Culori pentru o camera cu mobila neagra

Culori pentru o camera cu mobila neagra | Autor: Maxia

Link direct la acest mesaj

Buna!
Suntem in plin proces de zugravire, decorare..si am o maare problema.
Intr-un apartament la bloc, ce culori sa aleg pentru living (sufragerie)? dimensiuni 4m x 3.7m
Imi doresc altceva decat am avut pana acum...adica as vrea un perete intr-o culoare mai inchisa.
sa va descriu putin camera: un perete (4m)cu o usa alba (lemn, vopsita)pe care voi pune un corp de mobilier negru (este genul biblioteca de 1.8m x 1.8m,dar fara partea din spate, adica se va vedea peretele), peretele alaturat (3.7m) cu usa pe care va fi canapeaua (va fi achizitionata ulterior), apoi peretele ce da spre balcon cu o usa+geamuri mari, iar in fata canapelei pertele pe care va fi mobila negru cu alb - corpuri mai mici, polite, un corp mai inalt...si cam atat.
Parchetul este bej foarte deschis.
As vrea o camera luminoasa, vesela, primitoare...dar mai altfel decat obisnuitele camere de bloc.
Multumesc anticipat pentru sfaturi!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iulix spune:

Pai cred ca ar merge un verde, un crem ca sa se asorteze cu parchetul. Cel mai bine cauta pe net modele si e imposibil sa nu gasesti ceva care sa iti placa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvana75 spune:

Numa ce am terminat de remodelat apartamentul. La fel ca si tine am mobila neagra, usi si geamuri albe iar peretii i-am facut gri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Oranj!

Un oranj "stralucitor"da foarte bine cu mobila neagra!Este o combinatzie reusita!Am vazut,de asta spun!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Poate un lila placut, deschis, ar fi o idee.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Lila si eu spun. Eventual pe un perete un lila cu ceva floricele albe, iese un decor mai romantic.


Mami de fetita si de baietel


Noi, 2 minuni:
www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=1" target="_blank">es1.jpg

www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=2" target="_blank">es2.jpg

Everything is hard before becoming easy...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maxia spune:

Multumesc fetelor pentru raspunsuri!
Dar pentru pereti oranj ce perdele sa pun?
Sau pentru pereti galben,lila..perdele, covor?
Nu am nici canapea...la care ma voi gandi mai tarziu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

pai Maxia intai hotaraste-te la culoarea peretilor ca apoi e mai simplu sa ne dam cu parerea la covor si perdele. Asa, pt 3 posibile culori la pereti, e mult mai greu sa ne gandim la alte accesorii. Deci ai mobila neagra, ia hotarirea cu privire la pereti si apoi vin ideile de covor, perdele si canapea. Mult succes si amenajare placuta.


Mami de fetita si de baietel


Noi, 2 minuni:
www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=1" target="_blank">es1.jpg

www.supereva.ro/vedetesupereva/folderview.asp?folder=My%20life&page=2" target="_blank">es2.jpg

Everything is hard before becoming easy...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

3 pereti si tavanul albe si un singur perete - rosu! Si in rest la perdele, covor, canapea mergi numai pe imprimeuri alb-negru.

Pene colorate... cate putin din toate!

album
gradina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maxia spune:


Am doua variante:
1. sa facem peretii gri deschis (sotul meu ar vrea asa...eu zic sa mai negociem) si apoi ...perdele, covor, canapea....culori astept sugestii!
2. galben deschis sau un auriu (optiunea mea)..astept sugestii pentru restul accesoriilor

In camera pe peretele unde ar trebui sa fie canapeaua si pe care as fi vrut sa-l zugravesc in alta culoare, la tavan este o grinda foarte lata...Ma gandeam ca prin zugravirea acelui perete sa nu arate camera aiurea, cum sa va spun...foarte mica, joasa. Sper ca m-am facut inteleasa . Pe acel perete as vrea sa pun un tablou maaare si colorat (ceva abstract) sau un tablou format din 3 tablouri dreptunghiulare, o culoare intensa.
Multumesc pentru ajutor fetelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns apsara spune:

Eu in sufragerie am alb, negru, rosu. Mobila de pladur si canapeaua albe, masa neagra, scaunele alb- negru, un fotoliu negru- rosu, perinite decorative rosii, perdele albe. Destul de zen :)).

Mergi la inceput