Tiroida, bat-o vina!

Tiroida, bat-o vina! | Autor: crisiacob

Link direct la acest mesaj

Astazi am primit analizele pentru tiroida. Toate sunt normale (T3, T4, anti TPO) insa o valoare a iesit incredibil de mare: anti TG. Valoarea este de 700 in conditiile in care maxima este 115.
E grav? Bineinteles ca voi merge la medic (Corina Neamtu) dar pana atunci imi vine sa innebunesc pentru ca nu stiu daca este tiroidita autoimuna (avand in vedere ca anti TPO a iesit normal).
Ca sa nu o iau razna pana saptamana viitoare, poate ma lamureste si pe mine cineva ce poate sa insemne...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

TSH-ul cat a iesit?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisiacob spune:

TSH= 3,13 Valori normale: 0,27 - 4,2
FT3 = 4,63 Valori normale: 3,98 - 6,80
FT4 = 13,76 Valori normale: 12-22
Anti TG = 710 Valori normale <115
Anti TPO = 25,45 Valori normale 0 - 34

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisiacob spune:

Este foarte ciudat. Anul trecut am facut de 2 ori TSH, FT3 si Anti TPO si eram cu ele la limita (TSH f scazut si ATPO la limita de sus). Acest anti TG pe care l-am facut prima oara, care este de 7 ori mai mare decat normal poate sa fie doar el crescut? Si sa nu afecteze restul analizelor?....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Cris, in cartea mea despre tiroidita autoimuna scrie ca acesti antiTG se gasesc cam in 50-60 la suta din cazuri si ca, de cele mai multe ori, in peste 80 la suta din cazuri apar si anticorpii ATPO. Important: mai scrie ca doar la putini pacienti cu tiroidita autoimuna se gasesc numai anticorpii TG crescuti - fara sa existe si ATPO mari - si ca prezenta lor izolata este un indiciu, dar nu o dovada clara de boala. Trebuie sa faci si echo, dr. stie cel mai bine.
Anul trecut aveai TSH-ul foarte scazut, adica erai chiar hiper?

Eu iti doresc sa nu fie nimic, multa sanatate!

ps. mie mi-au facut doar ATPO - care au iesit peste 100 - si niciodata antiTG, nu stiu de ce, poate pentru ca ATPO sunt mai relevanti...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisiacob spune:

Ecografia am facut-o deja si mi-a spus ca tiroida are aspect de tiroidita autoimuna (de aceea mi-a si dat anti TG asi anti TPO). Anul trecut nu facusem decat TSH care era la limita de jos si anti TPO care era la limita de sus. Offf! Sper sa nu fie nevoie totusi sa iau Eutyrox toata viata....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:


Te inteleg. Sper sa nu ai nimic.

Mergi la inceput