI...




N-am stiut ca poate exista pe pamant o dragoste atat de mare!...



Doamne! Doamne!....offff ce-ti fac tie Jijeii astia!

de Yannis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ale1212xa spune:

ninge ninge



-----------------------------------------
Dragos-Andrei(08.01.2010)...un bebic mic si pitic facea baie intr-un ibric

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

Citat:
citat din mesajul lui dastefa

buna dimineata
va las si o
LML Ivan
azi avem serbare la gradi
prima serbare ca mamica
si am niste emotii


Mihaela si frumoasele ei Daria-Stefania -16.11.2006 si Miruna-Elena -18.01.2010
cresc fetele

povestea Mirunei




Super! Va tinem pumnii! Multa bafta!

de Yannis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micki_mica spune:

Capitolul 181

Sa il umplem numai cu ganduri bune!

...



Miki a lu' Kiti

Mergi la inceput