Termometru cu mercur spart.

Termometru cu mercur spart. | Autor: stefan1994

Link direct la acest mesaj

Pfff...alta belea.astazi am fost la Mitropolie la Sfantul Dimitrie.am pupat,am cuparat niste iconite,o carticica.cand am venit acasa aveam termometrul pe iconite...si cand am deschis usa de la camera mamei mele a cazut termometrul dar era in cutiuta,si totusi s-a spart la capatul ala subtire,nu a iesit tot mercurul,decat putin...asta s-a intamplat pe parchet,chiar langa covor.Mama l-a luat in mana l-am pus in cutita lui,si intr-o sticla,afara.A aspirat mama acolo,am sters eu cu o carpa...dar nu stiu daca au intrat bobite in covor...Este adevarat ca ala umbla singur asa,sau se striange si sta intr-un loc?Ce mai e de facut?Sunt motive de ingrijorare?mama s-a apropiat foarte mult si s-a uitat la el,si eu ca eram curios....In camera doarme mama cu sora mea,am deschis geamul si usa.Se poate ca sa evapore si sa fie toxic pentru sora mea de 4 ani?In cat timp trece el de acolo?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca_27 spune:

Stefan, am patit-o si eu, s-a spart pe parchet, langa covor, a sarit peste tot, l-am strans cum am putut mai bine si gata, nu m-am mai gandit cat de toxic, c-ar putea sa se imprastie, sa se stranga... Acu citesc la tine ca se poate evapora si poate fi toxic. Poate cineva mai informat ne poate spune ce si cum, dar eu zic sa te relaxezi, mai ales daca tu stii ca l-ai strans cat ai putut de bine posibil.

Mami de Sara (8 dec 2008)
============
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Licurici
..........................................
Produse la Bazar
...............
La Taclale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Eu am spart de-a lungul timpului mai mult de un termometru cu mercur. Nu am patit nimic. L-am strans cat am putut de bine, am aspirat si am spalat podeaua si am avut grija sa nu calc desculta prin zona aceea o vreme. Nu am patit nimic.



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

si noi am spart. la fel am facut, am strans cat am putut de bine, am aspirat, am sters pe jos. si gata. nu a patit nimeni, nimic.


Laura lui Daniel - 14.11.2006
Poze Daniel

slideshow Daniel

Mamici din Iasi

www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank">Fulguleti noiembrie-decembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Daca mercurul curge dintr-un termometru si nu e curatat imediat, el se va evapora, ducand la cresterea nivelului de mercur in aerul din incaperea respectiva.
Riscul cel mai mare in cazul expunerii la mercur este in camerele mici, slab ventilate.
Imediat dupa spargerea termometrului, persoanele trebuie sa stea departe de locul in care s-a intamplat incidentul. Pentru a minimiza mercurul care se evapora,
opriti incalzirea camerei si aerul conditionat. Ventilati camera prin deschiderea larga a ferestrelor si, cand e posibil, tineti-o inchisa accesului cel putin doua
zile. Nu folositi aspiratorul pentru a curata o scurgere de mercur. Nu doar ca mercurul va contamina pompa de aspiratie, dar caldura de la acesta va evapora mercurul, raspandindu-l in plus camera respectiva. Nu folositi matura pentru a indeparta mercurul
Procurati-va materialele necesare inainte de atrece la indepartarea mercurului. Acestea include manusi, un picurator pentru ochi si doua bucati rigide de hartie sau carton, doua pungi de plastic, un container mare sau o cutie, o banda de hartie, un flash si un container cu o deschidere corespunzatoare. Retineti ca orice instrument folosit pentru curatare, trebuie considerat contaminat si inlaturat odata cu mercurul.
Nu atingeti mercurul!
Inlaturati orice bijuterie sau ceas de pe mana dumneavoastra, deoarece mercurul este atras de celelalte metale.
Puneti-va manusi, de preferat manusi de cauciuc, pentru a micsora contactul cu mercurul. Utilizati lumina pentru a localiza mercurul, aceasta va reflecta picaturile
de mercur si le va face mai usor de gasit.

Pe o suprafata dura folositi banda de hartie pentru a pune picaturile de mercur impreuna. Folositi picuratorul pentru ochi pentru succtiunea picaturilor de mercur
ramase. Asezati mercurul cu grija intr-un container cu o deschidere corespunzatoare. Ridicati orice picaturi ramase cu o banda adeziva si puneti benzile contaminate
intr-o punga de plastic, alaturi de picuratorul pentru ochi si manusile folosite. Etichetati punga ca fiind deseu de mercur. Puneti aceasta punga si si sigilati in cea de-a doua punga. Puneti o eticheta cu "Deseu de mercur". Duceti-l la o unitate specializata de colectare a deseurilor

Pe covor sau carpeta - partea contaminata cu mercur trebuie taiata.Sectiune taiata, impreuna cu celalalte materiale folosite la curatare, trebuie dispusa intr-o punga de plastic si etichetata ca "Deseu cu mercur".

Daca spargeti un termometru cu mercur,este important ca acesta sa fie curatat
imediat.

Sursa:
http://www.noharm.org/europe/issues/toxins/mercury/resources.php


Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567493374/" target="_blank">poze pana la 1 an, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567398541/" target="_blank">de la 1 la 2 ani, PARTY 3 ANISORI , de la 3 la 4 ani , Turcia 2009
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei, www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2


bijuterii noi la UNIQUE BIJOUX


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bobocel_07 spune:

Eu iarna trecuta cand era racita am luat termometrul din sertar sa imi iau temperatura nestiind ca este spart .Si cand am deschis cutiuta s-au imprastiat bobite peste tot in pat.Le-am adunat cu greu si am pus patura si pilota la spalat.Am aerisit bine camera si asta a fost.Nu te speria ca nu e cazul.


alexia_07



Imi place sa descopar ce nu spun oamenii prin cuvinte

Mergi la inceput