Epilepsie(5)

Epilepsie(5) | Autor: Vio_irina

Link direct la acest mesaj

Va invit la capitol nou in care sper sa predomine vesti pozitive.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Vio_irina spune:

Am dat-o in bara din prima si am scris cu litera mica.
Nu cred ca pot schimba.

Nanuca ,te imbratisez cu drag,ai grija de tine si de burtica.
Ca de Andrei stiu cat te ocupi.

Julianne,ce bine ca-ti alaptezi minunea,la noi ,in prima luna,Irina nu a luat in greutate deloc si am fost nevoita sa-i dau lapte din comert.
Sa aveti o zi linistita!

Pup toate mamicile si pe puisorii lor dragi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julianne spune:

Da, Vio, o alaptez...am ajuns la 7 kg cu grasunica mea, cred ca e ceam mai fericita cand sta cu nasul pitit la pieptul meu; si eu o tin pana imi amortesc mainile, parca asa as vrea sa raman vesnic pentru ca va marturisesc mi-e tare frica de viitor.

Nu stiu de unde va luati voi puterea, eu simt ca nu o gasesc niciunde. Am doar episoade scurte de relaxare de parca as uita ce se intampla dar imediat trec in starea de alerta maxima, de incordare a mintii; si am aflat acum si cat este de adanc sufletul, probabil tot la fel si de inalt. Eu ma gasesc in haul de jos acum si ma tot scufund, ma intreb daca ma opresc cumva, daca are vreun capat. Sa fie asta dezamagirea, lipsa sperantei, revolta, lipsa credintei. Sa ma rog atunci sa ajute Dumnezeu necredintei mele.

Voi ati apelat la ajutor de specialitate pentru voi? Mie, acum, mi se pare ca as obosi enorm sa stau sa depan ganduri in fata unui om si acela sa incerce prin cuvinte mestesugite sa ma ajute cand eu stiu clar ca doar vindecarea fetitei mele este tot ce vreau. V-a ajutat ceva anume sa va ridicati fruntile si cu demnitate sa acceptati soarta? Mai am pina acolo? Sau este doar un mers inainte pentru ca oricum nu ai ce face? Te duci pentru ca esti in mana inertiei? Ajuta timpul in vreun fel?
Am fost mereu un om vesel, cam prapastioasa de felul meu, dar imi gaseam repede echilibrul linga umarul barbatului meu. Acum nu-l mai gasesc. Sau poate mi-e teama sa mai ma sprijin de el pentru ca-l stiu la fel de fragil ca si al meu si nu vreau sa destram iluzia de forta pe care el o degaja?
Cat de singuri suntem la capatul fiecarei zile. Fiecare cu perna lui, fiecare cu lacrima lui. Ma gandeam azi noapte ca am trait pina acum ca o vijelie, in dezarmonie cu multe. As fi putut fi mai buna si poate nu s-ar mai fi intamplat la fel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magda2010 spune:

buna mamici si pitici!

imi pare bine ca pot fi azi alaturi de voi,tare as vrea sa stiu cuvinte magice sa va pot alina tristetea.cred ca e bine ca ne-am legat sufletele aici,vio depaseste cu brio orice terapeut,ea stie mereu ce sa ne spuna la fiecare.

vio,unul urias,ca tare dor mi-a fost de tine.
am mai intrat pe furis de la servici si v-am citit,dar mi-a fost imposibil sa va scriu,ca lucrez cu sefa linga mine mereu.
cata,sa stii ca n-am ratat invitatia la cafea,era lavazza,asa-i?cum ai reactionat cind te-a muscat piticul?sebi pisca foarte tare.


julianne,curaj si incredere,ai sa depasesti situatia.ma gindesc ca la toate evenimentele astea care au intrat brusc in viata ta,se adauga si depresia postpartum,prin care am inteles ca trec toate mamicile dupa nastere.eu una am avut-o la ambii copii,cu aceeasi intesitate.
mereu traiam cu impresia ca mi s-a luat ceva,ca lui sebi i-a fost furat dreptul la viata,la copilarie,nu o sa poata niciodata sa-si intemeieze o familie...si pe toate le vedeam in negru.treptat am inteles ca asta e viata lui,ca lucrurile asa trebuie sa fie,de ce ?nu stiu dar nici nu ma mai intereseaza.nu mai raportez lucrurile la normalul nostru ci fac tot ce pot sa fie fericit,imi adaptez viata la nevoile lui ,iau totul pe bucatele si incerc sa le rezolv asa cum vin,cit imi sta in putinta.
doar cu suferinta lui nu pot sa ma impac niciodata.ma gindeam la momentele cind ajungem la spital si la crizele de epilepsie.


vroiam sa va spun asa multe dar emi sa se joace,promit sa intru mai des,iar am avut probleme cu internetul.

toate mamicile si toti puisorii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vio_irina spune:

Julianne,cum sa nu fie grasunica cea mai fericita cand are tot ce-si doreste,dragostea,caldura si grija familiei la care se adauga mancarica ei preferata?

N-am apelat la ajutor de specialitate,nu aveam o educatie buna in acest sens,inca mai purtam insemnele epocii ``primitive``,plus ca nu aveam eu timp de asa ceva,l-as fi vazut ca pe un act egoist,iar de discutat abia puteam sa discut cu sotul, parintii,fratii,in rest simteam ca nimeni nu intelege prin ce trec.
Daca poti merge la un bun terapeut,cred ca merita sa incerci.

Nu ma consider o persoana puternica si stiu ce spun,pentru ca am cu ce face comparatie,am intalnit mamici puternice(nicidecum indiferente,nepasaroare),care tin fruntea sus,cu demnitate si sunt mereu cu zambetul pe fata,de-aia spun mereu ca nu sunt un bun exemplu,in spatele mesajelor se afla o mama indurerata pe viata care incearca sa mentina in echilibru momentele de cadere cu cele de speranta.Dar numai faptul ca le-am cunoscut pe aceste mamici mi-a facut un mare bine.

De unde vine puterea?Din tine si cate putin din ce-ai enumerat tu:inertia,timpul si lipsa alternativei(suna groaznic dar trebuie sa mergi inainte ca inapoi nu se poate, pur si simplu nu ai incotro),in cele din urma nici nu stiu daca asta poate fi numita putere.
Nu-ti fie teama sa te sprijini de sotul tau,el la randu-i trebuie sa simta in tine acelasi sprijin,este esential sa va fiti aproape si sa nu suferiti separat,in felul asta o sa vezi,dispare haul acela de jos.

Julianne,cred ca nu trebuie sa-ti spuna nimeni ce sa faci,cum sa-ti controlezi trairile,sentimentele,cum sa iesi din negura,nu exista o reteta ci doar ai nevoie sa fie ascultat si inteles urletul tau de durere,si cine altcineva sa te inteleaga cel mai bine daca nu noi,cele care am trait si traim in continuare aceeasi drama cu a ta.
Suntem aici,pentru tine,pentru noi...

Magda,sa mai intri pe furis de la servici ca tot mi-e dor de tine!
Pup Sebi,Emi si pe tine!

Ioana,de cate ori trec prin Ploiesti,ma uit la oameni si ma intreb:care-o fi Ioana noastra?Asa de aproape te simt!
Sanatate si pupici lui Alex!

Stefanut,imi lipseste cafeluta ta,de tine nu mai vorbesc!
Pup o Irina,un Stefanel si o mamica de cei doi!

Nana,Cata,Leti,sanatate multa si sa mai dati pe aici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vio_irina spune:

Dragelor,am uitat sa va spun,i-am permis Flaviei sa mearga la o petrecere de Halloween care incepe la 23.oo,intr-un club din oras,e prima data cand lipseste la orele astea.
E distractiv,canta formatii din colegiul ei,se danseaza...dar eu stau ca pe jar.
Ce ma fac?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanacioc spune:

pentru toate mamicile si copilasii lor!
Vio, , noi te simtim asa aproape,nu stiu ai intrat in familia noastra,ceva ne leaga pe noi mamicile "speciale".
Julianne,putere sa mergi mai departe, ai pentru ce!
As mai scrie dar nu ma mai lasa Alex,asa ca va doresc multa,multa ,multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magda2010 spune:

buna dimineata!


va invit eu la cafeluta,super strong cel putin pentru vio,cu siguranta s-a perpelit toata noaptea de grija flaviei.nu stiu de ce am asociat brusc imaginea ta cu cea a unei closti,cum avea bunica la tara(doamne ce vremuri de poveste),superprotectoare adica.
si nici n-ai cum altfel,flavia este extraordinar de frumoasa,dar are caracter,cu siguranta la miile tale de sfaturi,are propriul ei sistem de siguranta.

in rest,irinuca ce face?mai este racita?

ioana,pe alex il intereseaza calculatorul?sa se joace adica.
pe sebi nu reusesc sa-l invat nimic,lui ii place doar muzica pt copii,iar un dr psiholog din oras m-a sfatuit sa-i pun cat pot de des,si sa insist si eu,clar,la refren,gen mac-mac,la-la-la,tu-tu,pt ca ajuta la dezvoltarea vorbirii.avem un an in ritmul asta,dar a reusit sa spuna mac-mac,adica ii iese ceva de genul ma-ma-ma,dar eu stiu ce vrea sa spuna.e o mare realizare!

iar melodia noastra preferata(avem una asa ca indragostitii) este- FERICIREA ARE CHIPUL TAU,pe care o cinta MIHAELA RUNCEANU,sebi traieste melodia iar eu simt cit mi se potrivesc versurile in privinta lui.

numai bine tuturor!duminica placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanacioc spune:

Alex asculta muzica,se uita la desene si nu ma lasa pe mine sa imi fac treaba,asta face el la calc.Melodia Mihaelei Runceanu este melodia mea preferata,este melodia care ma face de fiecare data cand o ascult sa plang,nu stiu de ce,iar Mihaela Runceanu este artista mea preferata.Mare pacat ca a avut asa un sfarsit!
pentru toata lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisellino spune:

Magda da era lavazza de unde atata bunaciune? am o cafea de 1 euro amara ca naiba voi ce mai faceti?
julianne ti-a trecut? esti mai bine?
eu sunt fresh m-am descarcat acu o iau de la inceput
vio, e mara fata las-o sa se distreze
elena voi ce faceti?
va pupam pe toate
p.s. nana deci tu te mai furisezi pe-aici...

POZE ROBI
www.youtube.com/watch?v=vS256hpwOSw" target="_blank">video pentru robi
POVESTEA LUI ROBI
Catalina sotie de Teo si mami de Robi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magda2010 spune:

si nici nu conteaza de care cafea era,daca eu am simtit-o cu cel mai bun parfum din lume!
cafeaua pe care o beau cu voi e cea mai buna!
deci,cata, era lavazza,era lavazza!

Mergi la inceput