oparire cu apa fiarta

oparire cu apa fiarta | Autor: moana

Link direct la acest mesaj

Am o fetita de 10 luni care la 9 luni s-a oparit cu apa fiarta. Arsurile au fost de grad II si III si ca localizare - coapsa. Problema e ca arsura de gradul III se curata extraordinar de greu ceea ce inseamna o intarziere a vindecarii, implicit formarea unei cicatrici destul de urate. Un doctor m-a sfatuit sa incerc niste medicamente homeopate (belladonna si cantharis) dar nu am avut curajul sa i le dau.

As vrea sa aflu de la parinti care au trecut prin aceasta problema ce au facut. Exista atat de multe creme pe principii naturiste si tot felul de tratamente incat nu stii pe care sa le folosesti.

multumesc. moana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mitub spune:

Draga mea,

In primul rand imi pare nespus de rau pentru accidentul pe care l-a trait micuta ta.

Acum, despre tratamente, eu folosesc un spray si o crema pe baza de propolis amandoua, propoderm parca se cheama. N-am avut ce-i drept niciodata probeleme asa de grave privind arsurile (Miruna a pus o singura data mana pe cuptorul incins) dar a functionat perfect. este si dezinfectat, si ajuta de asemenea la regenerarea tesutului. Nu ustura si la chestii mici trece intr-o zi.

Sanatate muuulta!
Boga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns July spune:

Da moana,si eu as folosi spray-ul si crema pe baza de propolis.
La noi in chirurgie plastica se foloseste cu mare succes unguentul de galbenele.Tegumentele copiilor au o mare capacitate de regenerare.
Sanatate multa!
July si bb.Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilach spune:

Moana,
imi pare rau pentru fetita ta...

Imi inchipui prin ce treci.Am crezut ca medicina a evoluat...
Si eu am o arsura la mina...din urma cu 36 de ani...mi-a ramas cicatrice ...norocul meu este ca nu mi-a fost niciodata jena...cu toate ca de mica am fost intrebata ce am la mina, ce cicatrice am ,cum m-am ars,cu ce m-am ars ,la ce virsta.

Stiu cind eram mica tatal meu a vrut sa ma duca sa mi se faca operatie estetica...numai ca la aceea vreme operatiile estetice se vedeau si ele...asa ca eu i-am spus pe la vreo 12 ani sa o lase balta...nu ma deranjeaza.







"Un sfirsit e un inceput..."

ella& laura,andrei,andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cici spune:

cind avea 2 ani sora mea care acum are 27 a fost oparita din cap pina-n picioare ,cu apa de la carburatorul masinii.nu pot sa-ti spun cum arata.
la 2 ani dupa aceasta intimplare maica-mea se pregatea sa opareasca o gaina si sora mea a venit in fuga si s-a izbit de ea si din nou aceeasi poveste.nici par in cap nu mai avea.a trecut prin niste chinuri de nedescris pentru ca zilnic mergea la spital sa o curete de puroiul respectiv.durerea noastra era cu atit mai mare pentru ca era un copil atit de frumos, ca se oprea lumea pe strada sa o admire.
ceea ce vreau sa-ti spun este ca nu i-au mai ramas decit vreo 2 trei semne mici, abia vizibile.doar eu le vad pentru ca stiu despre ce e vorba.stiu ca nu au ramas semne pentru ca apa era curata.
nu pot sa-ti spun ce a folosit pentru ca mama nu mai traieste.
dar ma gindesc ca acum 23 de ani nu erau produse ma bune ca acum.
intereseaza-te daca nu te-ar ajuta Bioxiteracor
(spray) sau Dermazin crema.
pe cale naturista stiu ca frunzele de varza srivite au putere antalgica si cicatrizanta incontestabila.
acelasi efect au cataplasmele pe baza de fecula de cartof si aplicari de morcov dat prin razatoare.
exista mai demult si un produs aromatic in farmacii numit Tegarom.
sanatate.

cici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anto spune:

Am o prietena care are pe fata si gat arsuri de gr.2si 3 de 30de ani,de vre-o 5 ani se da cu o crema ,CONTRACTTUBEX se numeste,a ajutat-o mult chiar daca arsuile sunt atat de vechi. Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciufulici spune:

Draga moana trebuie sa te simti cumplit. Imi pare nespus de rau pentru suferintele fetitei tale date de arsuri.
Era pe vremuri o crema "cicatrinol" preparata la Iasi de catre renumitul doctor Oita (parca asa este numele) si am auzit numai lucruri bune despre preparatul respectiv si chiar la Iasi era utilizat pe scara larga in sectiile cu pacientii care prezentau arsuri de diverse grade.

Ce stiu eu, e ca trebuie pastrata o igiena stricta si suprafata corpului afectata de arsura trebuie curatata corespunzator(de la interior spre exterior) si tinuta pe cat posibil in mediu steril de preferat in spital.

O solutie in caz de urgenta ar mai fi grefa de tesut deoarece arsurile de grad III au o evolutie destul de lenta.

Hidrateaza cat de bine poti copilul.
Mergi pentru curatare si pansare intr-un cabinet e chirurgie specializat in treburile acestea.

Cand eram insarcinata mi-am scapat putina apa fierbinte peste un picior care era incaltat cu soseta si nu iti spun ce durere am tras vreo doua saptamani, a fost o arsura de de grad II.

Va doresc insanatosire garabnica.
Ciufulici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciufulici spune:

Tot eu, nu am observat ca esti noua pe forum de aceea am vrut sa iti urez bun venit printre noi si a iti gasesti raspuns la tot ce te intereseaza.

Cu drag Ciufulici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moana spune:

Pentru Ciufulici

Multumesc pentru urarile de bun venit

In ceea ce priveste arsurica am facut tot ce-au spus doctorii - am mers la pansat aproape in fiecare zi, i-am dat antibiotic sa nu se infecteze si altele. Nu stiu de ce dar cred (de fapt mai mult simt) ca nu e bine ceea ce i se intampla. S-a curatat foarte, foarte greu (desi toata lumea a spus ca are "carnita buna" si o sa se curate repede. D-abia dupa 4 sapatamani a scapat de tot tesutul mort. Si, de aceea, maginile ranii care ar trebui sa formeze pielicica deasupra s-au cam oprit. Asa ca au cam inceput sa vorbeasca de grefa de piele. Si nu vreau pentru ca asta inseamna anestezie generala. Mi-a spus cineva de un doctor homeopat care a avut succes in tratarea problemelor de acest gen. O sa sun si o sa vad.

moana

Mergi la inceput