Primul an de scoala 2010-2011- clasa I (4)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

Noi nu avem pedepse si nici recompense dar exista consecinte pentru ca scoala e pe primul loc in lista normala de "to do".

Daca vine de la afterschool cu lectiile bine facute toata seara se poate juca/uita la un film.

Daca nu, facem ce e de facut pentru scoala si daca mai ramane timp ne mai si jucam.

Eu i-am tot spus inainte de a incepe scoala (si vad ca si-a insusit desi trebui sa repet din cand in cand ) ca scopul acestui an este sa invete sa scrie, sa citeasca si sa socoteasca pana la 100.
In clasa a doua mai vedem.
Si trebuie sa scrie suficient de citet si de ingrijit pentru ca cineva care citeste ceea ce scrie ea sa inteleaga si chiar ea sa poata intelege ceea ce a scris .

Si sa invete sa socoteasca ca sa poata sa se duca la cumparaturi, sa stie de cati bani are nevoie si cat rest trebuie sa primeasca.

Sa invete conversatia de baza la engleza ca sa poata vorbi cand plecam in concediu in afara tarii si sa afle mai multe despre Anglia. Si tot asa si despre celelalte materii.

de vanzare http://picasaweb.google.com/101768051715188015201/DeVanzare?authkey=Gv1sRgCKfyneHV7fSBIw#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns l_carmen2003 spune:

1. Nu-i dau recompense pentru note - nu invata pentru mine ci pentru el. Explicat clar si concis.

2. Avem un sistem de notare a comportarii lui, astfel: un FB = 4 pcte, un -FB = 3pcte si un Bine = 0 pcte... Cand l-a scos la colt a pierdut 4 pcte si daca ridica tonul sau raspunde urat mai pierde cate 4 pct.
Dar castiga 5 pcte pt lucrul voluntar din culegerile suplimentare la mate si la engleza... Pierde daca nu sta cuminte la scoala si dna imi semnaleaza ca se foieste alte 3 pcte.
Azi a adus testul de la mate cu FB si voia punctaj in plus ca i l-a trecut in catalog dar a acceptat ca nu ii pot nota dublu FB-ul...
Insa mi-a spus ca dna il scoate in fata cu lucrarile de la desen si abilitati practice asa ca merita sa fie punctat! - nu se lasa.

Daca nu are minim 1 punct nu se uita la TV/joaca pe PC sau Iphone. Simplu si isi tine singur scorul.
Cumparam jucarii doar de la 10 pcte in sus.
De cand a inceput scoala mai mult de 5 pcte nu a avut si a stat si la -14 -9 o vreme. Acum e la 2 pcte de ex si e probabil sa mai acumuleze in w-e...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns l_carmen2003 spune:

si noi tot cu stiloul tornado herlitz, identic si dpdv al culorii cu cel de pe link...
al doilea stilou e un scheneider, dar nu vrea sa scrie cu el caci are un monstrulet pe el si e doar de 'expozitie'...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilib72 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Anilanele

Buna ziua,
Sunt nou venita pe acest forum deoarece am o mare, mare nelamurire (daca pot sa-i spun asa) Vis a Vis de fondul clasei, cheltuieli din acest fond si alte chestiuni.
Dar ca sa nu intru asa fara nici o alta informatie dati-mi voie sa va spun ca am un baiat in clasa intai la step by step.Nu intru in amanunte de ce am ales aceast tip deoarece e mai lunga povestea.Programul este de 8 ore si are 2 invatatoare (4 ore cu 4 ore).Problema mea este ca unii parinti au venit cu ideea de a strange parintii cate 100 lei/ luna /copil pentru a plati invatatoarele sa stea 8 ore amandoua.Unul dintre parinti spune ca este o practica des intalnita la clasele de step de la scoala Sf. Andrei.Poate sunt si parinti ce au copii la acest sistem si nu numai, si ma pot indruma si pe mine daca este ok sau nu.Din punctul meu de vedere este ilegala aceasta practica si nu cred ca ar fi necesara cel putin la clasa intai.
Va multumesc anticipat pt ajutorul vostru.


Nu stiu daca sunt in masura sa-ti raspund, imi spun numai parerea (nu am copilul in acest sistem) dar categoric raspunsul ar fi NU.Practica asta "desteapta" a ajuns si la scoala unde invata fiica-mea, mi-a povestit o mamica ce are fata in clasa a-II-a, ca niste "minti luminate" au propus sa se stranga de la parinti o anumita suma de bani pe fiecare luna si sa-i dea invatatoarei sa se ocupe mai mult de copii personal mi se pare o tampenie.

lili@domnisorica daria


hobby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dinubebe spune:

Salutare, tuturor.
Anilanele, la noi in scoala a existat anul trecut o initiativa oarecum asemanatoare, un fel de after school intr-o varianta mai putin pretentioasa, in sensul ca invatatoarea ramanea cu copiii dupa ore, in clasa, undeva pana pe la 14,30, si facea lectiile cu ei. Pentru acest tip de activitate pretul fixat la nivel de scoala era de 5 lei/zi, din care scoala lua si ea un procent, iar restul ramanea invatatoarei, dar nu ii iesea mare sfaraiala, caci nu erau decat cativa copii. Calculat la 20 de zile lucratoare intr-o luna, se ajungea cam la un milion pe luna, daca lasai copilul zilnic. Se mai putea asigura si ceva mancare prin catering pentru ca acei copii sa aiba un pranz, ceea ce insemna inca 6 sau 8 lei /zi, dar nu stiu sa fi fost parinti care sa fi apelat la asta. Stiu insa parinti care isi lasau copilasii aceste cateva ore peste programul de scoala tocmai pentru ca veneau acasa cu temele facute. Totusi, anilanele, in cazul vostru, daca timp de 8 ore copiii vostri stau deja cu o invatatoare, chiar si in acest regim, 4 ore cu 4 ore, de ce ar fi necesar sa fie amandoua prezente ? in fine, intreb si eu, dar recunosc ca nu cunosc decat din auzite sistemul step by step.
Referitor la materiale, eu pe siteul editurii edu nici nu am studiat materialele didactice, cand am pomenit de ei ma referisem strict la
soft-urile lor educationale care, dupa parerea mea, sunt cele mai bune din tot ce exista in acest domeniu pe piata.
Privind testele, avem deja un Fb cu minus la matematica si unul la cel cu semnele grafice, dat pe caiet si constand intr-o dictare, dar in rest predomina calificativele de B sau B-FB prin caiete, cu tot felul de corecturi ale doamnei pentru semnele facute. Dar, dupa cum deja ne-am obisnuit, doamna noastra nu iarta absolut nimic, asa ca e plina clasa de cele mai pestrite calificative si de notite cu rosu pe marginea temelor sau testelor. Vineri, doamna le-a cerut carnetele de note, asa ca vor aparea curand si primele lor note.
Suntem deja la A mare la abecedar, iar la matematica la numarul si cifra 4. La scris, avem inca destula bataie de cap, pentru ca literele sau cifrele nu ne ies perfecte, si uneori chiar apar destul de chinuite. Dar, asta este, mai lucram suplimentar acasa, avem bafta ca nu sunt multe teme de facut, doar cu lipsa de chef de munca mai avem de luptat, mai ales in zilele cand e ceva mai cald si se poate iesi pe afara...
Va dorim tuturor un week-end frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anka74 spune:

Carmen, interesant sistemul vostru de punctaj...
Dinubebe, si pe mine tot softurile m-au incantat mult, materialele le-am mai vazut pe unele si pe didcatic, pe unele nu...insa la programelele alea mi-a ramas gandul. Insa am timp sa ma gandesc, piticul e la pregatitoare deocamdata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali2000 spune:

Buna

Vineri le-a dat rezultatele la romana..Fb cu BRAVO! chiar m-a impresionat nu ma asteptam sa nu aiba chiar nici o greseala...avand in vedere ca testul nu a fost tocmai usor(ex.gen test grila..)si cu complimente de la dna...ceeea ce m-a facut sa fiu mandra de el si el la fel zicandu-mi...vezi mami ca munca noastra de acasa a dat roade
Saptamana asta ar trb. sa le dea si la cun.mediului test...la engleza are Fb acolo nu prea aveam emotii ca materia e chiar usoara(el face si acasa de la 4 ani)si ii place si ff mult
Asteptam vacanta ca totiii copiii deasemeanea....si bucurie mare ca le-a zis dna ca mai au un pic si li se modifica programul adica ies undeva pe 11.20...deci mai mult timp pt. joaca...
Succes la totiii copiii
valentian si sebi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

noi am avut pentru week-end o pagina de colorat si cu mare greutate a colorat-o si cu multe comentarii
Asa copil lenes mai rar :)
Ma gandeam sa il inscriu la un curs de engleza, ceea ce fac la scoala e cam putin (o ora pe saptamana)... bineinteles ca el nici nu vrea sa auda... asa e el, reticent la tot ce este nou, pe urma ii place
Am in apropiere IH, dar cursurile au inceput din septembrie si e al naibii de scump

Ingrid si Cristi 7 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama_lui_alin spune:

Ingrid, si eu vreau sa-l inscriu pe Alin la engleza. As putea spune ca sunt in cautarea unui profesor obisnuit sa predea la copii incapatanati si usor lenesi. Ideea e sa gasesc pe cineva cu care chiar sa invete engleza nu sa dau banii degeaba, doar asa ca e la moda.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Citat:
citat din mesajul lui ingridnen

la noi pedeapsa suprema este televizorul... i-am zis ca daca nu face temele dispare televizorul din camera, ca eu tot nu ma uit, deci nu-i voi simti lipsa

Ingrid si Cristi 7 ani

Sa inteleg ca dormi cu el?
Eu recunosc,dorm cu minunatul meu si desi sint constienta ca e gresit ,nu ma lasa inima sa-l trimit la el in camera ,unde e cazat taica-su, de 4 ani.
Vad ca nu le-ati taiat jocurile pe console ,nintendo ,wii fi ,calculatoare etc.Eu i-am bagat interdictie pina joi si cind nu remarca faptul ca e joi, nu-i atrag atentia.Jocurile ii turbeaza la creier ,dau o mare dependenta.Raresc era obsedat!N-a fost o opozitie foarte crincena,cum m-as fi asteptat.
Nu stiu dupa ce programe se studiaza ,dar noi am ajuns la 9 si la N.Ii distruge cu dictarile si pe mine deasemenea.Daca trec cu ajutorul lui Dumnezeu de clasa 1 ,ne vedem la subiectul cu clasa 2,la anul.Pentru azi avem de scris nu stiu ce propozitii,mai concret de transcris,iar miine le va avea la dictare.Of!De ce nu stam noi in Norvegia?


Mergi la inceput