Aspenter in trim III de sarcina

Aspenter in trim III de sarcina | Autor: dangabriela

Link direct la acest mesaj

Fetelor am o mare dilema!!!
Sunt insarcinata in 27 de saptamani, am probleme de coagulare a sangelui , respectiv mutatia Factor Laiden. Sunt sub tratament cu Aspenter si Clexane de 0,4. Legat de Aspenter, d-na Uscatescu de la Fundeni zice ca treb renuntat la el in saptamana 28, dar dr mea ginecolog a fost destul de dura: a zis ca daca d-na U este si cardiolog si ginecolog sa-mi dea sub semnatura ca e cazul sa renunt la aspenter, altfel NU.Cica, daca renuntam la el, e posibil sa facem hematoame si tromboze, iar pt fat nu e daunator ca e o doza f mica, comparativ cu o aspirina normala.
Acum nu stiu ce sa fac, pe cine sa ascult!!! Vreau sa iau cea mai buna decizie pt bebe!!

FVL heterozigot, 25 de saptamani

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

Gabriela - la recomandarea medicului meu hematolog - a fost singurul medic care s-a ocupat de tratamentul pt. trombofilie, ginecologul nu s-a bagat - am oprit aspenterul la 27s si am continuat numai cu clexane. (inca 21zile dupa ce am nascut cu pauza de o zi inainte de cezariana)
Deci cam asta este practica universala tinand cont ca hematologul meu nu este Dr. Uscatescu si nu este nici macar de la noi.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mimo spune:

Buna!
Si mie mi=a recomandat dr. ginecolog sa continui sa iau Aspenter in trimestrul 3. Chiar l-am intrebat special pentru ca citisem ca nu e indicat. Pana la urma il iau.
Mai consulta si un alt doctor ginecolog sau medicul de familie daca esti nesigura, pentru ca noi pana la urma suntem paciente cu nevoi diferite si ce e bine penttru una, poate sa nu fie indicat pentru cealalta, chiar daca la prima vedere avem aceleasi probleme.

Multa sanatate pentru tine si bebe!

[27+]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dangabriela spune:

Multumesc fetelor!!
Am vb si cu d-na Avram ( hematolog- Coltea) si dansa a zis ca sa urmez sfaturile ginecologului, desi parerea ei ar fi sa renunt la Aspenter pt ca fac si injectiile, dar ca nu e neaparat obligatoriu, pt ca punand in balanta beneficii-riscuri, e mai indicat sa-l iau in continuare.

FVL heterozigot, 25 de saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

eu l-am luat pana am nascut tot la recomandarea ginecologului care a zis ca doza este prea mica pt a dauna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dangabriela spune:

Multumesc tuturor pt opiniile voastre.
Asa mi-a spus si mie dr ginecolog , ca doza ar fi prea mica pt ai dauna fatului, si vad ca mai sunt printre voi mamici care ati luat chiar toata sarcina, dar ati facut si injectii cu Clexane/Fraxiparine??

FVL heterozigot, 27 de saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

la prima sarcina am facut clexane de 0,4 si am luat aspenter pana am nascut[am oprit cu 2 zile inainte sa nasc].in tp operatiei am pierdut destul de mult sange,am fost la un pas de transfuzie.
la a doua sarcina am luat aspenter pana la 5 luni de sarcina[in paralel cu clexane],apoi am continuat doar cu clexane.in tp operatiei n am mai pierdut asa de mult sange.acum,nu stiu daca de vina a fost aspenterul[in primul caz].

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dangabriela spune:

Ms Monalac, mie mi s-a spus sa-l intrerup( aspenterul) cu 10 zile inainte de nastere ( voi face cezariana).

FVL heterozigot, 27 de saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

eu am facut si clexane chiar de 06 in ultimul trimestru si am luat si aspenter. din pacate s-a intamplat sa nasc prematur asa ca ultimul clexane il facusem cu 8 ore inaintea cezarienei, am avut ceva emotii dar a fost totul ok, nu am avut probleme din punctul asta de vedere.

Mergi la inceput