Am refuzat vaccinul antipoliomielitic

Am refuzat vaccinul antipoliomielitic | Autor: kokiy

Link direct la acest mesaj

Am totusi cateva dubii...am ramas singurul parinte paranoic dintr-o clasa de 22 elevi,majoritatea copiilor au facut vaccinul injectabil la scoala,doar cativa l-au facut la medicul de familie(2 copii stiu ca au facut VPO)
Acum sa-mi expun paranoia:conform "studiilor" in Romania boala e eradicata din 2002.A se vedea ghilimelele,da?Vaccinarile se fac VPI si VPO,iar controversele vis a vis de cele 2 sunt foarte multe.Pe mine al doilea ma ingrozeste prin simplul fapt ca se folosesc virusii vi.Cunosc personal cateva persoane care au distrofii musculare si paralizii din cauza vaccinarii cu acest antipolio. Acum eu sunt 80% convinsa sa nu accept acest vaccin,dar dubiile mele apar din cauza vaccinarii celorlalti copii din clasa,mai ales cei cu VPO.Stiu ca de cele mai multe ori cei vaccinati pot face o usoara forma a boli,iar problema mea aici apare.Cat de expus este copilul meu la un copil bolnav cu o forma usoara ???

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

boala stiu ca este foarte grava...iar cu cat vor creste numarul copiilor nevaccinati, cu atat sansa sa reapara creste.Eu nu sunt provaccinari in nestire, dar pentru bolile astea grave da.Nu stiu cu ce te simti acum mai presus decat mamele care calcandu-si pe inima au ales sa-si vaccineze copilul, ca nimeni nu-si duce copilul la vaccinare cu inima usoara, dar daca toti ar refuza vaccinarea atunci ar fi rau.In legatura cu intrebarea ta, cat de expus este copilul tau acum, nu cred ca este un raspuns, dar riscul ti l-ai asumat atunci cand ai ales sa refuzi vaccinul, asa cum si parintii care si-au vaccinat copii si-au asumat riscul sa pateasca copilul lor ceva in urma vaccinarii.Virusii vii folositi sunt mult diminuati ca putere a lor, doar cat sa permite organismului sa creeze anticorpi , nu si sa poata declansa boala groaznica.
Dar ce nu inteleg der ce tonul asta superior, ca si cum pentru ca ai refuzat vaccinarea esti mai presus decat cele care au ales cealalta optiune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kokiy spune:

roxy ,nu consider ca sunt superioara daca am ales asta,o fac cu speranta, si "crezand", ca-mi protejez copilul.Daca eram convinsa 100% ca nu gresesc nu scriam aici .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

stii Kokiy nu e ceva personal, nu te superi, dar crede-ma ca nici eu nu i-as fi facut nici unul din vaccinurile de pe lista de obligatorii, folosesc trecutul pentru ca sunt deja facute, dar avand in vedere ca sunt niste boli groaznice, iar in prezent sunt tari (vezi reclama de la pampers)unde a-i face vaccin copilului este un vis greu de realizat , iar eu sa refuz cu buna stiinta...
Nu ma duc sa-l vaccinez antigripal sau alte din astea care le pot eu tine sub control, dar cand e vorba de o boala grava, nu ma pot risca.Nu stiu daca fac bine sau nu, dar sa iau asa o decizie e dificil.Iar cele care ii vaccineaza o fac tot cu speranta ca-si protejeaza copilul , tocmai pentru ca sunt si persoane care aleg sa nu faca vaccinul, iar boala poate sa nu mai fie tinuta sub control...aici e de fapt problema.
Inca odata nu o lua personal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Tu de fapt ai ales sa nu faci un rapel al vaccinarii si nu vaccinul initial.
Deoarece acest vaccin se face in rapele inca din maternitate.
Si dat fiind ca ai copil de scoala ai prins sigur vacinare cu picaturi antipolio in trecut,deci cel cu "virusi vi".
Este bine sa faci si acest rapel mai ales daca nu a avut manifestari adverse la celelalte.
Riscuri exista pentru ambele variante : si vaccinati si nevaccinati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza2005 spune:

Asta vroiam si eu sa o intreb pe KoKiy daca a refuzat si primul vaccin de cand era copilul BB. Daca primul l-a facut nu inteleg de ce ar mai refuza rapelul.
Conform "studiilor"....ba bla bla
Eu din cate stiu boala nu este eradicata complet parca numai anul acesta au aparut cateva cazuri de poliomielita:

http://www.evz.ro/detalii/stiri/poliomielita-revine-la-granita-europei-in-tari-unde-fusese-eradicata-894042.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kokiy spune:

N-ati inteles ca mie mi-e frica de reactii adverse.Nu faze din alea ca ii curg mucii sau face febra,faze pe care le stiu reale ,faze de distrofie a muschilor sau paralizie ,nu de bla,bla-uri...in plus stiu ca vaccinurile astea se fac dupa o analiza mai amanuntita,iar fimea e sub influenta virozelor de cand a inceput scoala.Doua zile e bine,doua zile are muci,asa ca intrebam aici in speranta ca poate raspunde vreun cadru medical .
Asa simple mustrari sau vorbe nu ma fac sa-mi schimb parerea ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aalina2003 spune:

Inca o data, tu de fapt refuzi acum un rapel al vaccinului antipolio.(daca il refuzi). Primul vaccin l-a primit fetit ta la 2 luni,daca retin bine schema veche de vaccinare. Apoi a primit rapel la 4,6 luni si la 1 an.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Nu te mustra nimeni,eu cel putin nu.
Insa incercam sa iti explic ca este vorba de un rapel si nu de imunizare initiala.
Deci in corpul copilului exista deja anticorpi specializati formati carora prin rapel li se "aduce aminte" de scopul lor.
Deci nu ai cum sa faci reactii mai urate ca la vaccinarea initiala deoarece atunci organismul a dat piept pentru prima data cu acel tip de virus viu atenuat si atunci a reactionat cel mai puternic.
De la nastere si pana la 9 ani au fost 6 imunizari antipolio, una initiala in maternitate si 5 rapele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kokiy spune:

Lala_D si aalina2003 multumesc de raspunsuri.

Un caz pe care-l stiu este al unei fetite de pe strada unde locuiesc.Este paralizata si merge in scaun de cand era bebe in urma acestui vaccin.Asta inseamna ca a fost tot un rapel,atunci cum de s-a intamplat asta?

Reactiile sunt la fel intre cele doua VPI si VPO ?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanadara spune:

Lala, eu nu as fi asa de sigura ca nu va avea la nici un rapel reactii adverse daca prima oara nu le-a avut.Nimeni nu ii garanteaza asta.Poate acum are imunitatea mai scazuta, poate acum organismul copilului este intr-o alta stare , poate nici nu stim de ce insa cred ca pot aparea reactii adverse la al zecelea rapel chiar daca la vaccinarea initiala si la primele 9 rapeluri nu au aparut.
Cel putin pana acum, nimeni nu a demonstat contrariul.

Referitor la intrebarea ta, Kokiy, sa iti spun ce mi-a zis mie pediatra . Eu anti polio nu l-am refuzat dar am refuzat vaccinul pentru varsat de vant si am intrebat ce se intampla daca un copil din anturaj face boala dupa ce este vaccinat cu acest vaccin.Ce se intampla din punctul de vedere al copilului meu.Pediatra mi-a spus ca bineinteles, al meu o va lua.Din moment ce este contagioasa, al meu ce este nevaccinat va lua boala si poate face o forma mai grava decat copilul vaccinat inainte si caruia vaccinul i-a declansat boala.
Deci, eu in locul tau as proceda asa: m-as interesa cat timp dupa vaccinul respectiv antipolio injectabil copiii vaccinati pot declansa o forma a bolii ca reactie la vaccin si tot acest timp mi-as tine copilul nevaccinat acasa.

Mergi la inceput