crize de nervi la copii mici

crize de nervi la copii mici | Autor: georgiana26

Link direct la acest mesaj

am un baietel de 4 ani jumatate si uneori face crize de nervi . acestea manifestandu-se prin urlete, se tranteste pe jos, se incrunta si se uita urat ..ceea ce ma ingrizoreaza
ce sa fac? da-ti un sfat . mai face crize de nervi si la gradinita ... problema e ca e singurul in familia noastra si este foarte alintat ,el este pus pe primul loc intodeauna , ceea ce pe el il deranjeaza la gradinita ca nu acelasi tratament il are si din partea educatoarei ... se supara foarte repede,.... da-ti sfaturi ce ar trebui sa fac... multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Este normal ca la gradinita sa nu aib acelasi tratament ca si acasa...din doua motive:
1. nu este normal sa i se permita aceste "crize"
2. nu este singurul si nu exista timp ptr asa ceva.
Dar...este normal sa reactioneze asa, la varsta lui, fiind ff alintat si poate ca acasa i se permite.

Raspunsul il ai in ceea ce ai scris tu...el este pe primul loc intodeauna...ai spus tu.Ok, e normal, e copilul vostru, dar ...trebuie vazut cum il puneti pe primul loc.
Incearca sa ii vb calm, pe ton jos, sa vii cu argumente multe si reale, ca ceea ce face nu este ok, nu este frumos si nu ii sta bine unui baietel sa faca asa ceva.
Cand se tranteste ...ridica-l frumos, explica-i ca nu e ok, vb in sopata.Nu il certa/respinge/pedepsi atunci.
Cand "urla" vb f incet, incet..si tot asa..cu siguranta se va schimba, totul tzine de tine, de voi, cei ai casei.
Va trebuie rabdare, perseverenta si dorinta sa schimbati ceea ce doriti in comportamentul lui.
SUCCES!

Alina, mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007)

bazar umanitar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Rabdare si calm!

Poate gasesti ceva idei citind urmatoarele subiecte:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=95016

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=154658

Sunt lungi, pe multe pagini, dar pline de sfaturi si idei bune.




www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=chic%20bebe%20-%20klorane%20baby&page=2" target="_blank"> Rareshic - lau.jpg

Am marfa la bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noltic spune:

Sa ai rabdare, rabdare si putere de a-i insufla si viziunea in care el nu mai este in centrul atentiei. Pentru ca este deja baiat mare si doamna educatoare stie ca el poate avea grija si de alti colegi mai mici. Vezi tu cum interpreteaza un baiat de 4,5 ani teama ca nu mai este el favoritul????? Inchipueste-ti sa cresti cu aceasta teama pana la maturitate!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxali spune:

Ce spaime am mai tras cu mandra mea...ii veneau din orice sau din senin ...fara motiv(de ex un raspuns negativ sau certat)...la gradinita s-a data repede pe brazda, adica acolo nu a incercat nimic
se manifesta f urat...trantit pe jos, se dadea cu capul de ciment, si urlaaaa...nu o bagam in seama, ma batea...urla etc...cand obosea o luam in brate si cateodata adormea sau devenea "ingeras"
chiar si din somn se trezea si ma batea, asta mai ales dupa ce a inceput gradinita
am vb cu alte prietene, pediatra si am analizat ca ea chiar se razbuna pe noi
i-am facut o cura homeopatica ptr tuse si de atunci s-a linistit...poate si plantutele ,dar cred ca a inceput sa inteleaga ca nu ii merge
multa rabdare si intelegere

Mergi la inceput