Leucopenie cu limfopenie

Leucopenie cu limfopenie | Autor: crialex06

Link direct la acest mesaj

Buna seara.
Este a doua oara anul acesta cand ii fac analizele puiului meu,si in ambele dati pe foaia de rezultate,i-a iesit acest diagnostic,leucopenie cu limfopenie.
Valorile sunt:-leucocite:5,13(val normala 6-17)
-eritrocite:4,92(val normala 3,7-4,9)
-limfocite:1,64(val normala 3-9,5)
-monocite:11,5(val normala <10)

Am fost la medicul de familie sa imi citeasca rezultatele si mi-a spus ca sunt bune,am intrebat ce este cu valorile astea in afara limitelor si mi-a zis ca nu au importanta,dar nici nu mi-a dat alte explicatii.

Numai ca pe mine m-au cam speriat,mai ales ca au iesit asa in ambele dati si tot citind pe net,m-am speriat si mai rau...am gasit de la infectii virale pana la leucemie.

Va rog,daca v-ati mai confruntat cu asemenea rezultate,spuneti-mi si mie care ar putea fi cauza.Sau ar trebui sa merg mai departe cu investigatiile?

Precizez ca baietelul meu are aproape 4 ani si i-am facut analizele pt ca nu prea mananca si este destul de slabanog,are 15 kg si 105 cm.

Va multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oana_r spune:

criallex, si eu m-am confruntat cu leucocite mici la baiatul meu.
daca te uiti pe forum ai sa vezi la subiectu leucocite mici,.
mergi si fa-i un frotiu din deget. la frotiu se vede daca are celulele modificate,numaratoarea lor ,este mai exact decat aparatul.aparatele pot da mici erori.
eu zic sa stai linistita,stiu ca este usor sa spun acum,dar acum o saptamana nici nu vedeam pe unde merg, hematologul care a facut frotiul mi-a spus sa stau linistita,ca nu exista nici o modificare.

in legatura cu greutatea ,matei la 4 ani avea 15.5 kg,nu cred ca trebuie sa-ti faci probleme, acum la 7 ani are 22.5 kg,a-si vrea sa fie mai grasut, dar asta e si eu am ost o slabanoaga.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crialex06 spune:

Oana,multumesc din suflet pt raspuns.
Cred ca voi mai astepta cateva zile si apoi ii voi repeta analizele.Daca vor iesi la fel,cu siguranta ma voi duce peste medicul de familie sa-mi dea trimitere la hematologie.

Un alt raspuns pe care l-am primit de la o prietena a fost ca e posibil sa-i fi iesit modificate din cauza unei viroze.Este adevarat ca in ambele dati,cand i-am facut analizele,copilul era dupa o viroza,raceala,dar nu inteleg de ce medicul nu mi-a spus asta,si nu pot sa ma culc pe-o ureche pana nu sunt sigura ca e copilul bine.

Am mai trecut printr-o faza de-asta,cand avea micutul cam vreo 2 ani,si la analize i-au iesit trombocitele mici,atunci mi-a zis medicul de familie(altul decat cel de-acum) ca ar putea fi suspect de leucemie,am zis ca mor,nu alta.Pana la urma,am ajuns printr-un prieten de familie la Fundeni,i-au repetat analizele,i-au numarat trombocitele la microscop si i-au iesit bine.

Sper sa fie bine si de data asta...

In legatura cu greutatea,m-am cam obisnuit,ma mai apuca depresia cand vad ca toti pantalonii cad de pe el,si asistenta de la gradinita imi tot spune ca trebuie facut ceva cu el,ca e slab,ca mananca foarte putin...acum ce sa fac,sa-i bag mancare pe gat cu forta?

Oricum,multumesc mult pt raspuns,si multa sanatate va doresc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Analizele ies modificate chiar si in urma unei viroze banale. Si in plus, analizele lui sunt chiar putin modificate, de asta ti-a si spus doctorul ca sunt bune. Eu zic ca n-ai motive de ingrijorare. Pentru linistea ta, ar trebui sa i le repeti cand e sanatos tun (poate vara sa fie sanatos la varsta asta! , ca in rest ori e inainte, ori e dupa o viroza) si cu frotiu cum ti-a mai spus cineva.
Sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki31 spune:

Crialex,ai incercat sa-i dai vitamine pentru pofta de mancare? Eu i-am dat puilui meu Natura Mix pentru copii,sunt naturale,sunt mai scumpe dar merita.La noi au avut rezultate si i-au intarit si sistemul imunitar.Sunt de preferat celor pe cere le recomanda medicii de familie pentru ca sunt naturale.
Asa cum au spus si fetele un frotiu din deget te poate lamuri mai bine.Daca ies din nou modificari(sper sa nu fie cazul)atunci nu mai asculta ce zice medicul de familie si consulta un hematolg pediatru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crialex06 spune:

Fetelor,multumesc mult pt raspunsuri.

bee,din pacate,ai dreptate,cam greu sa il gasesc sanatos tun in perioada asta...voi mai astepta cca 7-10 zile si apoi ii voi repeta analizele,sa vad ce si cum,sper sa fie bine.

kiki,i-am mai dat vitamine,si din cele recomandate de medic,si din cele naturale,din ce-am auzit pe ici,pe colo(Noni,colostru cu probiotice,etc).

Din pacate,unele nu au avut nici un efect,la altele s-a simtit ceva,dar doar in perioada administrarii.
Si in plus,chiar daca a avut perioade(scurte si rare) cand a mancat mai binisor,tot nu s-a vazut nimic la cantar.

Cu acest natura mix,puiul tau mananca mai bine?Isi mentine efectul si dupa incetarea administrarii?

Multumesc pt raspunsuri si multa sanatate tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy80 spune:

Cri, iti recomand siropul de catina cu miere. E bun pentru imunitate dar si pentru cresterea apetitului. Matei a luat 1 kg intr-o luna, in conditiile in care de 1 an stationa la 15 kilograme. Noi inca suntem in stare de soc cand ne cere mancare si urla ca moare de foame.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crialex06 spune:

Roxxy,de unde ati luat siropul de catina?De la Plafar sau este facut in casa?
Pe asta nu l-am incercat inca,dar sigur ii voi lua,mai ales ca este si natural,sper sa obtinem si noi rezultate asa bune.

Multumesc si sanatate multa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

crialex, dar analize pentru depistarea parazitilor intestinali i-ai facut ? asta ar fi o posibila explicatie a faptului ca nu prea mananca

sau, din experienta nepotelului meu (4,5 ani) : avea polipi. pana aici nimic deosebit, cati copii nu au asa ceva ? insa din cauza lor facea repetate infectii (otita, laringita, etc.), ajungea pana la urma la tratament cu antibiotic, vomita uneori din cauza antibioticelor si evident pofta de mancare era spre 0. ei bine, de cand l-au operat de polipi, copilul a inceput sa manance bine, i-au disparut cearcanele (dormea prost, din cauza respiratiei ingreunate), a crescut brusc in inaltime, mananca foarte bine.




Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crialex06 spune:

CorinaDani,i-am facut in repetate randuri coproparazitologicul...nu i-a iesit nimic,niciodata.
Si nu poate avea nici o legatura cu polipii,deoarece tocmai ce a implinit un an de la operatie.
Intr-adevar,dupa ce i-am scos polipii nu a mai facut nici o otita(la noi otitele repetate au fost problema),dar nu am vazut nici o crestere a poftei de mancare.

Oricum,multumesc de raspuns si multa sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui crialex06

CorinaDani,i-am facut in repetate randuri coproparazitologicul...nu i-a iesit nimic,niciodata.
Si nu poate avea nici o legatura cu polipii,deoarece tocmai ce a implinit un an de la operatie.
Intr-adevar,dupa ce i-am scos polipii nu a mai facut nici o otita(la noi otitele repetate au fost problema),dar nu am vazut nici o crestere a poftei de mancare.

Oricum,multumesc de raspuns si multa sanatate.


coproparazitologicul nu e intotdeauna relevant sau da rezultate fals negative, daca e facut in "fereastra" in care parazitii nu se reproduc/elimina in scaun.
pediatra noastra ne-a spus ca o analiza mai buna este antigen (giardia, de ex), iese din prima, daca parazitul este in organism

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput