Afectiunile uterine ovariene

Afectiunile uterine ovariene | Autor: livia

Link direct la acest mesaj

Afectiunile ovariene generatoarte de infertilitate se pot grupa in:

-anatomice lezionale,congenitale sau dobandite
-functionale primar ovariene sau secundare unei tulburari hipotalamo-hipofizare.

Acum sa o luam pe rand...

Afectiunile ovariene primare congenitale sunt reprezentate de:
-agenezia si disgenezia ovariana(sindromul Turner)
-pseudohermafrodismul masculin(testicul feminizant prezentand un cariotip xy si fenotip feminin)
-sindromul ovarelor paupere(ovare cu un capital folicular redus)
-sindromul Stein-Leventhal(ovare secretante de hormoni masculini)
-ovare micropolichistice

Afectiuni ovariene dobandite sunt reprezentate de:
-chisturi distrofice generatoare de infertilitate prin modificarile secretiei hormonale
-tumori de ovar care determina infertilitate prin secretia hormonala(tumori secretante-arenoblastomul)sau prin procesul mecanic de compresiune asupra trompei
-endometrioza ovariana,etiologic legata de infertilitatea femeii prin aderentele pe care le antreneaza
-ovar micropolichistic aparut secundar unor dereglari endocrine nervoase sau secundar unui proces inflamator
-ovaritele infectioase care determina sterilitate prin alterarea parenchimului ovarian cat si prin extinderea procesului inflamator la celelalte segmente ale aparatului genital.

Afectiunile ovariene primare functionale grupeaza:
-disgenezia gonadala
-polichistoza ovariana

Afectiunile functionale ovariene secundare afectarii hipotalamo-hipofizare cuprind:
-insuficienta hipotalamo-hipofizara lezionala cu pastrarea receptivitatii hormonale gonadotrope a ovarului:a)sindromul Sheehan(necroza hipofizara postpartum)
b)tumori hipotalamo-hipofizare incluzand amenoree-galactoree,adenoamele hipofizare nesecretante
-insuficienta hipotalamo-hipofizara functionala din anorexia nervoasa
-insuficienta hipotalamo-hipofizara cu disovulatie din:
-hipotiroidism
-hipercorticism
-obezitate
-nevroze
-afectiuni viscerale
-intoxicatie tabacica



Care sunt mijloacele de tratament in tulburarile ovulatorii:

-CLOMIFEN administrat din ziua a 5-a a ciclului menstrual(50 mg timp de 5 zile).Durata max.de administrare este de 6 cicluri.Rezultate pozitive pana la 32%din beneficiare ale acestui tratament.

-Gonadotrofinele FSH si LH .Preparatele comerciale de FSH si LH se obtin din produsebiologice umane sau in ultimul timp prin metode complexe de inginerie genetica(FSH si LH recombinat)
Tratamentul se face cu FSH si HMG in doza fixa sau doza crescanda in functie de monitorizarea echografica a dezvoltarii folicului de Graaf(aprox.18 mm evidentiat echografic)impune inducerea ovulatiei cu LHsau HCG
Schemele terapeutice impun administrarea initiala a preparatelor de FSH care duc la maturizarea foliculara urmate de preparate de LH care induc ovulatia.


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns livia spune:

Continuare la ce este mai sus...

Reusita trat.cu FSH si LH este apreciata la 30%din cazurile care nu au raspuns la tratamentele cu Clomifen.
Efectele secundare:sarcini multiple datorate unor maturari multiple ale foliculilor de Graaf sau hiperstimulari,cu aparitia consecutiva a unor chiste si uneori cu abdomen acut.

-Releasing hormoni hipotalamici LHRH care actioneaza prin secretia consecutiva a gonadelor hipofizare.Administrarea se face intramuscular,subcutanat,intravenos dupa diferite scheme de tratament.
Este de mentionat eficienta administrarii pulsatile a LHRH prin implant subdermal,administrare ce mimeaza in cel mai inalt grad secretia fiziologica a acestuzi neurohormon.
Eficienta terapeutica a metodei a adm.pulsatile este apreciata:ovulatie 84% si procent de sarcini de 79,55 dupa 3 cicluri de administrari.

-2 brom alfa ergocriptina(Parlodel r)are efect favorabil in trat.infertilitatii datorate unei hiperprolactinemii.

-Corticosteroizii sunt folositi in trat.sindromului de hiperandrogenism suprarenalian cu tulburari de ovulatie si infertilitate consecutiva acestei tulburari.

-Hormonii tiroidieni au efect favorabil asupra ovulatiei mai ales in tulburarile ovulatorii datorate unei insuficiente tiroidiene.


Tot ce am scris mai sus este pt.a va ajuta sa va puneti si singure un diagnostic pe baza analizelor si diagnosticelor primite de la doctori;si sa aveti putin habar de ce vi se intampla.Sper ca am facut bine si daca sunt utile am sa mai scriu.Sunte-ti de acord ?Ca sa nu-mi pierd timpul inutil scriind articole ...

pupicei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelais spune:

Livia, eu gasesc aceste informatii ca fiind foarte utile iar concentrarea lor intr-un singur subiect (sau in subiecte “dedicate”), o idee foarte buna. Multumim.
Eu m-am apucat sa studiez ca sa inlatur ceata foarte densa care se instaleaza in capul meu dupa ce ies din cabinetele medicilor (de cele mai multe ori – ca sa nu exagerez). In urma cercetarilor am gasit intr-un tratat de ginecologie niste tabele atat cu valorile normale ale dozarilor hormonale cat si cu interpretarea rezultatelor anormale. Daca credeti ca va pot fi de folos, le fac publice.
Oricum de 3 luni de cand am descoperit acest site am invatat incomparabil mai mult decat in peste 5 ani de vizite la dr. … asa ca va si va doresc ce va doriti si voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Livia scumpi...eu m-am regasit in prima ta expunere...e super sa stiu ce merge, cum trebuie sa mearga...si ca se poate sa mearga!!! Te pup si bineinteles ca sunt informatii foarte utile!!!

Iti multumesc si mai asteptam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

quote:
Originally posted by adelais

Livia, eu gasesc aceste informatii ca fiind foarte utile iar concentrarea lor intr-un singur subiect (sau in subiecte “dedicate”), o idee foarte buna. Multumim.
Eu m-am apucat sa studiez ca sa inlatur ceata foarte densa care se instaleaza in capul meu dupa ce ies din cabinetele medicilor (de cele mai multe ori – ca sa nu exagerez). In urma cercetarilor am gasit intr-un tratat de ginecologie niste tabele atat cu valorile normale ale dozarilor hormonale cat si cu interpretarea rezultatelor anormale. Daca credeti ca va pot fi de folos, le fac publice.
Oricum de 3 luni de cand am descoperit acest site am invatat incomparabil mai mult decat in peste 5 ani de vizite la dr. … asa ca va si va doresc ce va doriti si voi.





Draga Adelais, suna interesant ce ai gasit tu despre hormoni...asteptam cu nerabdare si informatiile tale! Orice ne poate ajuta este bine venit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalina spune:

Draga Livia, iti multumesc, este pentru prima oara cand imi spune cineva in ce consta acest sindrom Stein Leventhal - diagnosticul pus de cei mai multi medici. Ai vreun gand ce fel de tratamente merg si pentru acest sindrom ?
Pupici

Catalina, o viitoare mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia spune:

Buna scumpi...
Cata merge clasicul trat.hormonal(gen-ANDROKUR;DIANE 35 etc.) si plantele cu efect estrogenic:marar,telina,inflorescente de morcov,muguri de zmeur,soia,coada-soricelului,fenicul,patrunjel si multe altele...

pupicei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lia spune:

liviuta, spune-mi si mie ce sa fac cu un fibrom marisor si cu o mastoza!!! daca ai timp de mine iti dau si detalii.
multumesc anticipat!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sure spune:

si eu as fi interesata, draga noastra Livia, de un tratament pentru fibrom...mie mi l-au descoperit acum 3 luni dupa o extrauterina cam uratica de-a trebuit sa ma opereze de doua ori in aceeasi zi, dar n-as stii sa iti spun marimea, ca nici doctorita nu mi-a spus mie. apoi, tot anul am fost cu dereglari hormonale, cea mai lunga fiind asta de-acum cand nu am avut ciclu 3 luni, fara sa fiu insa insarcinata...sunt cam speriata si nici pilulele de la medic nu imi vine sa le mai iau, mai ales pentru ca nici intr-un an de zile de probleme n-am reusit sa o fac pe doctorita mea sa imi comande niste analize hormonale, sa vada daca e vreun dezechilibru ceva...apoi, imi doresc foarte tare un bebe, ce sanse crezi ca am acum numai cu un singur ovar...doctorita m-a mai si speriat ca sunt sub risc de a doua extrauterina si, vezi doamne, sa pierd si celalat ovar.dupa cum vezi, am nevoie mai ales de ceai de tei in loc de calmante, ca ma urc pe pereti de disperare! multumesc anticipat pentru orice sfat, indrumare, reteta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia spune:

BINE DE STIUT!!!




Caracteristicile ciclului menstrual evidentiaza in mod indirect statusul hormonal al femeii.Adica:

AMENOREEA(absenta menstruatiei)orienteaza spre tulburari in secretia ovariana primara,etc.

TAHIMENOREEA(menstre frecvente adica la interval mai mic de 28 de zile)reflecta tulburari in ovulatie sau insuficienta a corpului galben.

BRADIMENOREEA(menstre foarte rare,la cateva luni)presupune tulburari in dezvoltarea folicului de Graaf,tulburari de ovulatie.

Un ciclu menstrual normal este intre 28-35 de zile ,ce este sub sau peste este deja considerata problema.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRISTINEL spune:

Draga Livia,

Te felicit si iti multumesc pt. ideea pe care ai avut-o de a deschide acest subiect , pt. mine cel putin este foarte util si interesant.
Am si eu mici chistulete pe ovarul drept ceea ce mi-a produs o dereglare de ciclu.Am facut ecografe , si medicii imi spun ca nu am de ce sa imi fac griji pt. sunt foarte mici etc., etc.
Doctorita mi-a spus sa iau din nou antic. si luna viitoare sa incerc sa raman insarcinata.Crezi ca e bine asa fara nici o pauza (defapt nu am mai luat antic. in ultimele 7 luni, si asta mi-a dereglat ciclul), ea spune ca nu are nimic daca de ex.as ramane insarcinata automat dupa antic.Am incercat luna trecuta , dar nu s-a intamplat nimic....este normal datorita faptului ca mi-am provocat menstruatia luand medoxiprogesteron, cred ca nu am avut ovulatie astfel.
Tu crezi ca e bine sa incerc dupa o luna de antic., are oare ceva efect neg. asupra bb.?

Merci, multa sanatate .
Cristine

Mergi la inceput