2011 - Indemnizatie mamici adoptive

2011 - Indemnizatie mamici adoptive | Autor: jasmine30

Link direct la acest mesaj

Fetele ce ne facem cu noua lege privind indemnizatia de crestere a copilului, care se va acorda doar pt copiii pana la 1an?

Ce ma fac eu care sper sa adopt in 2011 un copil intre 1 si 2 ani?

Practic nu voi putea sa stau in concediu pt ca nu voi primi nici un banut !!! Cum se va adapta puiul acela de om daca eu sunt nevoita sa merg la serviciu pt ca altfel nu vom avea din ce trai???

E strigator la cer fetelor!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Citat:
citat din mesajul lui jasmine30

Fetele ce ne facem cu noua lege privind indemnizatia de crestere a copilului, care se va acorda doar pt copiii pana la 1an?

Ce ma fac eu care sper sa adopt in 2011 un copil intre 1 si 2 ani?

Practic nu voi putea sa stau in concediu pt ca nu voi primi nici un banut !!! Cum se va adapta puiul acela de om daca eu sunt nevoita sa merg la serviciu pt ca altfel nu vom avea din ce trai???

E strigator la cer fetelor!

Ce am auzit eu azi la stiri legat de indemnizatie:
Mamicile care au copii care s-au nascut deja, raman pina la 2 ani acasa cu ei.
Din 2011, noii nascuti nu vor mai sta cu mamicile lor decat 1 an.
Sa vedem ce va fi pina la urma. Schimba legile guvernantii nostri ca sosetele.


Irina si Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nico_ro spune:

Trist... atasamentul se formeaza petrecand timp cu copilul. Manuelita postase la un moment dat materiale despre importanta primului an in familia adoptiva a copilului si despre faptul ca in acest prim an e indicat ca parintii sa stea cu copilul, nu bunicii, bone, educatoare, etc.
Este foarte putin probabil sa adoptam copii sub un an, iar cele care avem acest noroc mai prindem in cel mai bun caz 4, max 5 luni de CIC dupa noua lege propusa... Suntem insa o cantitate neglijabila ptr guvernanti (daca nu conteaza 200.000 familii aflate in plata, doar nu conteaza cateva sute de familii adoptive) asa ca sigur nu se vor gandi la noi; macar daca se adopta prevederea din Legea 273 cu cele 3 luni de CIC ptr copii mai mari decat 2 ani (sau un an, dupa 2011).
Din pacate din cate inteleg eu legea, chiar daca copilul e nascut in 2010, dar incredintarea ptr adoptie sau adoptia are loc dupa 1 ian 2011, se aplica noua legislatie, cea cu un an (adica pana face copilul un an).
Sunt trista de cand le-a venit ideea asta minunata, mai ales ca de fiecare data cand le coace mintea cate o modificare d-asta, sfarsesc prin a o adopta...
Totusi, eu tot vreau fetita, speram ca 2010 sa ne-o aduca, dar se pare ca n-am avut sansa asta. Victor, baietelul nostru, asteapta si el surioara, asa ca nu ne dam batuti de "stimulentele" basesciene. Vom vedea ce vom face...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jasmine30 spune:

Fetele, guvernantii astia schimba deciziile precum sosetele. Aseara s-a decis ca indemnizatia mamelor sa se acorde la alegere din 2 variante:
- fie alegi sa stai primul an de viata acasa cu copilul si iei o indemnizatie intre 600 si 3400 lei, iar din al doilea an concediu fara plata; daca te intorci la munca inainte de finalizarea primului an primesti 500 ron in plus la salariu;
- fie alegi sa stai 2 ani acasa cu copilul, dar primesti maxim 1200 lei pe luna.

Acum eu stau sa ma intreb: daca eu infiez un copil cu varsta intre 1 si 2 ani si aleg sa merg totusi la serviciu, am dreptul sa primesc stimulentul de 500 de lei sau nu? Sau intru automat la varianta 2 cu 1200 lei sau nimic?

Mergi la inceput