idei de gustari pt copii

idei de gustari pt copii | Autor: cgeea

Link direct la acest mesaj

Am venit sa cer ajutorul celor cu vechime in bucatarie... Copilul meu ajunge de la gradi acasa pe la 16.30 si sta cu o babuta care nu poate sa-i pregateasca ceva de mancare pana cand ajung eu (la 18.30), adik nici macar nu-i poate incalzi ceva. Iar fiica-mea vine cam flamanda de la gradi (nu stiu de ce, cred ca nu le dau aia destul .... )
Ideea e ca eu ii las tot timpul cate ceva pe post de gustare, dar in general dulce - am uitat sa precizez ca nu as vrea sa-i dau ceva cumparat gata preparat, ii fac eu gustarile, e alergica la aditivi alimentari.
Pana acum i-am tot lasat ba biscuiti, ba briose, budinci... Dar as vrea totusi sa-i dau ceva sarat, ma gandesc....Ceva care sa fie savuros si cand s-a racit... Saratele, asta ar fi prima optiune... Si mai departe nu ma duce mintea... Asa ca astept sugestii...


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

-macaroane cu branza dulce/sarata
-clatite umplute cu dulce (gem, finetti) sau sarat (ciuperci, branza)
-branzoaice, cornulete cu nuca, cu gem (faci o tava pt 2-3 zile), se pot manca si cu un pahar de lapte alaturi, sau ceai daca prefera
-placinta cu mere
-galuste cu prune
-foi de napolitate umplute cu ciocolata de casa
-sandviciuri cu diverse, sandviciuri calde (toast)
-iaurt cu biscuiti de casa

sper sa ai de unde alege

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cgeea spune:

Multam fain, Dorsilia, pai asta e ideea, ca unele nu merg in conditiile descrise de mine...

Eu n-am reusit sa fac macaroane care sa fie destul de bune s-o tenteze pe fii-mea si dupa ce se racesc.

cornuletele intra la categoria dulce, la fel si galustele cu prune, placinta cu mere, napolitane cu cioco...

sandviciuri calde... n-are cine le incalzi

sanviciuri reci... ar trebui sa stea in frigider pana le mananca ea, si nu stiu cum se face painea aia dupa juma de zi la rece, in combinatia cu unt...

Ete, bun la ceva subiectu' ca mi-am amintit de foi de placinta cu umplutura de spanac si branza de burduf. Astea le manca bine.

Ceva de genul asta mi-ar trebui...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Eu n-as merge numai pe chestii dulci, caci totusi e inainte de masa de seara.

Incearca si cu fructe: banane, clementine, morcovi mici pregatiti in caserola gata de rontait, fasii de ardei, castraveti si bucatele de branza/cascaval.
Aici exista niste bare de cascaval:
http://www.ficello.ca/index.php?a=productZone

Sau cereale simple sau cu lapte.



Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EllaX spune:

Si fata mea e foarte flamanda dupa gradi - intre 16:30 si 18 e cea mai flamanda din zi.

Se poate face un fel de chec-aperitiv, se gasesc retete pe net. Mama facea cu aluat ca de chec, dar fara zahar si cu sare (nu multa). Poti baga in el cascaval, carnita de pui, ciuperci, masline - ce iti vine in minte.

Sandwich-uri cu Almette (simpla, Almette smantana) si carne de pui, invelite in folie de aluminiu, lasate la frigider. Ana mea le mananca f bine, mai ales daca sunt in chiflute ovale (se gasesc unele in Cora). Ii poti lasa si ardei/castravete/ce vrei intr-o cutie inchisa.

Oua de gaina/de prepelita, curatate gata (asta daca nu stie sa si le curete), inchise intr-o cutie pentru alimente. Anei ii plac cu bastonase de castraveti (adica tai un castravete in 4, pe lung, si apoi poti imparti bastonasele rezultate in alte bastonase mai mici. Sper ca s-a inteles ceva... Castravetii ii pui in alta cutie. Eu am colectie de cutii pt alimente mici-mijlocii-mari.
Si omleta poti sa-i lasi (daca-i place), e buna si rece.

Chiftelute, snitele (eu fac chiftele la cuptor si nu iese atat fum).

Pulpe de pui pane.

Salata orientala.

Salata de ce legume vrei tu cu bucatele de branza/carne - e mancabila si a doua zi, daca e inchisa ermetic.

Branza cu smantana.

Bucati de friptura - friptura e buna si rece, daca nu e prea uscata si a fost acoperita. Cu muraturi e super.

Bastonase de cascaval (simplu, taiat in bastonase) cu bastonase de castravete.

Cubulete de cascaval amestecate cu stafide si puse intr-o cutie.

Clatite cu Almette (ff bune) - cu compozitie normala de clatite (daca pui si vanilie, gustul e si mai bun. Daca tolereaza copilul).

Paste fierte, peste care adaugi, cat sunt calde, ulei (eventual, de masline)+ branza (de vaci cu ceva sare/amestec branza de vaci si telemea)+pasta de tomate/rosii cubulete+cimbru+ masline (optional). Amestecate bine. Noua ne plac si reci.

Pizza facuta in casa, cu carne sau nu. Daca o faci cu aluat "turnat" (ca un fel de chec cu putine oua si fara zahar, fara mult ulei) si branza/carne/ciuperci/ardei sau ce mai pui incorporate in blat, e ff buna si a doua zi, ca nu e uscata. A, o poti taia bucatele, impachetezi in folie de aluminiu, dai la frigider, copilul isi ia de acolo.

Iaurt cu fulgi de porumb nedulci.

Si ceva dulce:

- budinca de paste cu branza dulce, vanilie si stafide.
- praji cu mar (cubulete, intr-un aluat de chec cu putine oua - 3) care se mananca bine cu iaurt.

Eu la toate retetele dulci pun cam jumatate din cantitatea de zahar recomandata. Ies foarte bune si nu te mai ustura pe gat de atata dulce.

Placinta o faci cu foi de casa? Ca cele din comert sunt pline de margarina.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

biscuiti integrali si 1 iaurt, 1 fruct si 1 biscuite, 1 felie de paine in ou cu lapte

nu stiu de unde obsesia asta de a schimba meniul zilnic...si daca mananca 1 luna corn cu iaurt la gustare este ok:-) acuma 30 de ani ce gustari primeam noi? 1 mar si 1 biscuite

devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

Va rog sa-l ajutati pe ALEX! http://dianalaura.wblog.ro/.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

da, e doar o obsesie faza cu atatea gustari cand de fapt copiii nici nu agreeaza atata diversitatea, am testet cuu ai mei si mereu imi cer ce au mai mancat, la noutati se uita oarecum cu neincredere, gusta insa fara incantare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cgeea spune:

Va multumesc tuturor.
Aveti dreptate Deus, Dorsilia, daca i-as da in fiecare zi briose la gustarea de care zic, ar fi super fericita
EllaX, cerd ca voi incerca niste briose sarate, cu masline si cascaval. Cu carnea nu se prea omoara. Iar snitelele si parjoalele le mananca calde... asta e...
Placinta cu spanac e de fapt cu foi de placinta, nu cu foetaj - ca ala il fac eu, dar foi de placinta, din alea subtiri de sa citesi ziarul prin ele nu ma pricep sa fac.
Cred ca voi incerca toate ideile voastre si o sa vad ce-i va placea cel mai mult, si o sa alternez gustarile dulci (aici stiu deja ce vrea) cu cele sarate care "vor trece testul"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Daca ii plac nuci,caju,migdale,alune de padure, sunt foarte satioase. Briosele sarate sunt foarte bune, cel mai tare imi plac cu telemea si rosii uscate.

Ani de Stefana (23.01.2008)
ZERO toleranta pt lipsa de toleranta fata de copii

Mergi la inceput