Cina rapida

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura__ spune:

Simona, uite o idee si de la mine de cina rapida.
Am facut aseara aceste chiftele din rosii. Le-am folosit ca si garnitura pt friptura la gratar. Noua ne-au placut, sotu' a halit vreo 3 . Poate sunt si pe gustul vostru.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

f interesant subiectul

ma gandeam sa deschid si eu un topic de mancaruri rapide si gustoase da nu greu de preparat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Tocmai am prestat aseara niste dorada in crusta de sare, foarte rapid si usor de facut: se curata si se pune pe un pat de sare grunjoasa si se acopera cu sare. In 30 maxim 40 de minute se scoate si se curata cu atentie. Crusta se sparge, iar pestele se curata de piele, iese foarte usor. Ramane o carne foarte gurstoasa. Langa am facut un ameste de legume de la congelator trase rapid la wok cu o lingurita de ulei.




www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Blogul grasei
www.bijuteriiandroix.page.tl" target="_blank">Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

Porumbita,multumesc de link



Sa va dau si eu o salata de fasole boabe(de post):
1 conserva de fasole(asta daca nu aveti fiarta)
1 rosie
1 mana de masline
2 cepe verzi
patrunjel
zeama de la o lamaie

Fasolea se pune la scurs,rosiile taiate feliute,ceapa maruntita,patrunjelul la fel,se amesteca toate intr-un castron cu sare+piper,ulei si zeama de lamaie.

pofta!

Mama de Ana si 9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

Salata de cartofi cu peste:
4-5 cartofi se fierb bine
1 conserva de peste
1 ceapa

cartofii se taie cuburi,se pune pestele peste,ceapa taiata pestisori,se adauga sare+piper dupa gust si zeama de lamaie. Zeama de lamaie se poate inlocui cu otet


ma mai gandesc si revin


Sirimie,eu am 20 de min sa prepar cina

Mama de Ana si 9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IuliaCiornei spune:

Am citit reteta postata de @lisssa_ana, salata de cartofi cu peste, si mi-am amintit de o alta mancare tot cu cartofi si peste care imi place, doar ca faci cartofii pasta si adaugi in ei o conserva de ton si condimente: http://retetadelicioasa.blogspot.com/2010/05/cartofi-piure-cu-peste-ton.html

http://retetadelicioasa.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

IuliaCiornei, am intrat pe blogul tau culinar si sunt foaaarte, foarte incantata, am gasit o gramada de retete vegetariene mima-miam!!!!



~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IuliaCiornei spune:

Denizel, multumesc de vizita si ma bucur ca ai gasit retete pe gustul tau.

http://retetadelicioasa.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anthea spune:

Foarte sanatos si rapid de preparat este pestele asortat cu legume.
Pentru cina folosesc fileurile de peste congelate + amestec de legume congelate sau cubulete de dovlecei, ciuperci intregi, rosii cherry, etc.

Delicios este codul cu dovlecei si rosii cherry, gata in max. 20 min:

Ingrediente: 4 fileuri cod, 2 dovlecei, 6 rosii cherry, 1 ceapa 50 ml ulei masline, 1 lamaie, 1 leg patrunjel, sare, piper.

Fileul se spala, se sterge( cu servetele absorbante), se presara cu sare, piper si se stropeste cu zeama de lamaie. Se prajeste in putin ulei pana se rumeneste pe ambele parti, apoi sescoate din tigaie. Ceapa tocata se caleste 1-2 min in ulei de masline impreuna cu cubuletele de dovlecei. Dupa 5 min se adauga rosiile cherry, putina apa, pestele rumenit si se acopera tigaia cu capac, lasand sa fiarba nu mai mult de 15 min. La final se pune patrunjelul tocat marunt. Totul se orneaza in farfurie cu feliute de lamaie.

pofta buna!

Mergi la inceput