De cand a murit o visez f. des pe mama...

De cand a murit o visez f. des pe mama... | Autor: Marilen

Link direct la acest mesaj

Acum aprox.40 de zile a murit mama si de atunci o visez aproape in fiecare noapte.Sigur ca acest lucru ma bucura...( si ma gandesc ca poate gandul meu de peste zi indreptat catre ea ar putea fi o explicatie) dar pe de alta parte imi provoaca neliniste.Am intrebat preotul care a venit la parastas si mi-a zis ca e bine, inseamna ca a ajuns acolo unde trebuie(a murit impartasita, cu lumanare,etc)...ca ne vegheaza...Nu stiu ce sa cred...de cele mai multe ori nu e vesela, uneori chiar ne certam...Dimineata cand ma trezesc ma cuprinde un dor cumplit...
Vi se intampla? Cum reusiti sa treceti peste visele de noapte?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Si eu mi-am pierdut mama in urma cu o saptamana. Ca si tine, o visez intruna - ba mai mult, azi dimineata m-am trezit cu sentimentul ca este in camera, pe fotoliu, eram constienta ca n-are cum fi acolo, dar am ramas cu ochii inchisi ca sa prelungesc momentul.
Nu cred ca are vreo semnificatie religioasa, ci este doar gandul nostru la ele, care se prelungeste in vis!
Numai bine, si putere multa, ca-i tare greu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

cat de bine ar fi sa fie de ajuns doar puterea gandului... bunica mi-a fost ca o mama, si de cativa ani, de cand s-a dus, n-am visat-o decat o data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

mama mea a murit acum 10 ani, si inca o visez destul de des
explicatia preotului a fost ca ma gandesc mult la ea si ca imi lipseste fizic, si atunci imi apare in vis.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

condoleante.
mie mi-a murit bunica acum 20 de ani...si o visam destul de des..in unele vise credeam ca traieste, in unele eram constienta ca a murit!
oricum...as vrea sa o mai revad, fie si in vis, mi-e foarte dor de ea..enorm de dor..atat de dor ca anul acesta pe 15 octombrie, de ziua mortii ei...am simtit-o atat de aproape incat am plans toata ziua de dorul ei...si uitasem cu desavarsire ca aceea era ziua mortii ei



Blackmoon Lady&lipishtocul
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilen spune:

Multumesc celor care mi-au raspuns.
Se pare ca nu ne putem obisnui nicio data cu moartea celor dragi...
si gandul ca nu mai esti copilul nimanui doare indiferent de varsta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Nici nu imi imaginez prin ce treceti, cele care v-ati pierdut mama- Condoleante!

Mie mi-e foarte dor de bunica mea care a murit acum 7 ani si jumatate... insa nu o visez.

Un cunoscut caruia i-a murit mama, barbat, mi-a spus ca ii este foarte greu, nu credea ca va fi atat de greu. Stia ca se va intampla, era batrana, bolnava... si totusi... Mi-a spus ca se simte ca un copil fara mama. I-am spus ca din pacate asa si este...

-------------------------------------
Hai la drum si-om vedea noi ce si cum!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Mama a plecat acum un an sase luni si 28 de zile.Nu a fost zi de la Dzeu de atunci ,sa nu plang dupa ea si cu toate acestea am visat-o o singura data cand m-a certat ca n-am facut chiftelele de ciuperci asa cum m-a invatat ea,recunosc ,erau o porcarie.
Te invidiez ca o poti visa asa des,si eu as vrea.Se pare ca fiica mea e mai norocoasa ea o vede des si nu numai in vis.

Andra ,mamica de 3+1 album no1 albumul no2

Vreau sa nu mai fiu diferit!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Esti norocoasa ca iti visezi mama atat de des. Mama mea a murit de 1 an 6 luni si 15 zile, sub ochii mei. A fost parinte unic, de fapt singura mea familie. In tot acest timp m-am gandit zilnic la ea si cand imi era bine si cand imi era greu si, in fiecare seara inainte sa adorm. Imi este foarte dor de ea si mi-am dorit foarte mult sa o visez si totusi, nu am visat-o decat de 2 ori: odata cand am cerut-o cu ardoare, eram disperata ca nu o visez, mai aveam putin si intram in depresie, ma rugam aproape imperativ la Dumnezeu sa mi-o trimita in vis, sa-mi dea putere, ca ma simt copilul nimanui si nu ma mai pot ocupa cum trebuie de fetitele mele, gandurile fiindu-mi doar la mama. Si am visat-o. M-a strans in brate, m-a pupat si m-a asigurat ca ma vede. Efectiv i-am simtit imbratisarea. M-am trezit plangand de bucurie. Nu mai dormisem asa bine de cand eram copil. Si a doua oara am visat-o cand am dat fetele la gradinita si am intampinat niste probleme. In acel vis am gasit rezolvarea la problema respectiva.
Cel mai tare am suferit cand s-a apropiat anul de cand am pierdut-o si la un an si jumatate. Si am mai suferit foarte tare prima oara cand de ziua mea nu a mai putut sa-mi spuna "la multi ani".
Inca nu am invatat sa traiesc fara ea. Nu stiu ce as fi facut daca nu as fi avut fetitele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isabela spune:

La mine au trecut 9 ani jumatate de cand am pierdut-o pe mama. In primii 2 ani am visat-o in fiecare noapte. Abia asteptam sa vina seara si ora culcarii, pentru ca stiam ca in vis voi fi alaturi de ea. Am suferit atat de mult cand s-a dus, incat, probabil ca multa vreme nu am vrut sa accept faptul ca nu mai este langa mine. Si acum o visez, de fapt acum ii visez pe ambii parinti, pentru ca de un an si tata a plecat din aceasta lume, dar mai rar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilen spune:

Sunt impresionante gandurile voastre...dar pentru mine "prezenta" ei in cursul noptii imi accentueaza mai mult absenta ei de peste zi.




Mergi la inceput