Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  Parintii intreaba, parintii raspund!

oparire cu apa fiarta

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou  Subiect inchis  Versiune imprimanta

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  

moana
moana
membru junior

Romania

703 Mesaje
1 Prieten(i)

Trimis la - 26/10/2003 :  10:47:17 Link direct la acest mesaj  Arata profilul Adauga semn de carte la mesaj Trimite moana un Mesaj Privat

oparire cu apa fiarta

Am o fetita de 10 luni care la 9 luni s-a oparit cu apa fiarta. Arsurile au fost de grad II si III si ca localizare - coapsa. Problema e ca arsura de gradul III se curata extraordinar de greu ceea ce inseamna o intarziere a vindecarii, implicit formarea unei cicatrici destul de urate. Un doctor m-a sfatuit sa incerc niste medicamente homeopate (belladonna si cantharis) dar nu am avut curajul sa i le dau.

As vrea sa aflu de la parinti care au trecut prin aceasta problema ce au facut. Exista atat de multe creme pe principii naturiste si tot felul de tratamente incat nu stii pe care sa le folosesti.

multumesc. moana
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator
mitub
mitub
are mama doua fete

Romania, Bucuresti
1526 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 26/10/2003 :  12:05:28 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luimitub Adauga semn de carte la raspuns Trimite mitub un Mesaj Privat
Draga mea,

In primul rand imi pare nespus de rau pentru accidentul pe care l-a trait micuta ta.

Acum, despre tratamente, eu folosesc un spray si o crema pe baza de propolis amandoua, propoderm parca se cheama. N-am avut ce-i drept niciodata probeleme asa de grave privind arsurile (Miruna a pus o singura data mana pe cuptorul incins) dar a functionat perfect. este si dezinfectat, si ajuta de asemenea la regenerarea tesutului. Nu ustura si la chestii mici trece intr-o zi.

Sanatate muuulta!
Boga
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
July
July
membru incepator

Donator desprecopii.com
 Romania, Constanta
496 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 26/10/2003 :  12:29:44 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite July un Mesaj Privat
Da moana,si eu as folosi spray-ul si crema pe baza de propolis.
La noi in chirurgie plastica se foloseste cu mare succes unguentul de galbenele.Tegumentele copiilor au o mare capacitate de regenerare.
Sanatate multa!
July si bb.Teodora
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
lilach
lilach
membru junior

Israel, Haifa (Oradea)
1399 Mesaje
2 Prieten(i)
Trimis la: - 26/10/2003 :  14:12:20 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luililach Adauga semn de carte la raspuns Trimite lilach un Mesaj Privat
Moana,
imi pare rau pentru fetita ta...

Imi inchipui prin ce treci.
Am crezut ca medicina a evoluat...
Si eu am o arsura la mina...din urma cu 36 de ani...mi-a ramas cicatrice ...norocul meu este ca nu mi-a fost niciodata jena...cu toate ca de mica am fost intrebata ce am la mina, ce cicatrice am ,cum m-am ars,cu ce m-am ars ,la ce virsta.

Stiu cind eram mica tatal meu a vrut sa ma duca sa mi se faca operatie estetica...numai ca la aceea vreme operatiile estetice se vedeau si ele...asa ca eu i-am spus pe la vreo 12 ani sa o lase balta...nu ma deranjeaza.

"Un sfirsit e un inceput..."

ella& laura,andrei,andra
cici
cici
membru junior

Donator desprecopii.com
 Romania, campulung moldovenescSUCEAVA
1192 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 26/10/2003 :  14:59:07 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite cici un Mesaj Privat
cind avea 2 ani sora mea care acum are 27 a fost oparita din cap pina-n picioare ,cu apa de la carburatorul masinii.nu pot sa-ti spun cum arata.
la 2 ani dupa aceasta intimplare maica-mea se pregatea sa opareasca o gaina si sora mea a venit in fuga si s-a izbit de ea si din nou aceeasi poveste.nici par in cap nu mai avea.a trecut prin niste chinuri de nedescris pentru ca zilnic mergea la spital sa o curete de puroiul respectiv.durerea noastra era cu atit mai mare pentru ca era un copil atit de frumos, ca se oprea lumea pe strada sa o admire.
ceea ce vreau sa-ti spun este ca nu i-au mai ramas decit vreo 2 trei semne mici, abia vizibile.doar eu le vad pentru ca stiu despre ce e vorba.stiu ca nu au ramas semne pentru ca apa era curata.
nu pot sa-ti spun ce a folosit pentru ca mama nu mai traieste.
dar ma gindesc ca acum 23 de ani nu erau produse ma bune ca acum.
intereseaza-te daca nu te-ar ajuta Bioxiteracor
(spray) sau Dermazin crema.
pe cale naturista stiu ca frunzele de varza srivite au putere antalgica si cicatrizanta incontestabila.
acelasi efect au cataplasmele pe baza de fecula de cartof si aplicari de morcov dat prin razatoare.
exista mai demult si un produs aromatic in farmacii numit Tegarom.
sanatate.

cici
anto
anto
membru incepator

Austria, arad
493 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 26/10/2003 :  15:50:36 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite anto un Mesaj Privat
Am o prietena care are pe fata si gat arsuri de gr.2si 3 de 30de ani,de vre-o 5 ani se da cu o crema ,CONTRACTTUBEX se numeste,a ajutat-o mult chiar daca arsuile sunt atat de vechi. Numai bine!
ciufulici
ciufulici
membru incepator

Thailand, Chiang Mai
415 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 27/10/2003 :  09:43:45 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite ciufulici un Mesaj Privat
Draga moana trebuie sa te simti cumplit. Imi pare nespus de rau pentru suferintele fetitei tale date de arsuri.
Era pe vremuri o crema "cicatrinol" preparata la Iasi de catre renumitul doctor Oita (parca asa este numele) si am auzit numai lucruri bune despre preparatul respectiv si chiar la Iasi era utilizat pe scara larga in sectiile cu pacientii care prezentau arsuri de diverse grade.

Ce stiu eu, e ca trebuie pastrata o igiena stricta si suprafata corpului afectata de arsura trebuie curatata corespunzator(de la interior spre exterior) si tinuta pe cat posibil in mediu steril de preferat in spital.

O solutie in caz de urgenta ar mai fi grefa de tesut deoarece arsurile de grad III au o evolutie destul de lenta.

Hidrateaza cat de bine poti copilul.
Mergi pentru curatare si pansare intr-un cabinet e chirurgie specializat in treburile acestea.

Cand eram insarcinata mi-am scapat putina apa fierbinte peste un picior care era incaltat cu soseta si nu iti spun ce durere am tras vreo doua saptamani, a fost o arsura de de grad II.

Va doresc insanatosire garabnica.
Ciufulici
ciufulici
ciufulici
membru incepator

Thailand, Chiang Mai
415 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 27/10/2003 :  09:50:52 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite ciufulici un Mesaj Privat
Tot eu, nu am observat ca esti noua pe forum de aceea am vrut sa iti urez bun venit printre noi si a iti gasesti raspuns la tot ce te intereseaza.

Cu drag Ciufulici
moana
moana
membru junior

Romania,
703 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 29/10/2003 :  12:01:55 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite moana un Mesaj Privat
Pentru Ciufulici

Multumesc pentru urarile de bun venit

In ceea ce priveste arsurica am facut tot ce-au spus doctorii - am mers la pansat aproape in fiecare zi, i-am dat antibiotic sa nu se infecteze si altele. Nu stiu de ce dar cred (de fapt mai mult simt) ca nu e bine ceea ce i se intampla. S-a curatat foarte, foarte greu (desi toata lumea a spus ca are "carnita buna" si o sa se curate repede. D-abia dupa 4 sapatamani a scapat de tot tesutul mort. Si, de aceea, maginile ranii care ar trebui sa formeze pielicica deasupra s-au cam oprit. Asa ca au cam inceput sa vorbeasca de grefa de piele. Si nu vreau pentru ca asta inseamna anestezie generala. Mi-a spus cineva de un doctor homeopat care a avut succes in tratarea problemelor de acest gen. O sa sun si o sa vad.

moana
  Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
 Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou
 Subiect inchis
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com