Robi, minunea mea de copil (partea a 2a)

Robi, minunea mea de copil (partea a 2a) | Autor: pisellino

Link direct la acest mesaj

Incep acest capitol nou cu mari sperante, sper sa scriu in fiecare zi ca Robi e mai bine, ca face progrese, ca totul a fost doar un vis urat.Multumim tuturor persoanelor care ne sunt alaturi
DOAMNE AJUTA!


POZE ROBI

Nu stiu cum sa incep, ca sunt multe de povestit...mai intai vreau sa precizez ca sunt o familista infocata si mi-am dorit intotdeauna o familie de poveste, cu multi copilasi, desi am doar 24 de ani.
START: in luna februarie cand m-am intors din romania in italia (imi dadusem examenele la facultate) am decis sa nu mai iau contraceptive, simteam ca sunt pregatita de bb.sotul era foarte entuziasmat asa ca am decis sa incercam.am ramas insarcinata foarte repede, spre uimirea mea si cand m-am dus la spital peste 2 sapt ca aveam o usoara sangerare mi-au facut test de sarcina: pozitiv!(parca deja stiam asa ca am primit vestea cat de normal).am facut toate controalele in timpul sarcinii, la toate ecografele mi se spunea: ai o minune de fetita!!!eram programata de cezariana pe 6 nov si i-am cumaparat "fetitei" tot ce avea nevoie, toate hainute roz, patut roz, carut roz, era totul in roz . pe 6 m-am internat si dupa seria de analize pe care mi-au facut-o la urgenta mi-au spus ca e totul bine si pot naste natural daca vreau.Daca vreau?normal ca da...mare curajoasa.am uitat sa precizez ca toate astea s-au intamplat la clinica din ostia,(roma,italia).in timp ce imi faceau injectiile pt declansarea travaliului au adus o italianca in salon cu mine care nu putea naste(a avut un travaliu de 10 ore la care din pacate am asistat).cu fiecare ora care trecea si fiecare urlet si injuratura a italiencei imi scadea curajul.la sfarsitul zilei cand a venit sotul de la servici eram deja palida si nu scoteam 2 cuvinte coerente.m-am plimbat cu sotul ca injectiile nu prea pareau sa aiba efect, aveam contractii dar foarte mici si aproape nici nu le simteam.seara asistenta l-a trimis pe sot acasa sa se culce si i-a spus linistit vazand ca eu rad si ma plimb cu monitorajul dupa mine :"sotia ta nu naste in seara asta".era o draguta de asistenta la fel ca si medicii de acolo care ma controlau la fiecare 20 de min.la ora 1 noaptea au dus-o in sfrasit pe anna, colega de salon in sala de nasteri si eu,epuizata psihic, am adormit.m-am trezit cu un roi de asistente si medici care-mi fluturau degetele deasupra si ma intrebau:"esti bine, caterina, ne auzi?".pai de ce sa nu-i aud? medicul imi spune ca am facut un stop respirator si ca dimineata ma baga in operatie.m-au lasat sa ma odihnesc, dar au adus o romanca in salon careia i se rupsese apa si mai dormi, caterino, ca m-am luat la vorba cu irina si asa am tinut-o pana la 6 dimineata cand am atipit.m-am trezit la ora 9 si medicul mi-a spus ca m-a lasat sa dorm putin, sa merg la ecografie si dupa in operatie (vreau sa spun ca dupa ce am vazut-o pe italianca aia ce chinuri a avut eram in al 9-lea cer de bucurie ca fac cezariana).merg la ecografie si medicul face niste ochi cat cepele: "caterina dar ai zis ca ai o fetita asta-i baiat, i se vede cartofiorul".ies destul de speriata de acolo il sun pe sotul meu, la care el zice "nu cred ca am eu sansa asta de a avea baiat cred ca a gresit medicul", dupa ce timp de 9 luni m-a convins ca lui ii plac si fetitele.destul de indignata dar cu zambetul pe buze intru in sala de operatii unde erau medici si asistente de n-am vazut nici in filme, chemasera si cardiolog si pediatru, toate neamurile de medici.imi fac anestezia care nu m-a durut deloc nici nu am simtit si ma intind.imi amintesc ca sotul ajunsese la spital si statea langa usa afara, ca-l auzeam cum vorbea cu asistentele care ieseau si intrau.medicii ma tot intrebau daca mi-e bine eu tot da da, ma simt bine si dintr-o data liniste...am facut iar un stop respirator si pana m-am trezit eu copilul meu era afara in brate la tati.intreb asistenta:"cum e fetita mea e bine?stiti...o cheama alexandra clara", iar asistenta imi spune zambind:"nu e bun numele ca e baiat".emotii peste emotii, am iesit din operatie, pe bebe l-au dus la incubator ca a avut apgar mic, 6, si eu in ziua aia nu l-am vazut decat in pozele pe care le facea tati si mi le arata.imi ardea inima sa il vad, dar el era in incubator la etaj si eu jos in salon, operata.l-au lasat in schimb pe sotul meu sa stea toata ziua cu el :) a stat de vorba cu tati in prima zi.a doua zi m-am dat jos din pat, am ametit si iar liniste...alt stop respirator.pai eu de unde sa stiu ca doare asa tare cand te ridici prima data?imi iau inima in dinti la amiaza si cobor din pat si iau directia bebe.ajung acolo in salon, ma duc asistentele la el, il scot din incubator, desi nu cred ca aveam voie, il iau in brate si-l tin de parca l-am asteptat o viata intreaga...e asa frumos!tati ii alesese numele, era mandru ca are baietel, ce mai conta ca era in hainute roz, in pampers avea un cartofior si asta era mandria lui tati.
am ajuns acasa bebe crestea, ne minuna pe zi ce trece...
nimeni nu stia cosmarul care ne astepta...intr-o dimineata ca oricare alta, robi dupa ce se plimbase cu premergatorul ca avea 8 luni, era baiat mare, a baut laptele si s-a culcat.ma duc sa sterilizez biberoanele si cand intru in camera bebe scotea niste sunete de parca sughita. ma duc la el si dintr-o data mi se taie picioarele: robi era vanat, nu respira, scotea niste zgomote urate probabil de la cum se chinuia sa respire.ies afara cu el in brate si tip la oameni, iese un vecin si ma duce de urgenta la spitalul din zona noastra, de unde ma transfera la alt spital mai mare si de acolo la cel mai mare spital de copii din italia, Ospedale Pediatrico Bambino Gesu.in tot acest timp nimeni nu mi-e spus ce are. robi era practic in coma. medicul de la spitalul asta mare mi-a zis ca face convulsii si, desi e catolica si eu sunt ortodoxa, m-a luat cu ea la capela spitalului sa ne rugam pt robi.nu stiu ce era in capul meu, ma certam cu toata lumea, cu dumnezeu, cu toti, cu medicii, imi parea ca toti imi vroiau raul.DE CE MIE? DE CE ROBI? DE CE AZI? au urmat analize peste analize, pana la diagnosticul final: epilepsie focala criptogenetica.acum face tratament dar nu mai e copilul vesel pe care atat de mult l-am asteptat.este comoara ochilor nostri si desi e special, il iubim si avem grija de el.
recent a fost diagnosticat cu elemente de spectru autist si ne-am inscris la Centrul de medicina iperbarica in Firenze, Italia, informatiile sunt pe site-ul : http://www.emergenzautismo.org/content/view/659/48/
Cu ajutorul forumului desprecopii am reusit sa strangem banii necesari terapiei de la oameni dornici sa ne ajute si carora le multumim din suflet pentru ajutor!!! A facut 40 de sedinte de terapie si acum ne-am intors in tara, efecte le nu au fost cele asteptate, ca mama te astepti mereu la imposibil, dar s-a vazut o ameliorare in starea de sanatate a lui Robi.
Acum ii facem logoterapie, ii administram niste pastilute din america pe care le comandam de pe internet si e destul de costisitor(50 de dolari) drumul.
Sper sa existe binevoitori asa cum si noi pana acum am ajutat pe care am putut si e un sentiment extraordinar sa stii ca poti ajuta.
Multumim din suflet.

CONTUL NOSTRU ESTE:
IN EURO: RO 23 RNCB 0197 0684 8853 0002
IN LEI: RO 50 RNCB 0197 0684 8853 0001
COD SWIFT: RNCB RO BU
Titular cont: Oprea Catalina Andreea
CONT PAYPAL: oprea_catalina_andreea@yahoo.it

POZE ROBI
www.youtube.com/watch?v=vS256hpwOSw" target="_blank">video pentru robi
POVESTEA LUI ROBI
Catalina sotie de Teo si mami de Robi

Un grapefruit este o lamaie care a avut o sansa si a profitat(Wilde) Robi imi doresc din tot sufletul sa fii un grapefruit si sa profiti de tot ce e bun pe lumea asta

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisellino spune:

Am pus poze noi cu Robi, mi-a terminat azi camera a facut numai pozne si mie mi-e asa de drag cand il vad ca face si el lucruri de copil de-mi vine sa-l mananc.Primele poze sunt cu dezastrul pe care mi l-a facut in camera in doar 10 min cat am fost pana la baie mi-a rasturnat cutia cu jucarii, a luat hartia igienica si a desenat cu ea pe jos prin camera, o bucata am gasit si in gura lui, i s-a parut comestibila si celelalte de la plimbarea de azi.
va pupam o seara frumoasa

POZE ROBI
www.youtube.com/watch?v=vS256hpwOSw" target="_blank">video pentru robi
POVESTEA LUI ROBI
Catalina sotie de Teo si mami de Robi

Un grapefruit este o lamaie care a avut o sansa si a profitat(Wilde) Robi imi doresc din tot sufletul sa fii un grapefruit si sa profiti de tot ce e bun pe lumea asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisellino spune:

pozele sunt aici: http://family.webshots.com/photo/2856517770106460527MZREyG

POZE ROBI
www.youtube.com/watch?v=vS256hpwOSw" target="_blank">video pentru robi
POVESTEA LUI ROBI
Catalina sotie de Teo si mami de Robi

Un grapefruit este o lamaie care a avut o sansa si a profitat(Wilde) Robi imi doresc din tot sufletul sa fii un grapefruit si sa profiti de tot ce e bun pe lumea asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisellino spune:

buna ziua tuturor!
robi a fost foarte bine zilele astea, s-a jucat, l-a asteptat pe mos nicolae care i-a adus fructe si dulciurele(astea cu masura) cand a intrat in oul mare kinder nu se putea opri din ros ciocolata a fost comic tare
duminica a facut o criza scurta, mai mult ca o sperietura si de atunci nimic, suntem bine si ma bucur foarte mult, se pare ca noul capitol ne poarta noroc
va pupam o zi frumoasa tuturor

POZE ROBI
www.youtube.com/watch?v=vS256hpwOSw" target="_blank">video pentru robi
POVESTEA LUI ROBI
Catalina sotie de Teo si mami de Robi

Un grapefruit este o lamaie care a avut o sansa si a profitat(Wilde) Robi imi doresc din tot sufletul sa fii un grapefruit si sa profiti de tot ce e bun pe lumea asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

ma bucur ca aveti zile bune si sper sa fie tot asa de acum incolo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisellino spune:

sibylle
robi azi a fost bine, am fost la plimbare cu el fara carut, l-am dus de manuta peste tot, desi mergea un metru pe jos si doi in brate ,ne-am simtit bine amandoi.
maine mergem la control, la ora 8 trebuie sa fim la spital deci trebuie sa plec la 6 de acasa ca am autobuz la 6:25 si am de mers pana in statie
i se va lua sange, sper macar sa ii gaseasca vena din prima sa nu il chinuie mult, va face o electroencefalograma si vom vorbi cu neuropsihiatrul referitor la terapia aba
o seara placuta tuturor

POZE ROBI
www.youtube.com/watch?v=vS256hpwOSw" target="_blank">video pentru robi
POVESTEA LUI ROBI
Catalina sotie de Teo si mami de Robi

Un grapefruit este o lamaie care a avut o sansa si a profitat(Wilde) Robi imi doresc din tot sufletul sa fii un grapefruit si sa profiti de tot ce e bun pe lumea asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diannaalex spune:

Doamne ajuta Sa veniti cu vesti bune de la spital. Pupici lui Robi si o imbratisare stransa tie. Aveti grija de voi

mami de pui Alex www.dianalaura.wblog.ro
veniti la produse noi sau impecabile la preturi foarte bune
pt. Alexandru Hapaleti si alti copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisellino spune:

buna ziua mamici
vineri am fost la control cu robi, a facut analize de sange la care a urlat mititelul de nu mai stiam ce sa-i fac(nu i-a gasit din prima vena) a facut o electroencefalograma si asta m-a cam pus pe ganduri. nu i-a iesit nici un varf epileptic, nici o anomalie epileptica, i-au iesit in schimb, sa traduc de pe foaie "anomalii lente, activitate dezorganizata a creierului, specifica sindromului Lennox-Gastaut" doctorita lui mi-a zis ca au gresit aia ca de fapt robi are sindrom angelman pai cum au gresit aia?ei nu au citit traseul eeg? oricum, azi se uita medicul lui robi pe traseu si ma suna sa ma lamureasca ca eu am ramas in stand by, nici nu mai stiu ce sa cred dar probabil au incurcat fisele ca robi avea mereu varfuri epileptice la traseu.
am facut si vizita cu asteptatul medic Valeri, e seful sectiei de neuropsihiatrie, medic pe care l-am asteptat de la ora 2 la 5,30 ca atunci a venit si vizita a durat sa nu exagerez dar nu mai mult de 10 min adica am intrat si mi-a spus "mda,copilul nu e autist, are clar semne de alt sindrom, deci sa sunati pe 10 ianuarie ca sa ii facem un filtru DGS pentru evaluare" eu nu am raspuns nimic, nu i-am mai spus nici ca logic are semne de alt sindrom ca are angelman, am iesit afara cu foita cu nr de tel pe care mi l-a dat si m-am apucat de bocit ca o fraiera ca ma asteptam la o vizita normala adica sa-l evalueze pe robi sa-mi zica ceva eu de fapt am mers la el pentru confirmarea de terapie ABA dar nu i-am mai zis nimic, omul se grabea ca atunci ajunsese si imi facuse o "favoare" ca m-a chemat prima, i-au zis asistentele ca stam de la 9 de dimineata in spital pt controale
deci a trecut si ziua de vineri, nu mai vreau sa-mi amintesc ca ma pun iar pe bocit, maine mergem la Aprilia sa il evalueze pe Robi, eu nu stiu ce naiba inseamna la ei evaluarea asta si de ce trebuie facuta de atatea ori, maine ma conving si eu
in rest toate bune si frumoase, fara crize


POZE ROBI
www.youtube.com/watch?v=vS256hpwOSw" target="_blank">video pentru robi
POVESTEA LUI ROBI
Catalina sotie de Teo si mami de Robi

Un grapefruit este o lamaie care a avut o sansa si a profitat(Wilde) Robi imi doresc din tot sufletul sa fii un grapefruit si sa profiti de tot ce e bun pe lumea asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid spune:

Imi pare rau ca treceti prin atatea Va asteptam cu vesti bune



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisellino spune:

kid iti multumim

noi ieri am fost la o evaluare in aprilia, mai aproape de noi ca la spitalul mare tre sa sun pe 10 ian.dimineata robi a facut 2 crize una dupa alta deci la amiaza cand am ajuns la spital nu mai era bun de nimic abia se tinea pe picioare ca ii facusem deja un diazepam.am ajuns pe hol si o tanti a iesit afara si a strigat"oprea" si eu ma indreptam spre ei la care tanti imi zice"ouu, pai nu si tu, numai copilul, ne vedem peste o ora" desi am incercat sa o conving ca nu l-am mai lasat niciodata cu cineva si nu stiu cum reactioneaza, ca a facut crize, ca tre sa faca kk nici nu mai stiu ce i-am zis la aia si tot nu m-a lasat sa intru, am asteptat afara langa usa de mi-am tocit papucii inainte-inapoi. robi a iesit peste o ora murdar de culoare verde pe fata, probabil ii dadusera o carioca sa vada ce face cu ea si au vazut si ele ca sunt comestibile si avea o jucarie in buzunar, cred ca i-au bagat-o ele ca sa o caute si n-a mai gasit-o robi a declarat-o disparuta, in lumea lui nu se ascund lucruri in buzunare ci doar dupa pat mie nu mi-a zis nimic adica daca sunt multumite cat de cat de robi, mi-au zis doar ca ne mai vedem pe 21 si 27 la aceeasi ora pt alte 2 evaluari.
Azi e bine robi, s-a trezit vesel a facut kk la oala ca l-am pus eu cand am vazut ca ia pozitia de meditare si a mancat lapte cu biscuiti.mai tarziu iesim la plimbare.
va pupam

POZE ROBI
www.youtube.com/watch?v=vS256hpwOSw" target="_blank">video pentru robi
POVESTEA LUI ROBI
Catalina sotie de Teo si mami de Robi

Un grapefruit este o lamaie care a avut o sansa si a profitat(Wilde) Robi imi doresc din tot sufletul sa fii un grapefruit si sa profiti de tot ce e bun pe lumea asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisellino spune:

buna ziua
noi am fost ieri la alta evaluare la medic si mi-au spus ca pe 11 ian incepem terapia comportamentala dar nu mi-au zis inca programul, o sa ma sune ei intre timp.
astept o gramada de raspunsuri, sunt in starea de stand by de cand am venit aici, concret nu s-a facut nimic pentru robi inca dar se pare ca din 2011 se schimba lucrurile, sper sa fie un an mai bun pt ratzoiul meu. pe 28 feb avem comisia de evaluare pt pensia lui robi,acum dupa ce stiu ca ma cheama nu imi mai vine sa ma duc
ieri stateau multi copii la rand sa intre la terapii si cel mai mic avea vreo 6 luni cred, era mic tare si ma gandeam ca daca as fi ramas aici acum un an si n-as fi pierdut timpul prin tara poate robi era mai bine, am pierdut deja mult timp din recuperarea lui si sper sa nu fie prea tarziu.
am mai pus video cu robi, l-am dus afara la prima ninsoare, a nins vreo ora doua si s-a dus zapada, acu e primavara sunt 14 grade.
eu mai am hainute de pus la bazar dar nu stiu cum sa fac, as trimite un pachet acasa la mama mea dar nu stiu daca ea se descurca singura. aici sunt hainute la reduceri, cand o sa ia sotul salarul o sa iau ce gasesc ieftin si bun si le pun la bazar, sper sa nu para ca fac afaceri la bazarul lui robi, dar aici am gasit spre exemplu ciorapei superbi pt fetite la 50 de centi si tot asa, nu lucruri scumpe.
va pupam si va multumim pentru ajutor


POZE ROBI
www.youtube.com/watch?v=vS256hpwOSw" target="_blank">video pentru robi
POVESTEA LUI ROBI
Catalina sotie de Teo si mami de Robi

Un grapefruit este o lamaie care a avut o sansa si a profitat(Wilde) Robi imi doresc din tot sufletul sa fii un grapefruit si sa profiti de tot ce e bun pe lumea asta

Mergi la inceput