Primul an de scoala 2010-2011- clasa I (4)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elyante spune:

Da, Anka74, nu stiu cum l-a rupt, dar penita vad ca i-a ramas intacta si scrie la fel ca inainte. La gradinita aveau un caiet pe care au scris in prima perioada cu creionul dar temele de acasa le faceau cu stiloul. In ultimele luni scria si acolo cu stiloul.

Si, in fine, ca sa inchei sirul de mesaje, azi am dat si noi test la romana din semnele grafice. Ei le-au terminat de saptamina trecuta asa ca saptamina aceasta le-am repetat pina la plictis. Plus despertirea in silabe si identificarea diverselor sunete. Luni primim rezultatele la test cind ne asteapta altul la matematica dupa cum am aflat astazi la sedinta. Este o recapitulare a cifrelor 0-5.

Ca vorbeati de evaluare la Cunoasterea Mediului noi avem un FB in carnet in urma completarii timp de o saptamina a unei fise numite din cite imi amintesc Calendarul naturii. De vineri pina joi am desenat norisori/soare/norisori cu ploaie in fiecare zi cam ca la meteo in functie de starea vremii :) In rest mai are in carnet un FB la metematica si unul la abilitati practice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Revin cu info despre culegeri. Noi avem pentru clasa de la Paralela 45, "Mate 2000 - Competente si performanta", iar pentru acasa de la Carminis, Matemtica clasa I - Aurelia Arghirescu (recomandata). Mai avem si acea Mate2000 de care ziceti voi, cu coperta alba, dar pe aia i-am luat-o eu de anul trecut.
La romana avem tot de la Carminis "Sa dezlegam tainele abecedarului" de Carmen Iordachescu si de la Paralela 45 "Limba romana" clasa I, Maria Gardin. Ambele sunt pentru acasa (nu ne da teme din ele, sunt doar recomandate de doamna pentru suplimentar).
Legat de stilou, si fetita mea a scris toata pregatitoarea cu stiloul, doar ca la scoala au inceput cu creionul. Abia ieri au trecut, in sfarsit, la stilou. A scris destul de bine, mai ales tema de casa - M mare de mana - la care nu a trebuit sa cosmetizam decat vreo 2-3 litere dintr-o pagina intreaga. In schimb ieri le-a dat tema in clasa (a fost ca si o dictare, o pagina intreaga cu litere, cuvinte, silabe) si a facut niste greseli (a uitat sa lase rand liber intre titlu si restul, a uitat sa lase alineat, a mai pus o litera in plus pe undeva - le-a dat un rand cu Ama si la un moment dat ea a scris si un A fara restul , a luat-o valul ca un rand mai sus avusese rand cu A). Normal ca ma enervez cand vad ca sunt lucruri pe care le stie foarte bine si nu le alica pentru ca o doare in cot, pentru ca nu e atenta si nu se implica mai serios, dar nu stiu ce as putea sa-i fac sa priceapa. Macar sunt multumita ca acum zice ea prima sa treaca la lectii, nu mai trag de ea, iar acasa le face foarte frumos si destul de repede.
La matematica au trecut la 4 si au facut si cateva exercitii cu <, >, siruri, descompuneri, de-astea... Pe astea le face perfect, dar sunt extrem de simple.
Ieri am mai avut o surpriza cand mi-a spus ca ea nu ridica mana in clasa, pentru ca sunt multi si ii lasa si pe colegii ei sa raspunda. De fapt eu stiu foarte bine ca ei ii este lene sa ridice mana si sa fie activa. Mi-a cazut cerul in cap cand am auzit-o. Chestia asta cu statul ascunsa il avea si la gradi si am observat asta abia la lectia deschisa de la gradinita. Am crezut ca am lamurit cu ea, mai ales ca i-am explicat tot timpul ca e foarte important ca doamna sa vada ca stie si ea, chiar daca nu o pune sa raspunda. Dar de unde ?! Pe ea nu o intereseaza deloc treaba asta. Nu stiu ce sa ma fac cu asemenea atitudine. E negativista pana-n varful unghiilor. Nu vrea ea si pace !
Asteptam weekendul sa ne mai relaxam si noi si sa speram ca va fi vreme buna si vom putea sa iesim putin din casa, dupa atatea ploi si frig.
Si voua un weekend cat mai placut !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Nu stiu daca s-a mai discutat, dar am si eu o intrebare: ce faceti daca copii nu iau foarte in serios scoala? Ca noi ne confruntam cu problema asta, isi face temele rapid, si de multe ori neglijent, nu i se pare extrem de important sa scrie foarte corect, ci sa le termine repede . Si am facut si prostia sa-i luam pic (acum l-am confiscat, dar la scoala tot imprumuta de la colegi), asa ca de cele mai multe ori caietele ei de curat sunt pline de "comete". Plus ca nu vrea sa exerseze pe maculator inainte de a-si face tema decat doar daca e ceva extraordinar de complicat!

Rezultatul, ieri s-a intors cu primul satisfacator de la scoala! Au avut un fel de dictare, trebuiau sa scrie mai multe randuri cu diverse tipuri de linute, bucle, x-uri si alte chestii de genul. In mare le-a scris bine (a avut doar vreo 2-3 linute putin strambe), dar nu a respectat randurile . Stiti vazut cum sunt caietele lor de limba romana, cu linii punctate si linii continue orizontale, in loc sa fie liniutele scrise pe randul cu linie continua, erau scrise pe cele cu linie intrerupta, fie mai sus, fie mai jos decat randul care trebuia!

N-am certat-o, n-am facut prea mare caz de acel satisfacator, dar nu stiu cum sa-i explic importanta respectarii regulilor. Ei nu i se pare o mare tragedie ca nu le-a scris pe randul care trebuia, atata timp cat le-a scris corect (ce-i drept, nici mie nu mi se pare ).
Am mai avut probleme de genul asta si in trecut, cu greu am convins-o ca cifra 4 trebuie scrisa asa cum o au ei in caiet, si nu asa cum apare cand scri cu litere "de tipar", adica cu triungiul de sus inchis.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Mickyyy, se pare ca avem cam acelasi tip de problema. Atitudinea de genul "ce asa big deal scoala asta?!" A mea, desi promite ca va fi atenta de maine, maine ala nu mai vine. Cand vad ca acasa le face bine, iar la scoala le face cum o fi, eu imi cam pierd calmul, sincer. Zilnic imi propun sa ma abtin de a o mai certa, dar pana la urma tot la asta ajung.
Nici eu nu stiu cum sa procedez, sincer. Sotul zice s-o las in pace, ca o sa inteleaga ea pana la urma. Eu nu sunt de aceeasi parere, cred ca lucrurile trebuie corectate atunci cand apar, nu lasate sa devina un mod de a functiona. E greu de gasit o cale de mijloc, asa incat sa nu li se para scoala o povara pentru ca cerintele sunt prea stricte, dar nici sa nu-i lasam sa creada ca se poate oricum.
Poate ca intr-adevar trebuia sa mai astept inca un an pana la scoala, cred insa ca asta o sa-mi dau seama abia dupa ce va trece un timp suficient in care sa vad daca se adapteaza cerintelor sau nu.
Pana atunci nu-mi ramane decat sa-i explic (cum mai mult calm, mi-as dori ) in fiecare zi ca scoala e importanta si ca la fiecare lucru pe care il face trebuie sa fie atenta.
Cred ca foarte mult conteaza si ce se intampla in clasa, atitudinea invatatoarelor, felul cum abordeaza problema, atmosfera din clasa, dar asta e deja alta poveste...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

Si noi cam tot asa. Gandul ii este tot timpul la joaca si i se pare ca pierde din timpul de joaca pentru a-si face lectiile.
De aceea .. imi folosesc imaginatia (greu pusa la incercare de cand a inceput scoala) si gasesc o modalitate de a face din lectii o joaca.

Acum vreo cateva zile a venit cu caietul de teme de mate (care pana acum a stat la doamna invatoare) pe care avea tema de facut, din care o juma' de pagina de facut cifra 2.
La after-school n-a scos caietul si cum doamna de acolo n-a stiut de tema (pana acum au folosit doar caietele tiparite) n-a facut-o. Asa ca la 20:00 seara vad eu ca are tema de facut. Ma uit sa vad ce-a facut in caietul celalalt - 2-uri cu liniuta de jos cu 2, 3, 4 sau chiar 5 onduleuri. II spun sa exerseze intai, ea nu, de ce sa mai exerseze, ca ea n-o sa poata sa-l faca niciodata pe 2. si s-a hotarat sa astepte sa ajunga la 3 .

Io - mai mami, 2-ul asta arata de parca-i ratusca cea urata fugarita de un viermisor, hai sa incercam sa facem o lebada. Si ne-am jucat un pic, am facut un 2 mare si am colorat viermisorul, apoi l-am prins de o undita si am exersat eu cu mana peste a ei vreo juma de pagina de parte de jos a lui 2. La un moment dat a inceput sa-i iasa ... si apoi a apuca-o entuziamul: ca ea face cel mai frumos 2 din tot universul, ca viermisorul ei a fost inghitit de un peste ...

Oricum, ii explic mereu ca trebuie sa scrie citet si fara mazgalituri pentru ca in viitor nimeni nu v-a intelege ce scrie. Da' joaca e intotdeauna pe primul loc!

Nici noi nu aveam pic (n-am vrut sa cumpar) dar aseara la 19:30 am plecat de acasa sa caut pic - isi facuse teme la mate foarte frumos doar ca avusesera de facut o pagina cu 1 si cu 2 iar in josul paginii aveau doua desene, unul cu o maimutica, celalalt cu 2 ratuste. Si ea a pus doi peste tot, ca tot ii iese frumos acum !

Iar la abecedar facem in fiecare seara la culcare concurs cu cine gaseste cuvinte dificile cu o anumita litera (cea invatata la scoala) si apoi despartim cuvantul in silabe.
Cateodata ma lasa si pe mine cu gura cascata ce cuvinte gaseste!

Noi avem doar doi de FB, doamna noastra abia a inceput sa puna note (pe teste de evaluare), eu i-as fi pus -FB (pentru ca a facut unele semne cam urate) dar doaman a fost generoasa (cred ca toata clasa a luat FB).

In concluzie va doresc sa aveti multa RABDARE!

de vanzare http://picasaweb.google.com/101768051715188015201/DeVanzare?authkey=Gv1sRgCKfyneHV7fSBIw#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Fetelor, materialale de pe editura edu sunt luate de pe www.didactic.ro . Acolo gasiti muuuuult mai multe, daca va intereseaza.

http://beta.didactic.ro/resurse-educationale/invatamant-primar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Pe caietele de scoala lor le pun bulinute pentru teme, bulina albastra e foarte bine, cea galbena e bine, si tot asa. Pana acum pe caietele speciale a colectionat vreo 10-15 buline de foarte bine, 2 galbene de bine, iar ieri nu i-a pus nicio bulina, ci doar a corectat cu pix rosu, si tot cu pixul a scris satisfacator pe caiet si a semnat.
Ce ma deruteaza pe mine e ca au fost teme la care a venit cu bulina de FB, iar eu una i-as fi dat maxim bine la ea, pe cand ieri a fost exact invers, scrisese cu atentie, dar nu unde trebuia!

Voi ce argumente ati folosit pentru a-i motiva sa "invete" bine?
Si cum ati reactionat atunci cand nu au facut asta? Sunt in pana de idei, tot ce i-am spus eu n-a prea avut efect..... Si nici n-am de gand s-o pedepsesc in vre-un fel pentru o nota proasta, dar atata timp cat stiu sigur ca poate mai mult....

Offf...nu credeam ca o sa am asemenea "probleme" inca din clasa I!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Cred ca am mai zis o data deci scuze daca ma repet. La noi explicatia pentru "de ce sa inveti bine" este urmatoarea
- Tu ce vrei sa fii cand o sa fii mare?
- Medic veterinar. (asta e ideea actuala, vrea sa ingrijeasca caini si pisici )
- Ca sa devii medic medic veterinar trebuie sa mergi la facultatea de medici veterinari si acolo intra doar tinerii care stiu foarte bine materia si au avut note mari atat in scoala cat si in liceu.

Si ii explic si ca trebuie sa faca generala, liceul si apoi facultatea.

Iar in rest "de zi cu zi" ca sa zic asa ii propun o activitate placuta (sa iesim in parc, sa vina prietena ei la ea, sa vedem un film, etc) DAR aceasta activitate poate fi facuta numai ce ne terminam temele (repede si bine).




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama_lui_alin spune:

Eu pt a-i stimula dorinta de FB ii cumpar jucarii (bakugan) numai in conditiile in care aduce FB. In cazul in care il paraseste dorinta de a invata si scrie mai urat si fara interes ii suspend calculatorul si psp-ul pentru o zi sau doua, dupa caz.Se pare ca la noi are efect. A, si sa nu uit, l-am invatat sa fie activ la ore, sa ridice mana si sa raspunda fiindca doamna ne-a spus ca atunci cand da calificative tine cont si de participarea la ore.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

la noi pedeapsa suprema este televizorul... i-am zis ca daca nu face temele dispare televizorul din camera, ca eu tot nu ma uit, deci nu-i voi simti lipsa
A facut si el cifra 2 si 3, cam chinuite ce-i drept si doar cateva randuri cu mari proteste.

Luni vine teatrul de papusi la scoala si trebuia sa trimitem 5 RON, am aflat partial de la el, partial de la alta mamica

Ingrid si Cristi 7 ani

Mergi la inceput