Azoospermia -cap 38-

Azoospermia -cap 38- | Autor: azoogirls

Link direct la acest mesaj



Deschid un capitol nou care sa ne readuca speranta in suflet, si in care sa primim cat mai multe vesti minunate.

Luna asta dam stelute pentru voturi dupa cum urmeaza

Danyalo Onniex Miki-miki Alexia_ada Flyhigher77 Vrembebe PIF_pif Amzulica



Suntem un grup de suport pentru toti cei care se confrunta cu diagnosticul de AZOOSPERMIE. Aici ne impartasim experientele dar si gandurile si sperantele legate de dorinta noastra de a deveni parinti.
Daca ai primit diagnosticul de azoospermie si te simti desnadajduit/a - citeste aceasta pagina cu atentie. Avem mamici si gravidute printre noi , lupta cu Azoospermia poate fi castigata.
De asemenea, pentru inceput ti-ar fi de folos sa citesti aici informatiile sumarizate de Pisix despre investigatiile pe care ar trebui sa le faci in continuare.



cap1 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=74109" target="_blank">cap2 cap3 cap4 cap5 cap6 cap7 cap8 cap9 cap10 cap11 cap12 cap13 cap14 cap15 cap16 cap17 cap18 cap19 cap20 cap21 cap22 cap23 cap24 cap25 cap26 cap27 cap28 cap29 cap30 cap31 cap32 cap33 cap34 cap35 cap36 cap37






ARHIVA www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=37239" target="_blank">1


http://.


cauzele cele mai frecvente ale infertilitatii masculine

www.clinilab.fr/pmatechniquesmasculin.html" target="_blank">despre inhibina B la barbati si altele

Subiect de pe DC "Infertilitatea masculina"

www.fecondationinvitro.com/img/img_actualites/usage_optimal_de_lamp.pdf" target="_blank">Azoospermia (material in franceza)

www.babyhopes.com/articles/supplements-sperm-count.html" target="_blank">Tratament naturist pt infertilitate masculina (material in engleza)

Articol:www.presspro-gineco.ro/articole/gineco-132.php" target="_blank"> "Rezultate obtinute in cadrul Departamentului de Reproducere Umana Asistata (DRUA) al Spitalului “Prof. Dr. Panait Sarbu”, Bucuresti"

www.referatele.com/referate/medicina/online3/STERILITATEA--CUPLUL-STERIL-Tratamente-a-sterilitatii-referatele-com.php" target="_blank">Sterilitatea cuplului

Prospect Multi Maca

www.proxeed.com/ingredients.asp" target="_blank">Prospect ProXeed Plus

SPERMOGRAMA

www.jurnalul.ro/articole/117094/bacteria-infertilitatii" target="_blank">Chlamydia trachomatis la barbati

Studiu Tratamentul cu FSH in cazul infertilitatii masculine idiopatice

Agenti toxici pentru functia de reproducere a barbatului :
Antidepresante triciclice= Scad libidoul
Antipsihotice= Scad libidoul
Spironolactone= Scad formarea de spermatozoizi si libidoul
Betablocante= Scad functia erectila si libidoul
Diuretice thiazide, de ex. furosemida /?/= Scad functia erectila
Blocante de canale de calciu= Scad capacitatea de fertilizare
Colchicina si Alopodinolul= Scad capacitatea de fertilizare
Eritromicina= Scade densitatea si motilitatea spermatozoizilor
Tetraciclina= Scade motilitatea spermatozoizilor
Sulfasalazina= Scade densitatea, motilitatea si modifica forma spermatozoizilor
Nitrofurantoin= Scade formarea de spermatozoizi
Cimetidina= Scade formarea de spermatozoizi
Cyclosporina= Scade formarea de spermatozoizi
Medicamente chemoterapice= Scade formarea de spermatozoizi
Alcoolism= Scade formarea de spermatozoizi
Tutun= Scade formarea de spermatozoizi
Marijuana= Scade formarea de spermatozoizi
Alte gonadotoxine:
Solventi organici= Scad formarea de spermatozoizi
Pesticide= Scad formarea de spermatozoizi
Metale grele: (Pb, mercur, /?/)= scad formarea de spermatozoizi
Radiatii= Scad formarea de spermatozoizi
Caldura ; de ex. baia fiebinte prelungita= Scade formarea de spermatozoizi



INFORMATII despre:
-- Ejaculare retrograda1
-- Epidimita 1



Componentele lichidului seminal sunt urmatoarele:
1. apa pentru a asigura înaintarea spermatozoizilor;
2. mucus pentru lubrifierea canalelor;
3. fructoza pentru a furniza energie spermatozoizilor;
4. saruri minerale pentru a mentine echilibrul electrolitic;
5. substante tampon de baza pentru neutralizarea aciditatii din uretra si pe cea din vagin;
6. substante ce favorizeaza coagularea spermei în vagin.



Tratament: Nu este definitivat
*Pt forme anormale : Napraznic 6 capsule/zi
*Pt mobilitate: Carnil 1gr/zi, Seleniu 50mcg/zi, Vitamina B12
*Pt nr: Multi Maca 2pastile/zi, Vitamina B12
*Pt volum : ulei de peste (de ex Ulei de somon cu Omega 3 de la Doppel Hertz care are si putin vitamina E 12mg) 2capsule/zi

L-Arginina se gaseste in: nuci, floricele de porumb, roscove, ciocolata, orez brun, faina de ovaz, stafide, seminte de susan si floarea soarelui, paine integrala din grau.

*Vitamina C 1gr/zi (naturala,si dc se poate cu eliberare controlata) recomadata in special fumatorilor; studiu recent Acidul ascorbic -protectorul gonadelor
*Pt cresterea testosteronului : Tribulus Terestris ,Se+Zn si Ginseng Rosu care se administreaza asa cum scrie in prospect.
*Pt prostata: Pro6 (de la FLP) si Saw Palmetto (obs: un testosteron mare afecteaza prostata)
*Dushuri reci la bijuterii odata pe zi
*Cel putin 2 l apa/zi
*Alimente cat mai organice, eliminarea E-rilor, pesticidelor, conservantilor,prajelilor
*Cat mai multe sucuri naturale facute in casa (fructoza hraneste )
*Fara baie in cada, fara orice sursa de caldura acolo (laptop, scaune cu incalzire), regim alimentar sanatos(fara prajeli )

Tratament cu produse gemoterapice de la Plantextract
Anticorpii antispermatici TRATAMENT
ATENTIE !
Branca Ursului si testosteronul sintetic (Nebido si Undestor) pot da reactii negative.



Tratamentul prin chirurgie microscopica al infertilitatii masculine de cauza obstructiva

informatii despre operatia realizata la Fundeni de dr Voinea, sumarizate de Jesika

reportaj PROTV-septembrie 2008

reportaj PROTV mai 2009

In urma operatiei sotul Jesikai a trecut de la Azoo la Oligo- informatii aici.




Punctii testiculare:
dr. Platteau (Belgia - Avzub)
mai multe detalii aici: http://www.brusselsivf.be/taalkeuze.aspx
Pe dr. Platteau (Belgia) il gasiti scriind la: icsi@telenet.be (aici va raspunde cineva, chiar daca nu e el)
Adresa lui este peterplatteau@telenet.be
mai multe cititi aici , mesajul lui pisix

Dr. urolog
Dr.Voinea - 0765.21.22.32
spitalul Fundeni
Dr. Damian
Cab. Gynera - in fiecare miercuri dupa-amiaza 0727.83.38.33
E-mail: programari.gynera@gmail.com
Dr. Nedelcu- 0726.15.21.52

Dr. ecografist
Costache Adrian
Med Life
Cantacuzino
Cabinet ECHO MEDICA Str. C-tin Brancusi nr. 11, bl. D16, sc. 2, ap.43, tel. 021/648.54.17

Dr. embriolog
Dr. Cocei
Cabinet Nord Medica, Calea Grivitei, nr. 156, sc. D, ap. 108,
interfon 08 (aproape de Gara de Nord) Tel. programari 021/223.19.06
Giulesti tel. programari - 021/316.12.77
Dr. Matei Mioara
Spitalul CFR2 - tel. 0723.21.08.80

Homeopat
Soare Cosmin tel. 0722.52.56.72

Laborator Unisyn (pt. Inhibina B) aprox. 300 ron
Bucuresti, Bd Tudor Vladimirescu nr 29
tel. 021/410.70.93
fax 021/410.07.79
laborator@unisyn.ro
program : luni-vineri 08-19, sambata 08-13



Aspirante azoo [0-0,1] mil.

Andrabirni biopsie reusita, FIV 1 nov. 2009 nereusit la Genesys cu dr. Tutunaru
Iyoana analize hormonale FSH in scadere, biopsie reusita in Spania.
Ioana78 urmeaza FIV cu biopsie in Austria
Vrembebe analize hormonale FSH mare, punctie testiculara in 2006 nereusita, 3 IAD nereusite, urmeaza punctie testiculara cu dr. Voinea.
Simo28 FSH mic, testosteron mic, varicocel. Dupa tratamentul cu Nebido au trecut de la oligo la azoo
ella28 10 sept. 2007 un FIV nereusit, 3IA nereusite cu dr. Dracea
Arucs biopsie reusita
sufletel_80 azoospermie din cauze neidentificate, un mic varicocel, 3 ICSI nereusite
tzuiumic azoospermie descoperita in sept. 2005
alexia_ada azoospermie, urmeaza biopsia




Gravidutze sau mamici azoo
Mickey D Alexandra
@pop@ Analize hormonale si genetice foarte bune, FIV la Gynera cu dr. Dracea, biopsie nereusita cu dr. Damian, FIV reusit cu donator.
AmzulicaLuca Alexandru 25 februarie 2009 sot azoospermie excretorie (FSH = 4,4). Biopsie testiculara investigatorie reusita cu dr. Damian - mai 2007 - FIV 1 cu dr. Marinescu nefinalizat in febr. 2008 (foliculi fara ovocite), sotul in total 3 biopsii testiculare reusite, FIV 2 + ICSI cu dr. Dracea reusit in iunie 2008;
clara(sora Ainiei) FIV 1 +ICSI+ reusit la Gynera combinat cu Giulesti cu dr. Dracea + dr. Damian in iulie 2008; pe 1 aprilie 2009 s-a nascut bebe Vlad Constantin
Iuca Bianca Ioana si Bogdan Andrei (20 April 2009 ) analize hormonale IAD (dubla nereusita) la Sabyc cu dr. Miciner si biolog Matei, IAD nr. 2 la Clinica Polisano din Sibiu, reusita cu gemeni
Heleny punctie TESA reusita, FIV nereusit in nov 2007 la Sabyc, FIV2 - Sabyc cu embrioni criogenati nereusit, FIV 3 reusit la clinica HERZLIYA MEDICAL CENTERS, prof. Dov Feldberg;
Pisix de Azoo din motive neidentificate, posibil obstructie. biopsie reusita, FIV 1 in toamna 2007 cu echipa 3D la Gynera nereusit, FIV 2 tot la Gynera in primavara 2008 nereusit, tentativa FIV 3 in oct 2008 cu congelati esuata, FIV 4 martie 2009 reusit in Belgia la Avzub dar din pacate sarcina s-a oprit din evolutie la 9s si5z urmeaza ET cu embrioni congelati, FIV 5 reusit in Belgia.
Onniex - FIV 1 + ICSI dr. Dracea + dr. Damian - Gynera - martie 2010 - pe 21 Noiembrie 2010 s-a nascut ;
Melisa28 - FIV 1 reusit la Viena - Octombrie 2010 - sotul - lipsa canale ducte deferente - beta 111,6
Flyhigher77 - FIV 1 reusit la Gynera in Noiembrie - transferati 2 blasto AA - beta ziua 9 = 467 - beta ziua 12 = 1120
Danyalo - de Stefan Ioan, nascut pe 02 Iunie 2009, adoptie finalizata
SoriLea - de Razvan Ionut, nascut pe 11 Mai 2009, adoptie finalizata




Aspirante aproape azoo [0,1- 10] mil

Anto_27 dupa centrifugare 5 imobili si cu forme anormale....febr 2008 3mil
Evanescence 5 mil/ml, dupa 2 luni tratament cu gonal_f a iesit spermograma de 13,5 milioane, 49%, 2 IA nereusite



Gravidutze sau mamici aproape azoo
Anes de REMUS 10.10.2008 (4,5-8 mil/ml) Tratament cu Multi Maca si Pro6, a reusit natural acum insarcinata cu bebe 2
Marush operatie varicocel - 10 mii , in nov. 2007 - 100 mii - 8 mil. - la Szeged FIV 1+ICSI in Martie 2008 la Szeged cu dr. Zadori reusit cu gemenii Adina si Alexandru nascuti pe 28 Noiembrie 2008, Octombrie 2009 sarcina obtinuta natural - nu mai avem vesti.
Pisik06 cicluri neregulate, ovare micropolischistice iar sotul OATS severa, cantitate intre 11 mil. (cea mai buna spermograma) si 100.000 (martie 2008), mobilitate A+B 10-15%, forme normale intre 5-10%, varicocel. Sotul a urmat tratament naturist. IA nereusita in august 2007, Programare pt. FIV in Austria dar a reusit natural
Bubulina1 de Radu Stefan - 11.04.2009 - OATS 2 mil. 2 sarcini pierdute, obtinute natural cu ac. spermograma, a reusit natural povestea ei cu happy end
dear_bambie cu gemeni azoospermie descoperita in oct. 2005 - a facut FIV la Gynera in martie 2009 - povestea ei de succes aici
aandradaa, azoosperie, ultima spermograma 36 mil/ml , acum gravidutza natural




Aspirante sau gravidutze simpatizante
Copilutzu cu motz, FIV la Giulesti in martie 2009 , nereusit...
Ioana_p76 5IA, 2FIV-uri+ICSI in Ungaria, nereusite intre 8-19 mil/ml, mobilit. intre 5-25% forme normale cam 10%.operatie varicocel in dec 2007. La 2 luni dupa operatie 62 mil,la un an si jum. de la operatia de varicocel a ramas insarcinata natural
andrutzza, au inceput de la diagnosticul de criptospermie cu astenospermie, numar sub 1 mil. , mobilitate 48%(a,b,c), forme imobile 60%, au urmat tratament homeopat - cabinetul de homeopatie Daniela Coros Florescu contact 337.29.98 sau 0722.740.697 , spermograma s-a imbunatatit si a ramas insarcinata - povestea ei aici, insa din pacate sarcina s-a oprit in evolutie la 7 saptamani.



Lista ramane deschisa pt completare.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns azoogirls spune:

Am vrut sa multumesc pt voturile acordate dar s-a inchis cap .

Multumim celor care au votat cap 37

flyhigher77 ailemac nusy
amzulica vrembebe anes
onniex Iyoana rodicuta32
miki-miki
Cine doreste sa se ocupe de prima pag este rugat sa dea PM lui
miki-miki


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amzulica spune:

Multumim de capitol nou.
Sa dedicam acest capitol lui Flyhigher care este in focuri nu?

Cami lui Luca Alexandru 25 Februarie 2009
http://community.webshots.com/user/amzulica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amzulica spune:

Si sa uram nastere usoara lui Onniex. Hai ca ai ajuns la linia de sosire. Te si vad alergand cu burtaaa. Ai ce pune la brad anul asta.

Cami lui Luca Alexandru 25 Februarie 2009
http://community.webshots.com/user/amzulica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amzulica spune:

Nu vrea nimeni sa se ocupe de prima pagina, asa incat ii revine sarcina tot lui miki miki - in caz contrar imi iau copchilu' in brate si ma 'sui' la trenu' de Craiova - sper sa mai nimeresc gara ca n-am mai fost cu trenu' de fro 5 ani. La Craiova n-am fost niciodata ...

Cami lui Luca Alexandru 25 Februarie 2009
http://community.webshots.com/user/amzulica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flyhigher77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui amzulica

Multumim de capitol nou.
Sa dedicam acest capitol lui Flyhigher care este in focuri nu?

Cami lui Luca Alexandru 25 Februarie 2009
http://community.webshots.com/user/amzulica


Multumesc mult amzule, sa dea Domnu' sa fie cu reusita!
Vad ca nu mai scrie nimeni, oare ce mai fac Anita, Yioana si restul fetelor? Sanatate multa tuturor azoogirls si reusita cat mai curand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns printe spune:

imi puteti spune si mie de unde ati luat multi maca si la ce firma ? Mai excat cum se numeste? Eu am gasit pe net Forever Multi maca, asta se gaseste si la farmaciile naturiste sau tb comandat numai de pe site?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Amzulic Vad ca tu esti cea care animeaza ac subiect, nu vrei sa te invat cum se deschide cap nou?
Printe Multi Maca e ac lucru cu Forever Multi Maca, nu se gaseste in plafare, se poate achizitiona numai de la distribuitori autorizati Forever Living


Am avut imensa placere sa o trec pe prima pag in lista de mamici pe draga noastra Pisix, stiam de reusita ei si ma bucur tare mult ca a reusit sa invinga infertilitatea.

Legat de deschiderea cap noi si actualizarea primei pagini, eu nu o mai pot face. Duc o ultima lupta cu infertilitatea si dc nu reusesc ma voi retrage definitiv de pe ac forum. Va rog, astept PM de la persoana care se ofera pt a-i comunica parola. Nu e mare stiinta, o voi ajuta la inceput pana va invata.



Miki

MTHFR C677T homozigot + Fact V Leiden heterozigot + Prot S la limita inferioara + NK mari, 2 sarcini oprite din evolutie (8s,5s)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amzulica spune:

Citat:
citat din mesajul lui miki-miki

Amzulic Vad ca tu esti cea care animeaza ac subiect, nu vrei sa te invat cum se deschide cap nou?
Printe Multi Maca e ac lucru cu Forever Multi Maca, nu se gaseste in plafare, se poate achizitiona numai de la distribuitori autorizati Forever Living


Am avut imensa placere sa o trec pe prima pag in lista de mamici pe draga noastra Pisix, stiam de reusita ei si ma bucur tare mult ca a reusit sa invinga infertilitatea.

Legat de deschiderea cap noi si actualizarea primei pagini, eu nu o mai pot face. Duc o ultima lupta cu infertilitatea si dc nu reusesc ma voi retrage definitiv de pe ac forum. Va rog, astept PM de la persoana care se ofera pt a-i comunica parola. Nu e mare stiinta, o voi ajuta la inceput pana va invata.



Miki

MTHFR C677T homozigot + Fact V Leiden heterozigot + Prot S la limita inferioara + NK mari, 2 sarcini oprite din evolutie (8s,5s)



mikilino, hai mai lasa-ma cu "ultima lupta" bla, bla, ca asa am zis si io de nush cate ori. Tu nu te dai batuta! Vad ca ai scris "voi reusi!" pai ... Lasa-ma cu retragerile de pe forum ca cine s-a inscris aici se retrage ... cum sa zic frumos? ... cand n-o mai putea sa scrie. Forumul creaza dependenta, ce naiba?

Cami lui Luca Alexandru 25 Februarie 2009
http://community.webshots.com/user/amzulica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Citat:
citat din mesajul lui amzulica

mikilino, hai mai lasa-ma cu "ultima lupta" bla, bla, ca asa am zis si io de nush cate ori. Tu nu te dai batuta! Vad ca ai scris "voi reusi!" pai ... Lasa-ma cu retragerile de pe forum ca cine s-a inscris aici se retrage ... cum sa zic frumos? ... cand n-o mai putea sa scrie. Forumul creaza dependenta, ce naiba?

Cami lui Luca Alexandru 25 Februarie 2009
http://community.webshots.com/user/amzulica


Gresit, nu sunt dependenta de DC, am reusit sa ma vindec. Au fost luni de zile in care nu am mai deschis DC-ul dar este valabila vorba ca o dependenta se inlocuieste cu alta.
"Voi reusi" am scris acum un an, statutusul nu ma mai reprezinta, am uitat sa-l modific, ar tb sa scriu ceva de genul "vreu sa dau timpul inapoi". Tu nu ai pb mele de trombofilie la care sansele de a duce o sarcina la capat sunt f mici, normal ca gandesti altfel. La ac pb se adauga varsta, si cand spun ca e o ultima lupta chiar este.

Astept PM de la pers care vrea sa se ocupe de prima pagina.









Miki

MTHFR C677T homozigot + Fact V Leiden heterozigot + Prot S la limita inferioara + NK mari, 2 sarcini oprite din evolutie (8s,5s)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onniex spune:

amzulica,


Multumim, multumim.
De la 1 noiembrie zic si eu ca am timp mai mult sa citesc pe forum - am intrat si pe aici

Ma simt atat de norocoasa ca nici nu imi vine sa cred cateodata. Adica in max 2-3 saptamani o voi tine pe micutza mea don'soara in brate??? Si voi invata zi de zi de la ea cum este sa te bucuri de orice lucru nou descoperit prin ochisorii ei? Pai ce alta bucurie mai mare sa iti doresti? Restul par fleacuri. Nu pot sa spun decat ca am fost binecuvantati.

Si da, ai dreptate, vom avea ce pune sub brad anul acesta .
Voi reveni cu siguranta cu detalii.

Va pup pe toate, fete curajoase!
36+

Mergi la inceput