Suedia (3)

Suedia (3) | Autor: mihaela_s

Link direct la acest mesaj

Capitole anterioare: 1; 2

Un nou capitol despre viata in Suedia. Poftiti la povesti.

Am sa incerc pe parcurs sa pun pe prima pagina link-uri utile despre invatarea limbii suedeze si emigrarea in Suedia.

fii alaturi de Mihaita


vorbe de copil...

Hobby

www.talentedenazdravani.ro/" target="_blank">talentele nazdravanilor

calator de profesie

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns florysya spune:

Buna ziua.Bine v-am gasit pe o noua pagina.
Foxy mie mi-a dat moasa formular pt forsakringskassan ,scuze daca am scris gresit si sunt inscrisa din vara la ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

Multumim de capitol nou Miha!
Apropo de iarna, ati vazut ca mare parte a europei e incurcata de zapezi?
flory, ma bucur ca te-ai inscris. Ina nu uita sa-ti scoti uppehållsrätt-ul ala.
http://www.migrationsverket.se/info/348.html
uite aici, poate te ajuta cu ceva. O traducere de pagina poti incerca cu google translate, dar da-i pe engleza pt ca daca traduci pe romana te prapadesti de ras. Alt site de traducere de pagina nu mai stiu acum.Spor

35

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

A! chiar in primul paragraf scrie ca ,,decizia pe care ai primit-o cand ai aplicat pt rezidenta permanenta la migv., bla,bla...''Deci trebuie sa aplici.

35

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GianiD spune:


Multumesc pentru raspuns, Anja. Referitor la limba, chiar am de gand sa invat suedeza, doar ca nu stiu cat de repede voi avea timp. Deja am facut rost de niste cursuri pe net, le-am trimis si fetelor, si bazele am de gand sa le invat din Romania. Doar ca am deja 3-4 cunostinte care au aplicat din Romania pentru posturi la Saab/Volvo si acum sunt in Suedia si nu stiu o boaba de suedeza. Si oricum nu plecam de aici pana cand sotul meu n-are un serviciu...poate chiar si eu...desi dupa aceea nu stiu cum ma voi descurca cu copiii...doar sa luam o bunica cu noi pentru o luna doua...

Tu lucrezi in automotive?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

ce mai faceti oameni buni? chiar nici un semn de viata nu mai dati? ce ziceti de sinucigasul din Stockholm?
Va doresc o sapt buna si usoara

36
AMR ? pana la sosirea vikingului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

pai ce sa zic... sinucigasul isi cauta de zor sotie (a 2-a, ca pe prima, care se pare ca era rmanca - cf ziare.com, a abandonat-o in UK cu prunci cu tot...) pe I-net... poate ca e adevarat ce zice Satoshi Kanazawa: http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-1334443/Very-politically-incorrect-Controversial-psychologist-Satoshi-Kanazawas-truths-human-nature.html#ixzz17xtzYBiF

in rest, mi-a cam pierit entuziasmul sa dau o tura prin downtown...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florysya spune:

Buna ziua.vad ca nu a mai intrat nimeni pe aici demult.
Am si eu o intrebare daca stie cineva sa-mi raspunda.Baietelului meu i-a fost aprobata alocatia aici in Suedia dar el o ia si pe cea din Romania.Stiti ce ar trebui sa fac?Sa anunt in Romania ca renunt la ea sau cum?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Normal ar trebui statul suedez sa anunte, teoretic nu ar mai trebui sa o primesti pe cea din Ro, ei au formulare comune(cei din UE adica) si in momentul in care primesti alocatia dintr-o tara, nu mai primesti din alta sau primesti in Suedia mai putin, diferenta fiind cat primesti din Ro...La noi s-a sistat automat cea din Ro. Urmareste si tu ce se intampla cu cea din Ro, altfel poti tu sa anunti...

Ce mai faceti romani din Suedia? Pustiu pe aici intr-adevar...

fii alaturi de Mihaita


vorbe de copil...

Hobby

www.talentedenazdravani.ro/" target="_blank">talentele nazdravanilor

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florysya spune:

Multumesc Mihaela pt raspuns.o sa urmaresc sa vad ce sa va intampla cu cea din Romania.
As mai avea o intrebare daca poti sa ma luminezi.Stiu ca aici se primesc bani daca ai grija acasa de copil.Eu trebuie sa nasc luna care vine.Mai am un copil.Stii cumva eu ar trebui sa iau ceva pt ingrijirea primului copil si dupa aceea pt cel de-al doilea?Ca am inteles ca as putea sa iau un an sau doi de la primul copil si dupa aceea de la celalalt.Nu stiu daca intelegi ce vreau sa spun?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Imi pare rau, nu stiu...eu am venit aici cu doi copii mari, de 11 si respectiv 4 ani atunci, ele au mers la scoala si dagis, nu au stat acasa, eu nu am fost mammaledig. O prietena de-a mea poloneza mi.a spus insa ca ea a luat ceva bani si apoi a avut sotul ei liber doua luni pentru ca ei in Polonia au concediu de ingrijirea copilului mai scurt decat aici in Suedia, dar cum Romania are concediu mai lung, nu cred ca se poate lua ceva compensatoriu, adica asa m-am gandit eu...nu m-am interesat, deci nu stiu din sursa sigura. Poate totusi stiu alte fete cu copii mici...

Cum e burtica, mai rezisti? Nu mai stiu cand trebuia sa nasti...erati cateva gravidute pe aici si va incurc .

fii alaturi de Mihaita


vorbe de copil...

Hobby

www.talentedenazdravani.ro/" target="_blank">talentele nazdravanilor

calator de profesie

Mergi la inceput