Cum se invata croitoria?

Cum se invata croitoria? | Autor: Dorsilia

Link direct la acest mesaj

buna!

vreau sa invat sa cos la masina...nu deschid afacere, insa de curand mi-am dat seama ca mi-ar placea sa fac asta, am descoperit un magazin absolut senzational cu materiale absolut senzationale (am vazut niste materiale de cuverturi...inca visez la ele:)) si ma gandeam ca mi-ar prinde bine ca tot vine iarna si stam mult in casa si eu si copiii, sa pot face cate ceva lucru manual de genul asta, lucruri pt casa, incepand de la lenjerii de pat cum imi plac mie, cuverturi, draperii, etc. pt ca din magazine mi-am tot luat si n-am gasit calitative decat la preturi nejustificate, pijamale de copii, vestute, fustite pt buburuza mea mica, pantalonei pt baietel, pe masurile lor...in prezent nu stiu absolut nimic despre croitorie insa stiu ca imi place la nebunie sa merg sa aleg materiale (am cumparat material pt 2 rochite roz cum isi doreste buburuza mica drept cadou de ziua ei si le duc la o croitoreasa cu parere de rau ca nu stiu eu sa-i croiesc nici macar un sarafan simplu cum vrea ea). De la la aceasta parere de rau mi-a venit ideea ca ar trebui sa invat si eu sa cos pt mine, pt ai mei si casa.

Acu ca v-am spus ce vreau, va rog, indrumati-ma cu ce sa incep...am citit pe net despre cursuri de croitorie si am vazut ca fetele nu era multumite de acel cursuri care mai sunt si scumpe, deci, mai este si alta cale de a invata bazele croitoriei? mai ales avand in vedere ca nu vreau sa fac cine stie ce lucruri sofisticate gen rochii de seara sau de mireasa ?

stiu ca am nevoie de masina de cusut, insa nu am habar de care sa-mi iau si nici care sunt cele mai fiabile...

asa ca astept ceva sfaturi
merci mult
lia

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Eu nu sunt cine stie ce croitoreasa, am o masina de cusut veche, de la mama, la care nu stiu sa fac decat cusaturile de baza (tiv, tighel, feston, zig-zag si cam atat). Acum am vazut masini de cusut moderne care sunt mult mai usor de folosit.

Eu ti-as sugera pentru inceput una simpla si ieftina, care sa aiba cusaturile de baza; sunt unele mai complicate care fac si broderii de nu stiu cate feluri, dar nu stiu daca merita ... Trebuie sa aiba "triploc" (nu stiu exact ce e) cu care mi se pare ca poti coase materiale elastice (si sa stii ca sunt foarte multe, chiar daca la inceput nu pare).

Ca sa te initiezi in tehnica croitoriei, cauta pe youtube tutoriale, cauta forumuri de specialitate pe google, in romana, si acolo sigur vei gasi persoane cu acelasi hobby si te vor indruma ele.

Mai poti cauta pe la vanzatorii ambulanti sau anticariate (online sau nu) carti mai vechi despre croitorie, au instructiuni si explicatii de baza, care te invata cum sa faci un tipar si sa iei niste masuri.

Mai poti cauta numere vechi (sau noi) din revista LUCRU DE MANA, are la mijloc planse cu tipare si la sfarsit instructiuni despre diferitele tipuri de puncte si cusaturi folosite. In general se axeaza pe tricotaje, croset si broderie, dar mai nou vad ca promoveaza si masinile de cusut cu programe de broderie, asa ca opate gasesti ceva si pe-acolo.

Sau reviste BURDA mai vechi, aveau tipare si planse cu explicatii.

Succes !

*****************************
www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai coase cineva goblen ?
www.dealemele.webs.com" target="_blank">cartile copilariei mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau_miha spune:

si mie imi place sa cos in timpul liber, desi recunosc ca nu sunt vreo experta :)
inceputul e simplu: incercare-eroare, incercare-eroare... asta pe cont propriu, dar recunosc ca am avut parte si de surprize placute si de oameni care m-au ajutat cu un sfat 2, iar aici nu vreau sa fac reclama celor de la Brother, dar chiar am fost surprins placuta de amabilitatea si sfaturile lor. Practic prima masina mi-am luat-o de la ei de la reprezentanta si in momentul in care am cumparat-o mi-au facut si un mic training - fara sa fie obligati sa o faca!!!
In plus, inregistrarile de pe youtube s-ar putea sa te ajute + revistele Burda & Lucru de mana ...altele nu mai stiu, dar cred ca e suficient pentru un inceput promitator :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

merci, deci cu burda si masina brother si ma apuc sa cos macar haine la papusile buburuzei mele, inainte sa incerc o piesa adevarata:P

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Sincer, la brother cea mai ieftina masina pe care am gasit-o eu e undeva pe la 550 de lei, cam mult pentru o incepatoare care vrea sa coasa un tiv acolosha, adik eu Daca stiti mai ieftine pe undeva as fi recunoscatoare.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Blogul grasei
www.bijuteriiandroix.page.tl" target="_blank">Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dorsilia

merci, deci cu burda si masina brother si ma apuc sa cos macar haine la papusile buburuzei mele, inainte sa incerc o piesa adevarata:P


Subscriu la Brother si Burda!

Instructajul de la tipul de la Brother a fost foarte bun, si inca n-am avut eu timp sa stau cat mi-ar fi explicat el.
O colega si-a luat acum ceva vreme o masina Pfaff si la fel a capatat un scurt training cand a cumparat masina.

Cred ca poti sa-ti iei orice marca, atat vreme cat n-o iei din supermarket (daca te intereseaza trainingul).

Revista Burda n-am mai luat de ceva vreme dar poate gasesti numere mai vechi care au instructiuni in limba romana. Gasesti acolo multe instructiuni "basic", cum sa scoti un tipar, cum sa croiesti, cum sa pui fermoar, cum sa finisezi o cusatura, etc.

Poti incepe cu draperii sau rochite pentru fetita (sarafan simplu e usor de facut), sunt in general cel mai usor de cusut. In Burda fiecare tipar avea si un grad de complexitate ca sa stii cu ce sa incepi.

Lenjeria de pat nu-i chiar usor de facut, asta in cazul in care vrei una completa. Daca-i doar un cearceaf de pat e ok.

de vanzare http://picasaweb.google.com/101768051715188015201/DeVanzare?authkey=Gv1sRgCKfyneHV7fSBIw#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diamat spune:

Ia-ti o masina simpla, electrica, de generatie noua dar fara fite. E suficient sa faca tighel normal si zig zag. Zig zag-ul se foloseste in loc de surfilat (altfel iti trebuie triploc care e scump si, pt cateva chestii de facut in casa nu merita).

Sub 5 mil nu prea gasesti dar daca te hotarasti sa o vinzi iei un pret ok pe ea. Daca iti iei o Camelia sau ceva mai vechi nu o mai poti vinde (decat ff greu) si daca nu e electrica iti va fi mai greu sa inveti.

Trainingul de la reprezentanta e fix ce scrie in manualul masinii si nu cred ca vor sta sa te invete sa cosi efectiv daca tu nu stii deloc. Insa e mai bine ca vezi pe cineva facand chiar in fata ta.

Apoi cauta tutoriale pe net (e plin) pt chestii f simple: o fusta de fetita, o rochita simpla. Ia ti materiale ieftine, sa nu lesini daca strici ceva sau nu iese bine.

Spor!



dianocica cu d (3+)
nu mai ajung pe forum prea des, daca aveti vreo treaba (neterminata ) cu mine, PM va rog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

da, f bune idei, multumesc...

ca veni vb de lenjerii de pat, aia mi se pare mie simplu ca am masurile perinilor, ale plapumei, pac-pac tai, un tiv micut, am luat eu fete de perina din care-mi ieseau perinile pana dimineata si mai dadusem si peste 1 milion pe lenjeria de pat, asa bine erau facute, normal, nu stiu sa cos nimic, insa daca invat sa cos un scai, fermoar ceva, nu neaparat sa fac sistem de inchidere cu nasturi, cred ca o sa ma descurc...v-am zis, ma apuc de haine mici, ii fac buburuzei mici lenjerie de pat pt patul papusilor intai:)
unde se gasesc masini electrice simple, fara fite?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christel spune:

Lia, vin si eu sa te incurajez pentru inceput si sa-ti spun ca nu e chiar asa greu sa inveti. Eu stiam sa cos la masina de pe vremea cand faceam la scoala generala lucru manual(eheei multa vreme de atunci) apoi n-am mai cusut multa vreme ca am avut alte preocupari, scoala, facultate, servici, pana acum cativa ani cand tot citind pe aici si la fel ca tine mai aveam nevoie sa cos, un tiv la pantaloni, sa mai repar cate ceva mi-am dat seama ca imi trebuie o masina de cusut in casa. Mi-am luat una AEG, eu sunt multumita de ea, mai ales ca e electrica si o manuiesti usor.Si ai in carte toate instructiunile cu tipurile de cusaturi, poti face chiar si butoniere si sa cosi nasturi, sa vezi ce interesant e!

dar daca tu nu stii deloc, pentru inceput cauta pe youtube cate ceva sa vezi sau poate ai pe cineva care sa-ti mai arate pentru inceput, apoi sigur inveti.
Multa bafta si spor la croitorie, sa ne tii la curent cum merge treaba!

Mergi la inceput