Mini gradi acasa..ce parere aveti?

Mini gradi acasa..ce parere aveti? | Autor: antguess

Link direct la acest mesaj

fetelor

vorbind cu sora-mea din olanda unde se practica cea ce va spun voua acum si am hotarat sa incerc si eu dar nu stiu cat de stralucita este ideea dar parca merita sa incerc sau sa va cer parerea

Eu am un baietel de 8 ani, e cls a 2a si stau acasa pt ca sunt insarcinata. ma simt excelent cu sarcina, nu am nici un fel de probleme, si vreau sa fac ceva sa mai castig un banut, pentru fiul meu sa aiba prieteni ( mi-e frica sa il las pe afara prea mult in ziua de azi)
deci, eu stau prin titan, am o mini dubita cu care as putea sa iau copilasi de la scoala , sa ii aduc la mine, sa facem teme alaturi de fiul meu...si sa ii ia parintii seara cand isi termina treburile....

As vrea sa am in grija doar 3-4 copii ca sa ma pot ocupa de fiecare asa cum au nevoie, vrb engleza si spaniola in caz ca vreti sa vrb cu ei in lb astea ( am locuit in anglia 3 ani ) le pot face papa bun in functie de preferintele parintilor, locuiesc intr-un apartament cu 4 camere, sunt casnica, sotul meu este medic stomatolog dar lucreaza toata ziua asa ca...eu am toat timpul sa ma ocup de pitici, in caz ca aveti nevoie vreo noapte, exista posibilitati de cazare ...

ce parere aveti? e o gresala ca vreau sa fac asta? voi v-ati da copiii in grija unei casnice care are si ea copil la randul ei?

la tarife inca nu m-am gandit dar oricum nu vreau sa ma imbogatesc pe urma acestui aranjament ci doar sa fac niste banuti sa simt ca fac si eu ceva. e cumplit sa stai acasa degeaba iar fiul meu e prea cuminte ca sa imi ocupe toata ziua :))

Mamica mandra a lui Dani si asteptand o zana 18+

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

ideea in sine nu este rea, insa tu ai un mare "inconvenient" in acest moment: sarcina

vei fi disponibila maxim 3-4 luni de acum inainte, apoi ii vei lasa balta pe acesti copilasi, in mijlocul anului scolar, pentru ca va veni "zana" acasa si i te vei dedica 100% in prima perioada.

iti va fi greu spre finalul sarcinii sa gatesti, sa te ocupi de lectii cu fiecare in parte, sa le dai sa manance, etc.

spui ca acum te simti bine si ca nu ai probleme cu sarcina, dar nu ai de unde sa stii ca va fi asa pana la nastere.

nu mai zic despre faptul ca ideea ta cu luatul cu dubita de la scoala te poate expune inutil accidentelor sau incidentelor din trafic, mai ales daca in iarna aceasta vor fi ninsori abundente, geruri, polei...

in plus, fiind si sezonul rece, incepe perioada epidemiilor de tot felul (viroza, gripa, varicela, oreion, etc.), ar trebui sa te feresti la maxim de toti virusii/bolile contagioase pe care ti-i pot aduce copiii de la scoala. nu zic ca nu esti mai putin expusa fata de posibilii germeni pe care ii poate aduce copilul tau de la scoala, dar de ce sa multiplici cu 3 sau 4 expunerea, sau unul dintre copii sa-i imbolnaveasca si pe ceilalti, nu numai pe tine ?

daca nu ai fi fost insarcinata, teoretic era foarte simplu si usor de realizat ce ti-ai propus tu, lucru laudabil dealtfel

insa acum pe primul plan e sanatatea ta si a puiului din burtica.

cred ca ar trebui sa gasesti alte variante de suplimentare a veniturilor, de socializare pentru tine si fiul tau...

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:

Antguess ideea ta e foarte buna sa faci un "onthaalouders" la tine acasa, dar totusi tind sa-i dau dreptate Corinei, ea ti-a explicat foarte bine cum vor sta lucrurile mai tarziu mai ales cand sarcina va avansa si dupa nastere. Pastreaza-ti aceasta idee ptr mai tarziu si eventual fa acest onthaal cu niste copii mai mici, poate de varsta bebelului 2, sau cand bebei vor avea cel putin 1 anisor. Aici ca sa iti faci un onthaal iti trebuie anumite cursuri de specializare.

Numai bine si sarcina usoara in continuare




Mami de printesuca mica si iubita 05.05.2009...si surpriza 21+
Buburuza mea******In asteptare...
*********************
Povestea Stefaniei
*********************

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antguess spune:

Va multumesc pentru raspunsuri fetelor, cred ca aveti dreptate desi tare mult imi doream sa fac ceva. probabil ca am sa pastrez ideea pana face bebe din burta vre-un anisor si o sa o reiau.

Stiu ca in alte tari trebuie sa ai o specializare, un curs, ceva dar la noi nu se organizeaza asa ceva.
Consider pur si simplu ca fiind mama si matusa a 6 nepoti, am destula experienta cu copiii, cel putin cu cei pana in 8 ani cum sunt fiul meu si copiii surorilor mele.

Va multumesc mult pentru raspunsuri


Mamica mandra a lui Dani si asteptand o zana 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eusunteuasa spune:

Si eu sunt de acord cu ceea ce a scris Corina, mai ales ca si eu increc sa fac asa ceva acasa, doar ca doresc cu nazdravanei de 4-5 ani.
Nu e chiar asa de simplu, insa, sa gasesti parinti doritori.
Desi am terminat studii in domeniu, avand si experienta necesara si un baietel de 4 ani, parintii din zona mea - Dristor- pe care i-am intrebat nu au fost incantati pt ca au considerat ca nu e necesar sa se ''lucreze'' prin jocuri didactice, fireste, cu copiii lor in plus fata de cele 4 ore de la gradi.
Eu iti doresc sarcina usoara, nastere la fel si mult succes in a-ti implementa ideea ...poate un pic mai tarziu.

http://educampion.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irene_24 spune:

O idee minunata, antguess, si eu doresc sa fac ceva asemanator, pt ca vine iarna si mi se pare dificil sa ies cu copilul mau de 1 an la joaca in parc... mi se pare o idee foarte buna, eu am crezut tot timpul ca e ceva neobisnuit, neviabil si nemaintalnit, de aceea am abandonat-o. Acum aflu ca se practica in afara, din post-urile voastre :)
Dar, asa cum spun si celelalte mamici, ar trebui sa reiei ideea cand creste bb putin, mai ales ca sarcina ta va evolua, iar in primele luni de viata bebe va fi neimunizat...
Sanatate si nastere usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Dar la un sistem de meditatii la limba engleza te-ai gandit? Uite, eu am 2 baieti, de 5, respectiv 4 ani si mi-ar placea sa invete engleza cu cineva care sa le vorbeasca numai in limba engleza, neformal, adica....fara stat la masuta neaparat, de fapt sa se joace cu ei, sa interactioneze numai in limba engleza. O data pe saptamana, cateva ore, nu stiu nici eu cum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antguess spune:

tonia, m-am gandit si la asta, pentru ca fiul meu asa a invatat engleza. ne-am mutat in anglia si am vrb cu el cateva zile in romana pana s-a obisnuit cu mediul nou si dupa aceea am inceput sa vrb numai engleza...
a mai fost si in elvetia la sora mea unde la fel, i s-a vrb numai in germana si in cateva luni vorbea germana f bine.....
asta este cel mai bun mod de a invata o lb straina.....fiul meu a fost un pic frustrat in primele zile cu engleza...ii mai ziceam cate un cuvant in romana cand chiar nu intelegea si dupa 2 luni o vorbea foarte bine
acum la 8 ani vorbeste engleza si germana . cu germana nu pot sa il ajut sa nu o uite pt ca nu o vrb eu f corect asa ca prefer sa nu o fac dar il trimit 2 saptamani pe an de sarbatori la sora mea unde....de cate ori se duce isi aminteste tot ce a uitat
daca te intereseaza sa ma vad cu piticii tai de cateva ori pe saptamana sa vorbim numai engleza. let me know, poate aranjam ceva chiar si acum pana nasc.


Mamica mandra a lui Dani si asteptand o zana 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antguess spune:

irene
ideea este f folosita in afara, sora mea din olanda ( am mai multe raspandite prin europa ) isi duce amandoi copii la astfel de casa, unde o casnica care are si ea un baietel la randul ei se ocupa de inca vreo 6 copii, tot cu varste apropiate, iar sora mea in felul asta poate sa lucreze si sa isi termine facultatea fara sa o coste o avere, copiii se simt ca intr-o familie, intr-un mediu cald, primitor, mananca macare facuta in casa, in conditii bune ( verificate) si cand ii ia seara acasa, piticii ei sunt veseli, mancati, cu temele facute si gata de nani :)

Mamica mandra a lui Dani si asteptand o zana 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eusunteuasa spune:

Si in Franta se practica aceasta metoda. Mama unei prietene era casnica si avea in grija 5 copilasi de aceeasi varsta prescolara. Imi spunea maica-mea cand a fost in vizita la acesti prieteni ca acei copii parca faceau parte din familie.
Avantajul lor era ca locuiau la casa, o curte imensa..insa cu 3-4 copii se poate face asta si la bloc

http://educampion.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

eusunteuasa, n-as baga mana in foc...

daca ai ghinionul de a avea vecini rai, ciudati si iscoditori, te poti trezi cu reclamatii ca faci galagie in orele de liniste, ca incasezi bani la negru si nu platesti impozite la stat, ca acei copii ar trebui trecuti la plata intretinerii sau macar la utilitati comune...stiti voi, genul acela de oameni care vor sa moara si capra vecinului...si n-au liniste si pace pana nu trantesc o reclamatie pe undeva...cati profesori nu au fost reclamati ca dau meditatii "la negru" acasa...

asa ca o astfel de activitate trebuie demarata cu acceptul scris al tuturor vecinilor si discutii lamuritoare cu acestia...

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput