aerosoli cu Flixotide

aerosoli cu Flixotide | Autor: andcons

Link direct la acest mesaj

Buna,
Va rog stie cineva care e proportia corecta ( functie de varsta ) intre Flixotide - fiole de 0,5 mg/2ml si ser fiziologic pentru aerosoli ? Eu am un baietel de 1an si 2 luni care a facuit laringita, am fost cu el la urgenta si doctorita care era de garda mi-a spus sa pun 1 fiola Flixotide si 2 fiole ser fiziologic- problema e ca in comert sunt fiole de ser de 5 sau 10 ml...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cellia78 spune:

Buna!
Cunosc problema, sunt patita din vara. Am cautat fara exagerare cam tot orasul dupa fiole de 2 ml; le-am gasit greu; pana sa le gasim, am mers iara la dr si i-am zis ca nu gasim de 2 ml; ne-a zis sa mai cautam si dc nu si nu, sa revenim pt schimbarea retetei.
Iti scriu totusi macar sa-ti spun ce ne-a zis noua: in nici un caz sa nu luam de 5 ml si sa impartim noi, sa incercam sa adaptam proportiile; pt ca la cele de 5 ml alta e concentratia de substanta activa!

Asa ca, parerea mea, dc nu gasesti de 2 ml, mergi la medic, spune-i ca nu se gasesc si poate schimba reteta.




www.ajutopedenisa.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlinaEmi spune:

Buna,
Eu ii faceam baietelului meu de 9 luni la momentul acela, 1 ml Flixo (adica jumatate de fiola) + 2 ml ser. Ii faceam de 2 ori pe zi.
Sanatate !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mamibiutza spune:

Noi facem la 3,6 ani concentratie mai mare 2mg/2ml jumatate de fiola adica 1 ml flixo + 2 ml ser

Cand era mai mica si faceam de 0,5mg/2ml puneam o fiola de flixo intreaga adica 2ml + 1ml ser

ideea e ca trebuia sa ajungem la un total de 3ml solutie pt a functiona corect nebulizatorul (are si un semn pe paharut)

personal, mi se pare ca doua fiole, chiar si de 5ml, ar fi cam mult... ajungi in total la 12 ml solutie si nebulizarea dureaza foarte mult, copilul isi pierde rabdarea

eu abia pot s-o tin pe mandra 8-10 minute cat dureaza la noi cu 3 ml

dar poate sunt diferente...voua v-a prescris pentru laringita, noua pentru wheezing recurent...
poate reusesti sa mai intrebi un medic

multa sanatate!

Mamibiutza si bb Nora (3 mai 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

7 ani
Flixotide 2mg/2ml
2ml flizotide + 1 ml Ser fiziologic, de 2 ori pe zi , 5 zile.

La noi a fost combinat si cu ventolin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aalina2003 spune:

Exista ser fiziologic si in sticle mari, de 0.5l. Poti sa tragi cu seringa de acolo.Nu stiu daca in fiole de volume diferite (2,3,5ml, 0.5l) concentratia de substanta activa este diferita. Daca ar fi asa, atunci medicul care prescrie reteta ar trebui sa specifice si concentratia substantei active, nu doar volumul de ser,nu credeti?
Ana : 4 ani si 7 luni:0.3 ml ventolin+2 ml ser fiziologic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andcons spune:

Multumesc mult pentru raspunsuri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Baietelul meu de un an si doua luni aerosoli cu 1ml flixotide si 2 ml ser de doua ori pe zi. Ce ramane pui la frigider 12 ore.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex@Sara spune:

Ser se poate folosi la orice tip de "imbuteliere",doar ca de cel la 0,5 l pediatrul nostru ne-a zis ca nu e ok deoarece dupa deschidere trebuie folosit in 24 de ore.In spital ne face injectiile cu ser dintr-asta dar acolo 0,5 l se consuma in 2 ore cel mult,asa ca nu e pb.Si inca nu am patit sa nu gasim la fiole de 2 ml.Pb cu cel la 10 ml e ca e muuult mult mai scump decat cel la 2 ml(pret/cantitate).
Si Daria(1 an si aproape 3 luni) face aerosoli cu Flixotide,0,5 ml cu 1,5 ml ser.si cum fiola de Flixotide e de 2 ml,si se foloseste in maxim 12 ore dupa deschidere,noi aruncam jumate de fiola,dar nu ma oftic,daca se face fata bine dau oricat pe medicamente .
sanatate maxima tuturor

Luminita,mami de 3 nazdravani:
tero Stefan-Alexandru 02.09.2005
shoricica Sara-Maria 30.05.2008
trompetzica Daria-Ioana 03 08 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alex@Sara

Ser se poate folosi la orice tip de "imbuteliere",doar ca de cel la 0,5 l pediatrul nostru ne-a zis ca nu e ok deoarece dupa deschidere trebuie folosit in 24 de ore.In spital ne face injectiile cu ser dintr-asta dar acolo 0,5 l se consuma in 2 ore cel mult,asa ca nu e pb.Si inca nu am patit sa nu gasim la fiole de 2 ml.Pb cu cel la 10 ml e ca e muuult mult mai scump decat cel la 2 ml(pret/cantitate).
Si Daria(1 an si aproape 3 luni) face aerosoli cu Flixotide,0,5 ml cu 1,5 ml ser.si cum fiola de Flixotide e de 2 ml,si se foloseste in maxim 12 ore dupa deschidere,noi aruncam jumate de fiola,dar nu ma oftic,daca se face fata bine dau oricat pe medicamente .
sanatate maxima tuturor

Luminita,mami de 3 nazdravani:
tero Stefan-Alexandru 02.09.2005
shoricica Sara-Maria 30.05.2008
trompetzica Daria-Ioana 03 08 2009



buna seara,
baietelul meu tocmai a terminat o serie de cefort injectabil, care se dilua cu ser fiziologic. injectiile i le-a facut o asistenta din spitalul de copii, a folosit ser la 0.5 l care a stat acoperit cu o bucatica de vata cu spirt si tot tratamentul a folosit aceeasi sticla de ser.
imi vine greu sa cred ca nu se poate folosi decat 24h.
parerea mea.

Laura lui Daniel - 14.11.2006
Poze Daniel

slideshow Daniel

Mamici din Iasi

www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank">Fulguleti noiembrie-decembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Exista si ser la punga (ca pt perfuzii)si sigur se poate folosi pana se termina. Mie asa mi s- recomandat. E mult mai ieftina ca fiolele si tzine multa vreme. Cu ventolin cum facet aerolii, ce cantitate si de cate ori/zi? Tuseste de ceva vreme si vreau sa-i fac aerosoli...zicea cineva ca pune 1,5 ml ACC, dar nu si de cate ori pe zi. Puteti sa detaliat? Sanatate!


Mama fericita de minune si frumusete de Thea Maria
Nasterea minunii Thea Maria (3.01.2008) ,
Filmulete
La Mare - sept '09
Poze din Egipt

Mergi la inceput