Idei/retete pentru pomana 3 luni

Idei/retete pentru pomana 3 luni | Autor: alexalorena

Link direct la acest mesaj

Va rog daca puteti sa ma ajutati cu cateva idei sau retete pentru pomana de 3 luni a soacrei mele. Avand in vedere ca este in post, nu stiu ce as putea pune in pachete. Cred ca si ceva peste? Noi am avut o relatie speciala si deja imi este atat de dor de ea........
Multumesc anticipat pentru ajutor.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Olina87 spune:

condoleante

2-3 sarmalute de post, un snitel de soia, o mandarina, o rosie, salam de biscuiti si rahat de post, sau doar o bucatica de rahat, un mar, un pateu mic vegetal, o felie de cozonac de post, biscuiti de post, o ciocolata de post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdalena67 spune:

poti pune si peste, in fiecare sambata si duminica pana la craciun se mananca peste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Printesa01 spune:

la noi se face mancare:
sarmale de post
pilaf cu ciupeci sau cu prune uscate
restul...au mai spus fetele

daca se poate, faci pomana in wkd cu dezlegare la peste, si atunci e mai usor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexalorena spune:

Va multumesc mult, mult pentru raspunsuri. De la fiecare notez cate ceva. Voi face in weekend, se va manca peste. Imi este putin mai greu pentru ca noi nu mancam peste de obicei si nici mancare de post asa ca spre rusinea mea la capitolele acestea...am de invatat. Cu sarmalutele ma descurc dar la peste, de care credeti ca este mai potrivit sa iau?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Printesa01 spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexalorena

Va multumesc mult, mult pentru raspunsuri. De la fiecare notez cate ceva. Voi face in weekend, se va manca peste. Imi este putin mai greu pentru ca noi nu mancam peste de obicei si nici mancare de post asa ca spre rusinea mea la capitolele acestea...am de invatat. Cu sarmalutele ma descurc dar la peste, de care credeti ca este mai potrivit sa iau?


eu o sa iau macrou congelat, si il fac prajit (tavalit prin malai+sare)

poti sa faci si ciorba de peste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

Sunt in comert niste pateuri de post accesibile ca si pret si indeajuns de gustoase....http://www.hame.cz/ro/catalog-produse/detail/?productId=15316 , un exemplu,si costa cam 1 leu bucata.Adaugi o chifla , un foietaj de post ,fructe si o bucata de peste de vrei sa-l prepari sau o cutiuta mica cu icre,sau o bucata de peste afumat.Bani sa fie ca variate ai o multitudine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isabela spune:

Anul trecut, am avuta parastasul de 6 sapt ,pt tatal meu, tot in postul Craciunului. In pachetel am pus o cutiuta de icre, 1 cutie de pate vegetal, fructe, prajitura de post, 1 sticla de suc/apa.
Pentru masa de acasa, am pregatit mai multe aperitive: salata orientala, salata de icre, salata de vinete,macrou marinat, salata de paste cu macrou afumat si maioneza vegetala, fasole batuta. Felul principal a fost file de pangasius cu cartofi natur. Apoi prajiturele de post.

Mergi la inceput