FIV Europa(37)

FIV Europa(37) | Autor: balanta_tm

Link direct la acest mesaj




Continuam acest subiect care este dedicat cuplurilor ce fac FIV in afara granitelor Romaniei - in principal in Europa, dar nu numai.

1, 2, 3, 4, 5,6, 7,8,9,10,11,12,13,14,15, 16,17,18, 19,20,21, 22, 23,24,25,26,27,28,29 ,30,31,32,33, 34,35,cap.36



LISTA CLINICI AUSTRIA


1.www.kinderwunschzentrum.com/eng/index.html" target="_blank"> Kinderwunschzentrum Goldenes Kreuz
Viena
infiintata in 2001
FIV 2600 EUR, ICSI 3000 EUR, PICSI 300 EUR, IAD/ FIV cu donor, crioconservare 600 EUR, anestezie 160 EUR (nu fac IMSI)
Fondatorul clinicii este www.vitateq.com/company/team.htm" target="_blank"> Prof. Andreas Obruca , un medic foarte capabil, e seful asociatiei FIV din Austria si in plus este manager la o firma producatoare de medicamente de fertilizare. Are super-studii asa ca in ciuda site-ului primeste un vot in plus. Dr Obruca a fost primul din Austria care a introdus si implementat cu succes ICSI cu spermatozoizi din biopsie testiculara; e unul din cei mai cunoscuti dr din domeniul infertilitatii din Austria (fiind profesor Asociat la Universitatea Viena, presedinte al multor Asociatii, etc). Clinica face parte dintr-un spital privat. Au clinica si in Bratislava. Unul din medicii fondatori ai clinicii, Univ.Prof.Dr. Heinz Strohmer colaboreaza si cu Clinica Polisano din Sibiu pt fiv.

www.limba.com/ro/austria/oferta/viena-si-imprejurimi?c1=google1&source=ro&kw=viden&pageid=540" target="_blank"> Hoteluri Viena


2. www.kinderwunsch-institut.at/English/Wunschkind.HTM" target="_blank"> Kinderwunsch Institut Schenk GmbH
Dobl (Graz)
au acreditari speciale
FIV, ICSI, AH, IAD /FIV cu donor
FIV = 220O EUR, ICSI = 2500 EUR


3. www.ivf.at/UK/paare.htm" target="_blank">Institut for Reproductive Medicine and Endocrinology
Bergenz
(au clinici in 4 tari ale lumii)
practica o tehnica noua - se numeste "Polscope retardance" si determina gradul de maturare al ovocitului (si deci e mult mai sigur sa rezulte un embrion viabil); e un test care se face prin punerea ovocitului intr-o anumita lumina
FIV, ICSI, P-ICSI, IMSI, IAD/FIV cu donor, AH, IVM, Blastocist
FIV = 4150 EUR, Biopsie = 1150 eur, AH = 175 eur, IMSI = 600, PICSI = 350 EUR, IVM = 4150 EUR, IAD = 840 EUR


4. www.wunschbaby.at/EN/home/home.aspx" target="_blank">Wunschbaby Zentrum
Viena
infiintata in 1982
Aici s-a facut primul FIV din Austria, au experienta vasta; clinica este co-fondatoarea clinicilor unguresti “Kaali Intezet” din Budapesta, Gyor, Debrecen
FIV, ICSI, Polar Body, AH, IMSI = 600 eur, transfer blastocist
ICSI + AH = 2690 eur+10%, Polar Body = intre 1000 eur si 1800 eur in functie de nr. ovocitelor, INVO Cell = 900 eur



5. www.baby4you.at/en/" target="_blank">KinderWunsch Klinik
Wels (Linz)
infiintata in 2002
FIV, ICSI, Polar Body, AH, P-ICSI, IMSI, Embryo Glue, IAD / FIV cu donor
www.baby4you.at/en/patient-info/abroad/health-insurances.html" target="_blank"> preturi FIV = 2310 EUR, ICSI = 2805 EUR, PICSI = 2915 EUR, IVM = 4213 EUR, AH = 275 EUR, Polar Body = 1452 EUR, BIOPSIE = 715 EUR, Anestezie = 175 eur
www.stadtmarketing-wels.at/stmwels/site/207600147905904795_207556931684943559_207556931684943559,en.html" target="_blank"> hoteluri
www.esv.or.at/esv/fileadmin/wsed/hotelliste2_2_05en.pdf" target="_blank"> Cazare Wels si apropiere
www.youthotel-linz.at/index_e.html" target="_blank"> hotel ieftin in Linz (foarte aproape) :29 eur/persoana=58 euro/camera
statiune recomandata in perioada FIV-ULUI
http://www.attersee.at/


6. www.szalay.at/english.htm" target="_blank">SZALAY IVF
Krumpendorf (Klagenfurt - la granita cu Italia)
infiintata in 1984
FIV, ICSI, PICSI, IMSI (posibil sa aiba si restul procedurilor, dar au putine info pe site)


BELGIA
www.fivette.be/gb/pages/page3gb.html" target="_blank"> Department of Obstetrics and Gynaecology of Saint-Pierre University Hospital
Bruxelles
[font=Times New Roman]aici a inceput istoria FIV

GERMANIA

1.Kinderwunsch-Mittelrhein
www.kinderwunsch-mittelrhein.de" target="_blank">http://www.kinderwunsch-mittelrhein.de

2.IVF-Zentrum Ulm
www.ivf-zentrum.de/Startseite" target="_blank">http://www.ivf-zentrum.de/Startseite

3.IVF-Zentrum Würzburg
www.drs-mai-schmitt-mulfinger.de/" target="_blank">http://www.drs-mai-schmitt-mulfinger.de/



Reusite in Austria

Ginger00 clinica Szalay
Madutz mami fericita de fetita EVA - clinica Wunschbaby
lili2007 clinica Goldenes Kreuz
Bombonique Mami fericita de baitel - clinica KinderWunsch Klinik, Wels
i94larclinica Kinderwunschzentrum Goldenes Kreuz
Moniland- FIV reusit in noiembire la Clinica KinderWunsch Klinik Wels
Elenada- FIV reusit in noiembrie, Wunschbaby
Capi- FIV reusit in noiembrie, Wunschbaby
Hepilica- FIV nereusit in Octombrie , KinderWunsch Klinik Wels , in Ianuarie 2009 a ramas insarcinata natural
Ice- ET reusit cu embrionasi congelati, KinderWunsch Klinik Wels ,
Floriroxi & verisoara FIv reusita la clinica Szalay Austria in aprilie 2009
bryny-Fiv2 reusit ambele la Clinica Wunschbaby Viena, Prof. Feichtinger cu
cor-cora FET reusit la Wunschbaby (a treia incercare) cu un




Reusite in Suedia
OneFineDay-ET cu blastocisti criogenati in Suedia in Mai

Reusite in Germania
Looana-FIV2 reusit in august 2009, dupa un prim FIV nereusit in aprilie 2009 la Clinica din Germania FIV Dr.Schmitt Wurzburg


Reusite in afara Europei
goss76/heleny -FIV reusit in Israel









Aspirante optimiste

Fireyes- FIV nereusit in octombrie,Kinderwunschzentrum Privatspital Goldenes Kreuz; In ianuarie 2009 Fiv 2 nereusit la aceeasi clinica
Irinap75 - FIV nereusit in octombrie,Wunschbaby
Pisix- FIV nereusit in octombrie
Arina - FIV nereusit in octombrie, Wunschbaby
Kitta- FIV intrerupt in noiembrie, Wunschbaby, FIV mai nereusit
Lindutza - FIV nereusit in Noiembrie, IVF-Zentrum Ulm in Germania
Blanche - FIV nereusit in noiembrie in Spania
Melutzica - Fiv nereusit in noiembrie - decembrie la clinica Wunschbaby
Lavinutza- Fiv nereusit in Germania
CRISTAL1995 - Fiv nereusit in februarie la clinica Wunschbaby




Viitoare gravidute iunie - iulie 2010







Info generale despre un FIV in Austria:

- ANALIZE INITIALE: accepta analizele pe care le ai, cu conditia sa nu fie mai vechi de 6 luni/ 1 an

- PRIMA CONSULTATIE: nu e absolut necesar sa mergi la o prima consultatie acolo; ti se cere un set de analize initial, discuta cu tine de protocolul anterior/ rezultate (daca ai mai facut fertilizare inainte) si iti prescriu medicatia

- MEDICAMENTE: evident ca se pot ocupa ei sa-ti comande medicamentele daca nu sunt la noi in tara sau daca sunt mai ieftine la ei (mie chiar mi-a propus la o clinica sa-mi comande din Franta, unde ar fi mai ieftine din cauza TVA-ului mai mic)

- MONITORIZARE: tu alegi un cabinet care sa te monitorizeze in tara si vei trimite la clinica prin fax/ mail aceste rezultate (ei iti spun exact ce trebuie sa faci)

- DE CATE ORI TREBUIE SA MERGI ACOLO: perioada de stat in Austria este de aprox.7 zile, intre punctie si ET (presupunand ca se face cu blastocist) sau 5 zile (cu ET la 72 ore)

- CAZARE: pentru Viena exista pensioane (un fel de apartamente de inchiriat pt turisti) cu preturi f mici si conditii bune; in orasele mai mici cred ca e si mai usor de gasit cazare ieftina

- [red]CONDITII: la oricare din clinicile din Austria conditiile sunt cu mult peste tot ce gasesti in Romania ...


Articole despre anumite proceduri de fertilizare
www.lainfertilidad.com/html/Noticias_relacionadas/_Resumen_de_investigaciones_en_medicina_reproductiva.asp" target="_blank">PICSI

A 63-a intilnire anuala de la American Society of Reproductive Medicine (ASRM) a avut loc in Washington,SUA,pe 13-17 octombrie. Prezentarile au fost publicate intr-un suplement al revistei Fertilitly and Sterility,iar aici vom prezenta un rezumat:

PICSI versus ICSI

Noua tehnica de selectie a spermei numita PICSI, a demonstrat imbunatatirea semnificativa a procentului de fertilizare si sarcina in comparatie cu ICSI standard.
In PICSI,sperma se pune pe o placa de hialuronano,un polimer natural care se intailneste in stratul de gel care inconjoara ovocitului. Spermatozoizii maturi,biochimic competenti se unesc in mod preferential cu hialorunano si in acest fel pot fi izolati pt a fi folositi injectabil.Worrilow y cols (Bethlehem and Charlotte, EE.UU.)
au comparat rezultate de PICSI si ICSI in 240 de pacienti.Cu PICSI procentul de fertilizare a fost mai mare (62/61%),fragmentarea procentuala a fost mai mica(6,8/8,4%),procentul de sarcini clinice obtinute a fost mai mare(50/40%)iar procentul de avort mai mic,toate fiind diferente statistice semnificative.Cercetatorii spun ca ca rezultatele sint incurajatoare si ca vor continua studiul in special al cresterii potentialului embrionic asociat cu embrioni proveniti din PICSI.

[red]Doua treimi din insarcinate nasc dupa 6 cicluri sau mai putin
Un studiu efectuat de De Neubourg y cols in Amberes,Belgia,a concluzionat ca doua treimi din femeile insarcinate nasc dupa 6 cicluri sau chiar mai putin,dupa transferul embrionar simplu.


(articol tradus de Idaira)


***INFO PT FETELE CU INFERTILITATE MASCULINA : P-ICSI si IMSI nu pot fi efectuate amandoua la acelasi FIV. Ori una, ori alta ...
Se pare ca cea mai buna ar fi IMSI.


www.andrology.org/library/downloads/ica2005/paper/W3B.pdf" target="_blank"> Studiu amanuntit IMSI engleza


Articol despre P-ICSI si IMSI


Articol despre maturarea in vitro (IVM)


Articol despre o tehnica noua de Fiv numita INVO Cell cu costuri mult mai mici


Medicamente folosite in FIV:

Medicamentele folosite pt stimulare sunt impartite in 4 categorii:
1. FSH 50/75/150 ui: GONAL F, PUREGON
2. FSH/LH in proportie de 1/1, adica 75 ui FSH + 75 ui LH: MENOGON, MENOPUR, MERIONAL, HUMEGON
3. FSH/LH in proportie de 2/1, adica 150 ui FSH + 75 ui LH: PERGOVERIS
4. LH 75 ui: LUVERIS.
***FSH este pentru selectia foliculilor primari , LH pentru dezvoltarea si maturarea ovocitelor.


Medicamentele folosite pt inhibare sunt impartite in 2 categorii:
1. Analogi GNRH : DIPHERELINE, DECAPEPTYL, SUPREFACT
2. Antagonisti GNRH: CETROTIDE 0,25, ORGALUTRAN
*** Analogii se utilizeaza si pe tot parcursul stimularii pentru inhibarea ovulatiei inainte de punctia ovocitara , antagonistii se utilizeaza numai cand foliculii ating dimensiunile de 14 mm in acelasi scop: inhibarea maturarii foliculare inainte de punctie.


Medicamentele folosite pt maturarea ovocitelor sunt: PREGNYL, PROFASI, OVITRELLE si contin gonadotropina corionica (hormon similar cu LH) 5000 ui. Acestea se administreaza in doza unica pe parcursul tratamentului 5000/10000 ui atunci cand foliculii au ajuns la dimensiunea optima >18 mm, inainte cu 36 ore de punctia ovocitara.



INFORMATII DESPRE FIRME CARE TRANSPORTA PROBE BIOLOGICE(embrioni, sperma etc.)

Compania www.teentrans.com/index-en.html" target="_blank">TEEN TRANS se ocupa de transport probe biologice inclusiv de tot ce e necesar pt transport (nitrogen lichid/ gheata cabonica + cutie polistiren etans) si eprubeta speciala (sticla se sparge la minus 70 de grade.

Compania www.linde-gaz.ro/international/web/lg/ro/like35lgro.nsf/docbyalias/prod_gheata" target="_blank"> LIDE GAZ comercializeaza gheata carbonica (11 eur/kg) necesara transportului de probe biologice. Din pacate nu comercializeaza si recipientele speciale necesare transportarii.

Protocol de explorare biologic-hematologica / Ginecologie-obstetrica[/center]




www.ivf.ca/duedate.php" target="_blank">Calculator sarcina FIV





[/quote]

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

Sa fie un capitol cu noroc!

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sisipisi spune:

Fetelor, raspunsul de la Viena:

"Thank you very much for keeping us updated;
Unfortunately now TSH is slightly too low and the EUTHYROX
dosage should be reduced.
Did you also check FSH, LH, E2 and HPRL on day 3 of your cycle ?"

Ori sunt eu exagerata ori nu stiu ce sa zic... Deci imi zice initial sa analizez FT3 si FT4 si nimic altceva. Fac ce imi zice si acum ma intreaba daca am analizat si ceilalti hormoni. Frate, mi se urca colesterolul la ceruri. Si doar i-am zis ca nu ma pot duce de capul meu sa fac teste de sange. Imi trebuie trimitere de la medicul de familie.
Si imi zice sa reduc doza de Euthyrox, ok, o reduc, dar ce doza iau acum????? Ce rost are sa imi tot testez hormonii ailalti ca i-am testat acum 2 luni si erau toti ok. Numai TSH-ul era nitel mai mare.
In fine, trebuie sa numar pana la 5 si sa respir adanc, poate ma mai calmez. Nu am chef de absolut nimic. Imi vine sa ma asez jos si sa mor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moromeata spune:

Luck, te pot ajuta cu estrofem, am 3 cutii. Activeaza PM.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anais74 spune:

balanta_tm, multumesc! Am sunat azi acolo, si intr-adevar mai au 3 fiole, dar expirate din luna august. Am scris austriecilor daca e ok sa le iau si asa... Sa vad ce zic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anais74 spune:

sisipisi, nu stiu ce sa zic. Dar e destul de frustrant, trebuie sa recunosc.... Scrie-le cu rabdare inapoi, explica-le tot ce ne-ai scris mai inainte. Asa, la prima vedere, parca trateaza cu o oarecare superficialitate, sau imi scapa mie ceva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adijo spune:

Uf, sisi, te inteleg ... recunosc stilul. cred ca ei vor ca de fiecare data in ziua 2 sa-ti faci tot carnatul de analize. Hormonii variaza de la luna la luna. in legatura cu Tsh-ul tau sunt de acord cu ce ti-a spus si Anais: valoarea de 5.6 era in conditii de stres si nu era TSH-ul tau real ;iar ei ti-au crescut doza fara sa fie cazul ...trebuie sa le scrii din nou si sa-i intrebi ce doza sa ei acum; vai, asa imi faceau si mie- imi trimiteau mail-uri neclare, niciodata nu stiam exact ce trebuie sa fac, trebuia sa trimit 3 mail-uri pt o chestie simpla...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melisa28 spune:

Adijo, cand ai folosit utrogestanul nu-l vedeai la wc ca ti-a iesit cam mult de acolo, eu folosesc utrogestanul seara de ex si merg al wc nopatea si naiba cand ma uit in wc sunt numai bucati mici de medicament...oare isi mai face efectul in ritmul asta?
Ma bate gandul sa nu-l mai folosesc vaginal , tie ce ti-au zis?

Sisipisi, trimite-le mail iar si spunele sa se faca mai intelesi, ca te-au bagat mai rau in ceatza...sau suna-i cel mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

sisipisi, eu in fiecare mail ce il scriam la Wunsch aminteam in mare situatia mea, mai ales ce nu era ok cu mine, fiindca eram sigura ca nu ma tineau minte si ar fi urmat sa imi dea raspunsuri gresite. Eu eram insistenta si ii bateam la cap pana primeam raspunsul care ma multumea.
Parerea mea e sa ii intrebi la cat sa reduci Euthyroxul si cat de des vor sa faci hormonalele de Z2 (asta daca vrei sa mai mergi cu ei in continuare; daca nu, cred ca vor fi de acord sa iti dea inapoi avansul ce l-ai platit pt FIV)
anais74

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

melisa, e ok sa vezi "bucati" de Utrogestan in WC; ceea ce vezi tu este de fapt invelisul de la Utro, care este normal sa se elimine. Singura chestie este sa stai cam 1/2 ora in pat dupa ce il pui vaginal. Nu il lua oral, fiindca nu are acelasi efect.

Mergi la inceput