anticonceptionale asociate cu tratament homeopat

anticonceptionale asociate cu tratament homeopat | Autor: sweetydenisa

Link direct la acest mesaj

Buna, fetelor!

Sunt noua pe forum si va cer ajutorul intr-o problema mai delicata. In septembrie ciclul mi-a venit mai repede, a tinut parca mai putin, fara dureri asa cum era de obicei, insa ...nu prea s-a mai oprit. De ce spun asta? pentru ca dupa perioada normala de 4-5 zile am ramas cu un spotting timp de doua saptamani, dupa care si-a dat din nou drumul..ca un ciclu obisnuit. Am fost la doi medici ginecologi si la un endocrinolog care nu si-a dat interesul prea tare, a zis ca sigur e de la gine si ca sa ma duc acolo. asa am facut. Ambii doctori au zis ca am avut ciclu anovulatoriu si cu siguranta e o dereglare hormonala de la chistul ovarian pe care il am - 6,6 cm - si sa nu imi fac griji pentru ca alte probleme nu sunt. Mi-au prescris anticonceptionale Mercilon.
Buun, fericita ca nu am nimic grav, am inceput sa iau Mercilonul insa ciclul meu sa se mai termine complet pace..in prima luna de mercilon am avut sangerare in fiecare zi ...numai dimineata..sange rosu, nu pete maronii si destul de semnificativ, cam cat un tampon zilnic. am fost la doctor..ca sa astept, se obisnuieste corpul cu Mercilon.
Buun..astept. In a doua luna aproape la fel, numai ca acum am doar spotting de culoare maronie.. atat..de pe 11 sept eu nu am mai avut o zi in care sa fiu clean total:)
Acum doua saptamani am fost la doamna doctor Popescu Madalina de al clinica Naturalia, poate ati auzit - medic primar, alergolog si imunolog, specializat si pe homeopatie ( este fiica celebrului Petre Chirila), dorind sa imi rezolv acest dezechilibru si problema cu chistul..care sper sa se absoarba! Dumneaei mi- arecomandat sa duc folia de Mercilon la capat si apoi sa nu mai iau pentru ca sunt f puternice.
Mentionez ca mie mi-a fost f rau cu Mercilon, insa am putut sa tin in frau aceste stari cu metroclopramid si liv52, insa starile de depresie pe care le aveam erau groaznice, cred ca am plans in fiecare seara- si nu, nu sunt asa, chiar si acum, cand sunt in pauza de mercilon nu mai am absolut nimic, sunt super happy..deci depresia era clar de la anticonceptionale.
Ce imi recomandati sa fac de saptamana viitoare..sa reincep mercilonul, avand in vedere ca ceilalti doctori mi-au recomandat anticonc cel putin 3 luni sau sa intrerup? Mentionez ca am inceput tratamentul homeopatic, ma simt mai bine, insa mi-e frica de faptul ca sapt viitoare, dupa ciclul normal iar voi avea hemoragia si sincer chiar nu as vrea sa stau in decembrie in spitale sa vad iar ce mai am.
Mentionez ca nu sunt casatorita, nu am avut viata sexuala activa in ultimul an, deci...orice fel de problema ce ar putea veni de aici este exclusa. Ce sa fac??

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

in mod sigur Mercilon nu ti se potrivesc. nu este vorba ca "sunt puternice" ci doar ca organismul tau reactioneaza rau de la ele. le schimbi cu alt anticonceptional - recomandat de medic si totul ar trebui sa fie ok. dar ramane perioada de obisnuire de aproximativ 8 saptamani - in care pot aparea sangerari aleatorii, fara semnificatii deosebite.

Roxana

Mergi la inceput