AJUTOR !!! PERDELE !!!

AJUTOR !!! PERDELE !!! | Autor: palmyrah2002

Link direct la acest mesaj

Fetelor ajutati-ma si pe mine!

Vreau si eu sa-mi cumpar perdele,si nu prea stiu de care.As vrea din astea ,model nou din matase ,creponate sau cu model pentru copii!!
Sfatuiti-ma si pe mine care sint mai bune si cum se comporta la temperatura de la calorifer.

SARU MANA CU ANTICIPATIE!!!

Si daca tot va bat la cap,dati-mi si idei de lustre pentru camere de bebei !!!Cristina si Mihnea

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns otau spune:

Am vazut ca esti din Iasi. Eu sunt din Bucuresti, deci nu pot sa-ti recomand anumite magazine. Oricum daca ai drum prin Bucuresti, viziteaza magazinul Elegant de pe Calea Dorobantilor sau Magazinul Victoria.
Mie imi plac foarte mult cele din voal cu brodereie sparta. Se comporta exceptional. Nu ai nici o problema cu caloriferele (adica sa se inegreasca sau sa se ingalbeneasca). Dupa ce sunt spalate, la masina, la programul de spalare usoara, trebuie NEAPARAT date cu balsam de rufe (altfel se electrizeaza), lasate la uscat si calcate.
Am mai vazut acum un gen de perdele din organza, f.f.f. frumoase. Sunt si pentru camerele de copii cu niste aplicatii de iepurasi, floricele etc.
Singura problema cu perdelele din voal este ca se pateaza usor si se vede pata groaznic. Daca bb este putin murdar pe maini de ceva mai gras (sa zicem ca tocmai a mancat o gogoasa) si pune mana pe perdea aia esti! Eu am incercat cu solutie de scos petele (gen roll-on) si nu a mers. Asa ca trebuie schimbata perdeaua si ustura la buget.

Lustre f. frumoase gasesti la magazinul Atas (s-ar putea sa fie si la Iasi). Parerea mea este ca pentru camera lui bb trebuie sa iei o lustra asortata cu culoarea mobilei.

Aurora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

MULTUMESC MULT DE TOT AURORA!!!Cristina

Referitor la lustre sa stii ca am ajuns la disperare.In ditamai orasul nu am gasit nimic.O singura plafoniera m-ar fi tentat,dar avea un sistem de prindere groaznic si era scuuuumpa foc.In rest banalitati,fara pic de inspiratie.

Perdele am gasit foarte faine pe la noi(un picutz creponate)care nu trebuie calcate!!!
Dar imi faceam probleme de cum se vor comporta cind calorifele vor fi "incinse"!!!
!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otau spune:

Referitor la plafoniere, ai grija!
Eu am crezut ca se prabuseste blocul cand mi-am pus plafonierele in hol. Asa ca pentru camere am ales lustre care se prind in carligul ala din tavan.

Aurora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adda spune:

quote:
Originally posted by palmyrah2002

MULTUMESC MULT DE TOT AURORA!!!Cristina

Referitor la lustre sa stii ca am ajuns la disperare.In ditamai orasul nu am gasit nimic.O singura plafoniera m-ar fi tentat,dar avea un sistem de prindere groaznic si era scuuuumpa foc.In rest banalitati,fara pic de inspiratie.

Perdele am gasit foarte faine pe la noi(un picutz creponate)care nu trebuie calcate!!!
Dar imi faceam probleme de cum se vor comporta cind calorifele vor fi "incinse"!!!
!



Perdele care nu se calca???? Unde, Cristina??
Si noi am umblat dupa lustre o gramada si tot n-am gasit mare lucru ...la o plafoniera s-a chinuit Cosmin o zi intreaga din cauza sistemului de prindere

Dragostea e intotdeauna gata sa ierte, sa aiba incredere, sa spere si...sa indure orice urmeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MirelaV spune:

ehh..daca o luati asa..orice perdea se pateaza de la manute murdare..
eu am din matase..necreponate..si se comporta f bine la caldura..se calca usor..etc..(am 20m intr-o camera..)..dar despre manute murdare..n-as putea sa iti zic prea multe..

MirelaV

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

Eu mi-am luat de curand din Bucur Obor perdea creponata (pt. dormitor, este crem cu buline portocalii si argintii, cele portocalii au ceva argintiu prin ele si invers), nu se calca, da tare bine, iar in contact cu caldura caloriferului nu se intampla nimic. Mai erau si din organza, merg la sufragerie, gasesti toate culorile. Pt. camera copilului erau din voal simplu cu diverse desene. Aveau si pt. bucatarie. Erau o multime de culori si modele, abia m-am hotarat.
Lustre tot in Obor, sunt o multime.
Totul e sa ajungi in bucuresti!
Spor la cumparaturi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubi spune:

Si eu tot din Obor pentru dormitorul nostru, creponate, super comode si ieftine.
Pt camera Marutzei am ales organza portocaliu, care arata super si a costat o palarie de bani, dar s-a decolorat de la soare! Le-am schimbat cu rulouri textile cu soricei, foarte dragutze, scumpe e drept, dar foarte practice, nu aduna praful si cand le tragi se face bezna in camera!
Lustra pentru camera ei am ales una foarte moderna, care are o " sarma" cu spoturi care coboara in spirala si de care agatam o multime de jucarii.

Pupici

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=bubi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adlemi spune:

In Bucur Obor la parter gasesti o gramada de perdele.Langa raionul cu lenjerie de pat,perdelele de voal sunt intre 150.000-250.000 m.iar cele din organza 300.000 m.Se comporta f.bine ambele.
Lustre dragute (ma rog,mai neconventionale,nu modelul clasic)gasesti tot in Bucur Obor(iesirea dinspre piata-treci pe lg.libraria Teora)si sunt intre 900.000 si 1.700.000.Sunt dragute foc si mai sunt si colorate(poti sa le asortezi cu restul camerei).In orice caz,din cate am vazut eu in Bucur Obor sunt cele mai mici preturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

Multumesc mult pentru ajutor!!!
Am gasit si eu in Iasi un magazin cu fel si fel de modele,dar m-am hotarit in final la "creponate".
Doar n-o sa ma pun pe calcat perdele la "batrinetze
".Cristina si Mihnea

Mergi la inceput