Raul un suflet nevinovat va cere ajutorul

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vasilache71 spune:

1. Si fratele meu care ia tratament are probleme cu constipatia... se pare ca unele medicamente au acest efect secundar - constipatie, care in cazul tratamentului medicamentos nu trece doar cu mancare gatita, ci cu... mai multe ceaiuri - dovada... fratele meu bea ceai zilnic minim 1L si nu mai are asa probleme...

2. Din propria mea experienta... din alimentatie nu trebuie sa lipseasca supele, ciorbele, ceaiurile etc - intr-un cuvant lichidele... sau mancarea gatita. Mama - ca orice mama - se ingrijeste de sanatatea familiei... iar mama mea nu face exceptie... Cat am stat "la mama acasa" nu lipsea ciorba/supa din frigider, sau o mancare de cartofi mai lichida... sau un ghiveci.. mediu de lichid - in general mancarea gatita. Cat am stat la o cunostinta acasa (vreo cateva luni) am simtit pe propria piele ce inseamna constipatia... acolo nu prea se gatea... sau se intelegea prin gatit pulpe la cuptor, friptura, prajeala, etc... plus mancare rece, sandwich-uri, pizza, etc... plus bananele - nelipsite (si bananele constipa - remediu bun in caz de diaree, cred...) Ciorbe/supe aproape deloc... poate odata la 1 luna sau chiar la 2 luni...
Plus un var de-al meu a carui sotie nu gateste... a ajuns la operatie de hemoroizi... si nu se simte deloc bine :( - parerea mamei mele: LIPSA mancarii gatite timp de ani de zile (cred ca vreo 15-20...)
Concluzia: cum prietena mea nu stie sa gateasca dar ii plac ciorbitele si supele... am pus-o "la cratita"... fara suparare, daca nu cumva vrea sa treaca in locul meu "la zidarie" si trec eu "la cratita"...


3. Din ce-mi spunea mama, semintele de IN sunt bune in combaterea constipatiei... ea le folosea cand era insarcinata... plus ca sunt naturale... Las mai jos cateva link-uri si ceva spicuiri din pagina respectiva... desi puteti da o cautare pe google.ro . Din ce am citit prin link-uri ar trebui intrebat si medicul... desi sunt seminte, nu medicamente - eu prefer natura in locul pilulelor... dar nu se poate intotdeauna:

unii spun referitor la medicamente:
pe 25 Mai 2010, 09:21
cantitate
Nu mānca#355;i mai mult de 2 lingurite pe zi. Semintele de in īntārzie absorb#355;ia unor medicamente , astfel īncīt dac#259; face#355;i tratament medicamentos zilnic pentru o boal#259; cronic#259;, este necesar s#259; treac#259; trei ore īntre ingerarea semin#355;elor #351;i luarea pastilei. Beneficiile sunt multiple dar trebuie un pic de aten#355;ie.
http://www.eva.ro/sanatate/cardiologie/lasa-semintele-de-in-sa-iti-protejeze-inima-articol-21848.html

Prin alta parte...
Postat pe: 12 Septembrie 2008, ora 20:40
Eu am problema asta de aproape 3 ani de zile si vreau sa zic ca de jumatate de an merg pe un tratament naturist,f usor si am scapat definitiv de constipatie.In fiecare dimineata mananc o lingura de seminte de in pe stomacug gol(inmuiate de seara in apa) si alternez,o dimineata seminte de in,o dimineata seminte de susan crude.In plus,incercati sa nu mancati prajeli,multa sare si muraturi.In general,o alimentatie mai sanatoasa si cat de cat echilibrata.
http://www.kudika.ro/comunitate/forum/view_topic/34623/.html

Aici gasiti o prezentare cap-coada...
Preventie: Dimineata se va lua, pe stomacul gol (daca bolnavul nu este obez), o lingurita de miere si un pahar de apa. Este un obicei gresit de a nu manca micul dejun si de aceea masa de dimineata se va lua cu regularitate. Se va manca incet si se va mesteca bine. Se vor lua 6 mese pe zi. Este obligatoriu, cel putin la una sau doua din cele 6 mese, sa nu lipseasca legumele si fructele crude. Fructele se vor consuma si intre mese.
http://www.util21.ro/naturiste/tratamente-naturiste-constipatie.htm

Iar aici "Decoct din seminte de in impotriva constipatiei"
Constipatiile cronice se trateaza in felul urmator: se bea zilnic decoct pregatit dintr-o lingurita de seminte de in la un pahar de apa fierbinte; decoctul nu se strecoara, ci se bea impreuna cu semintele. Acest lucru trebuie facut de obicei inainte de culcare.
http://www.nutritie-sanatoasa.ro/articol/Retete-naturiste/Terapii,-cure/1423/Decoct-din-seminte-de-in-impotriva-constipatiei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vasilache71 spune:

In unele locuri se recomanda ca semintele de in sa fie date prin rasnita de cafea sa poata fi digerate - altfel pot sa nu fie digerate complet semintele de in... dar mai sus spune cum cineva le pune la inmuiat de seara... deci o fi un sambure de adevar in digerarea incompleta a semintelor ...

Personal nu am incercat cu seminte de in pentru ca nu am avut nevoie. Beau zilnic lichide pt ca fizic nu pot mesteca nici macar un sandwich fara sa beau apa/ceai/suc/bere, etc ori in timp ce-l mestec, ori dupa... deci .. tot raul spre bine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia.andrici spune:

Sunt franta de obosita aseara ne-am intors de la Bucuresti de la domnul doctor Radu Naghiu si Raul e ff agitat probabil de la oboseala .
De luni o sa incepem si cu tratamentul homeopat si vreau sa va zic ca mie mi se pare ff complicat cu tratamentele astea dar sper sa ma obijnuiesc ca,avem o schema de tratament ff intortocheata ,insa cel mai important este sa ii fie bine lui Raul si sa dea rezultate cat mai bune si poate asa incetul cu incetul sa reusim sa ii dam un alt sens vieti lui mai buna si cu cat mai multe sperante si sanatate care e mai buna decat toate .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonapro spune:

Doamne ajuta sa dea rezultat tratamentul homeopat.

S-a mai linistit Raul, cum mai este?

Mami de Lucian(16.03.2009) si de Sebastian(05.08.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia.andrici spune:

Buna vreau sa multumesc mult celor care sunt alaturi de noi si cu ajutorul carora sau strain in luna martie 828 de lei in contul lui Raul bani care ne-au fost de ff mare ajutor la Bucuresti unde am fost la domnul doctor Radu Naghiu medic homeopat de unde am inceput sa luam tratament pt problemele noastre si pt plata terapeutilor care ne ajuta cu kinetoterapia si psihologopedia .
Raul este bine speram si la mai mult bine si sa facem cat mai multe progrese desi deocamdata sunt micute eu sunt ff bucuroasa caci sunt si cu rabdare cred ca vor veni incetul cu incetul si mai multe progrese.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elypetrov spune:

Iubita verifica in cont , sper ca am facut bine
Sanatate tie si puiului tau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia.andrici spune:

Buna am verificat si te-am si bifat luni sau marti celtarziu pun coletul .
Multumim mult.
Nu stiu cum a reusit Raul dar iar a racit putin intradevar nu e ff tare cum raceste el deobicei si colac peste pupaza azdimineata m-am trezit si eu racita cobza,imi este ff frica sa nu ia si el mai rau de la mine ca,el e mai mult ametit nu e racit ff tare dar eu sunt varza .
Luni o sa pun si coletele cu produsele platite mai am de pus si la bazar cateva produse dar nu ma simnt in stare sper sa imi treaca repede si sa nu se raceasca si Raul si mai rau.
Va pup dulce si sa aveti un sfarsit de saptamana placut .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia.andrici spune:

Buna am scapat si noi de raceala si eu si Raul suntem acum ok.
Raul a inceput sa ceara paoa de cateva zile si e din ce in ce mai atent .
Saptamana trecuta nu am fost la centru din cauza raceli dar de asta o sa mergem dinou si speram la cat mai multe progrese .
Terapeuta de kineto care vine acasa la noi zice ca Raul are din ce in ce mai mult echilibru si e mult mai cooperant la exerciti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari_paun spune:

claudia am fost si eu cu Ema la dr. Naghiu cam 1 an am urmat tratamentul homeopat... la inceput si mie mi se parea foarte intortocheat toata schema insa am notat pe zile cum trebuia sa-i dau si am reusit sa urmam 1 an acest tratament... Vreau sa spun ca a reglat sistemul digestiv, nu a avut o perioada destul de mare costipatie...acum destul de rar.
multa sanatate si rabdare in continuare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia.andrici spune:

Am inceput si noi de o luna si ceva sa luam tratamentul doctorului Naghiu sper sa avem si rezultate el ne-a dat mari sperante doar ca a zis sa avem rabdare.

Mergi la inceput