Masa de Craciun

Masa de Craciun | Autor: analessya13

Link direct la acest mesaj


Astazi a inceput numaratoarea inversa a sarbatorii Craciunului. Cum pregatim masa, cum o decoram si mai ales ce bucate deliciase avem in meniu?

Ca in fiecare an, eu voi gati mix, adica bucate traditionale romanesti, dar si cele specifice sotului meu, italian.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

friptura de iepure, orez salbatic cu ardei copti si stafide, vin rosu si veselie:-)

este doar o masa si nu doresc sa mancam cat pt trei zile:-)
Obiceiurile sunt facute de oameni...eu mi-am facut obiceiul de a iesi din sarbatori la fel de sanatoasa, la fel de subtire, la fel de plina de energie si cu bugetul stabil:-)

devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

Va rog sa-l ajutati pe ALEX! http://dianalaura.wblog.ro/.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicolle6792 spune:

Buna idee cu inspiratia pentru masa de Craciun.
Cu siguranta voi face cozonaci cu mac, sarmale, ciorbita de mazare, pasta de peste, fursecuri in forme specifice Craciunului si ma mai gandesc ce fel de praji voi face. Voi avea si un platou cu aperitive reci, cartabos, toba, carnati, branza, cascaval, masline, ceapa rosie si muraturi la friptura de porc pe care o fac din pulpa si carnati fripti. Sper ca voi gasi in comert si salata de sfecla rosie la borcan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Pentru Craciun vreau sa fac o rulada de porc alaturi de ciuperci inabusite in vin, langa un pahar de vin desigur.
N-am niciodata masa incarcata de Craciun, adica pregatesc o cina mai deosebita, in general cu carne de porc (e una din putinele ocazii). Ce am in plus sunt dulciurile, deja am inceput sa testez retete www.prin-casa.ro/?p=258" target="_blank">aici

J si Carla (05.02.2006)
in the rear garden

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

de fiecare Craciun, salatele domnesc la noi. si un vin traditional de craciun, fiert cu scortisoara si cuisoare. vin din care pot bea si copii. anul asta am niste retete de prajituri, le voi proba zilele urmatoare.


Bazar general pe DC

*********************


VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA
Speranta si incredere pentru David


_M-am nascut pentru succes!







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns analessya13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

de fiecare Craciun, salatele domnesc la noi. si un vin traditional de craciun, fiert cu scortisoara si cuisoare. vin din care pot bea si copii. anul asta am niste retete de prajituri, le voi proba zilele urmatoare.


Bazar general pe DC

*********************


VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA
Speranta si incredere pentru David


_M-am nascut pentru succes!











Ce salate pregatesti? Eu fac de obicei salata boeuf si inca una de iarna cu morcov, sardine, ceapa si mustar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

Iata sugestii pentru un meniu special pentru serile Craciunului - www.supereva.ro/info.asp?id=2481" target="_blank">Meniu special 2010!




O zi buna in continuare! - A day without laughter is a day wasted (Charlie Chaplin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns analessya13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deus

friptura de iepure, orez salbatic cu ardei copti si stafide, vin rosu si veselie:-)

este doar o masa si nu doresc sa mancam cat pt trei zile:-)
Obiceiurile sunt facute de oameni...eu mi-am facut obiceiul de a iesi din sarbatori la fel de sanatoasa, la fel de subtire, la fel de plina de energie si cu bugetul stabil:-)

devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

Va rog sa-l ajutati pe ALEX! http://dianalaura.wblog.ro/.


Bine gandit, dar parca sarbatorile sunt mai frumoase atunci cand sunt respectate traditiile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns analessya13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui nicolle6792

Buna idee cu inspiratia pentru masa de Craciun.
Cu siguranta voi face cozonaci cu mac, sarmale, ciorbita de mazare, pasta de peste, fursecuri in forme specifice Craciunului si ma mai gandesc ce fel de praji voi face. Voi avea si un platou cu aperitive reci, cartabos, toba, carnati, branza, cascaval, masline, ceapa rosie si muraturi la friptura de porc pe care o fac din pulpa si carnati fripti. Sper ca voi gasi in comert si salata de sfecla rosie la borcan


Uau Nicolle, cate bunatati ai de gand sa pregatesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns analessya13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui nicolle6792
[b

Nu gasesti sfecla rosie deja coapta, dar in vid? Eu de obicei cumpar asa si adaug doar hrean si putina sare.


Sper ca voi gasi in comert si salata de sfecla rosie la borcan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns analessya13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui J G

dulciurile, deja am inceput sa testez retete www.prin-casa.ro/?p=258" target="_blank">aici

J si Carla (05.02.2006)
in the rear garden


O reteta asemanatoare am vazut-o ieri la Reteta de acasa. Sper sa nu fac reclama.

Mergi la inceput