Pensie privata - voi ce ati alege?

Pensie privata - voi ce ati alege? | Autor: Laura25

Link direct la acest mesaj

Sunt in situatia de a-mi face o pensie privata (nu ma bazez ca o sa mananc o paine de la stat la pensie, dar nici constiinta/vointa sa imi pun la banca cate un pic de bani in fiecare de luna, fara sa fiu contransa de un contract nu am). Am o oferta de la Generali si una de la Aliantz. Nu prea ma duce capul ce sa aleg. Din ce am vazut statistici pe net, cei de la Aliantz au investit mai multi bani in domeniul asta, au mai multi clienti. Este asta o garantie a stabilitatii lor? Suma pe care o scriu ei in oferta ca fiind minim garantata, chiar e garantata? Ce sanse sunt oare sa iau la final banii aia trecuti pe coloana "suma prognozata cu tot cu profit" (adica suma mai mare promisa)?

Calculat la dobanda acumulata in cont, faptul ca poti scoate banii cand vrei fara penalitati (a se vedea suma pe care o poti recupera de la asigurator daca vrei sa renunti pe la mijlocul contractului fata de banii virati efectiv la ei in timpul asta), se pare ca depunerea constanta de sume la o banca e varianta cea mai buna. Dar totusi .. voi ce ati ales? Ce ati alege?




Si tu poti intinde o mana - Actiunea 3 sate
Am marfa la bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_ce spune:

Eu am o pensie Pilon 3 la BCR ,asa a fost sa fie,nu am studiat prea mult piata la vremea aceia .
In general conditiile de baza sunt asemanatoare; minimum 60 de contributii si 60 de ani varsta de incepere a platilor.
Mai tarziu m-am gandit ca nu ma vad muncind in ritmul de acum pana la 65 ani(presupunand ca as avea unde) asa ca mi-am mai facut o asigurare de tipi unit linked( cu suma minima ,pentru ca nu-mi permit mai mult)si ma gandesc sa fie ca o renta lunara,in fine vad eu atunci ,sanatoasa sa fiu.

Mergi la inceput