aerosoli cu Flixotide

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aalina2003 spune:

Laura Ioana,
Cantitatea de ACC/doza sau /zi depinde de varsta, de fapt, depinde de greutate.
Asa ca mai bine intrebi medicul.

Cat despre serul fiziologic in recipient de plastic de 0.5l, se poate folosi fara sa se desfaca dopul complet, acul seringii se poate introduce prin dop, care e din cauciuc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

noi pentru laringita ma primit urmatoarea schema (1 an si 6 luni)

1 ml flixotide (jumatate din fiola de 2 ml - ce ramanea puneam la frigider si foloseam seara, la a 2 -a tura de aerosoli)+1ml ser fiziologic+1ml adrenalina
faceam aerosoli de 2 ori/zi

Gianina - mami de micsunica-balerina Andreea - 13 aprilie 2009
avem 1 anisor si sase luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubulina1 spune:

Baietelul meu a avut bronsiolita acum o luna si a facut aerosoli de 2 ori pe zi cu o fiola flixotide de 2 ml si cu jumate fiola ser fiziologic (2,5 ml). Restul fiolei de ser inceputa dimineata o foloseam seara.

Mamica fericita de Raducu (11.04.2009)
Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex@Sara spune:

Din experienta(si nu una placuta) ca spun sa mergeti la pediatru,chiar si doar pt aerosoli(pt reteta)deoarece nu toate substantele care se fac la aerosoli sunt universale pt orice boala respiratorie.Daca o mamica face Flixotide,sau ACC,sau Fluimucil,sau altele,nu inseamna ca e bun si pt ce are copilul meu.Noi azi am fost si la pediatru(tratamentul ce l-am facut pana acum l-am avut de la IOMC ,si a fost gresit).Fata inca nu e vindecata,asa ca mai facem 5 zile de tratament dar schimbat,si sunt sigura ca va fi bine,am mareincredere in acest pediatru,doar ca din cauza aglomeratiei nu am putut ajunge la el,asa ca am mers pe mana celor de la IOMC
Cat despre serul folosit..mie asta mi s-a spus de catre un dr nu bun,ci foarte bun,asa ca asta fac.pt cateva zeci de lei,dati in plus,folosesc serul la fiole de 2 ml sau 10 ml.
sanatate maxima tuturor

Luminita,mami de 3 nazdravani:
tero Stefan-Alexandru 02.09.2005
shoricica Sara-Maria 30.05.2008
trompetzica Daria-Ioana 03 08 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy80 spune:

Exact aseara am inceput aerosolii cu Flixotide pentru aceeasi problema la fetita mea de 1 an si 2 luni. Am gasit fiole la 0,5 mg /2ml la Farmacia Donna de pe Teiul Doamnei. Mie mi-a recomandat pediatra sa-i fac de doua ori pe zi si sa folosesc 1 ml de flixotide si 1ml de ser.
Multa sanatate!!!



Citat:
citat din mesajul lui andcons

Buna,
Va rog stie cineva care e proportia corecta ( functie de varsta ) intre Flixotide - fiole de 0,5 mg/2ml si ser fiziologic pentru aerosoli ? Eu am un baietel de 1an si 2 luni care a facuit laringita, am fost cu el la urgenta si doctorita care era de garda mi-a spus sa pun 1 fiola Flixotide si 2 fiole ser fiziologic- problema e ca in comert sunt fiole de ser de 5 sau 10 ml...


Mergi la inceput