Ma doare sufletul dar nu mai pot...

Ma doare sufletul dar nu mai pot... | Autor: Kahyla

Link direct la acest mesaj

Sper sa-mi cititi povestea.Am vazut ca sunt foarte multe persoane care dau sfaturi si se implica...
Nu stiu exact cu ce sa incep.
Mama mea s-a despartit de tatal meu din cauza ca o jignea, o injura si la un moment dat o batea si o insela...nu am vazut toate astea pentru ca s-a despartit inainte ca eu sa vad.Dar de cate ori ne vizita tata o data la o suta de ani se certau.Oricum tatalui meu nu i-a pasat de mine si de sora mea ne-a lasat balta fara sa-i pese daca avem nevoie de ceva...am crescut oarecum cu ideea ca mai toti barbati sunt asa dar cu speranta ca eu imi voi gasi printul...Mama nu mi-a interzis niciodata nimic, aveam voie sa fac orice , doar ca eu am invatat mai mult, nu am fost si nu sunt genul care sa iasa prea mult, mereu mi-au placut plimbarile lungi pe bulevard.
Acum vreo 3 ani si ceva m-am intalnit cu "iubirea vietii mele" dupa ce am iesit dintr-o relatie cu multa indiferenta.La inceput parea totul perfect, prea frumos sa fie adevarat, eram total vrajita de "printul meu"...Nu am vazut poate micile semne: gelozie absurda, control, intrebari si explicatii prea multe...vroiam doar sa-i arat ca sunt ok.Imi si amintesc cum vorbea de fosta ca era rea, ca are impresia ca l-a inselat, ca i-a facut , k i-a dres...
Timpul a trecut, multa "iubire" cu mici scene de gelozie...total aberante.Am facut ca el i-am spus mereu unde sunt ce fac, ieseam foarte rar si atunci ma duceam la prietena mea ca sa nu aud ca daca ma duc in oras, ma intalnesc cu altul.Raspundeam la orice telefon, doar ca sa-l asigur ca nu fac nimic rau...dar mereu i se parea cate ceva...Am trecut peste tot.Bineinteles ca la el nu se aplica faza cu raspunsul non stop la telefon, adica luam si telefonul la baie.
Acum vreun an de zile am auzit primul "fa"...apoi a urmat proasta, idioata, retarda...etc, episoade scurte si rare cand "greseam" ceva...si ma refer ca poate munceam prea putin sau aveam o alta parere despre un lucru care de obicei se dovedea ca am dreptate, dar in veci nu recunostea.
Apoi au urmat jigniri mai multe si mai dese, mai grele...nici nu as putea sa scriu aici tot ce mi-a spus...c--va, zdreanta, t--fa penala...desi faceam nimic care sa merit sa ma faca asa...mi s-a rupt inima in doua de fiecare data...de cate ori nu-i convine ceva aud "mars in p--a mea de retarda" sau chestii de genul...sunt cele mai frumoase lucruri pe care le pot scrie.
La inceput am tacut, am incercat sa ma port mai frumos, sa-si revina ca nu stiam cine este, pentru ca inca il vedeam pe iubitul meu care m-a vrajit candva.I-am repetat zilnic insa ca o sa ma schimbe si o sa deschida o mare groapa intre noi, iar el spunea ca sunt fite de ale mele, ca sufar de smecherie.Dar au urmat jigniri atat de dureroase si injuraturi, incat cred ca in acel moment am inceput sa ma denigrez ca persoana si am inceput sa-l injur si sa-l jignesc si eu.Bineinteles ca nici asta nu a functionat...nu avea cum sa functioneze ca ii intorceam violenta verbala.
Acum mai nou mi-a spus ca ne a parasit tata ca suntem o rasa de c--ve demente, ca sunt bolnava psihic pentru ca eu cred ca toti barbati sunt la fel ca tata, desi s-a dovedit a fi la fel...ca nu stiu sa fiu femeie adevarata, ca nu stiu sa fiu, ca sunt prea putin pentru el...
toate episoadele urate alterand cu episoade in care imi spune ca sunt cea mai frumoasa, cea mai deosebita, iubirea vietii lui...aceste lucruri lasandu-ma total rece si scarbita.
Am devenit rece, m-am indepartat foarte mult, nu mai mi-a pasat ce spune, nu am mai tinut cont de ce mi spune el.Si m-am dus de cateva ori la prietena mea, cand el nu era de acord...nu l-am mai lasat sa ma atinga si i-am explicat ca este din cauza lui...dar el logic a gasit sa dea vina pe prietena mea ca ea imi spala creierul, ca vrea sa ne desparta si multe alte lucruri, finalizand dupa mult circ cu faptul ca mi-am gasit pe altul daca nu il lasa sa ma atinga si ca trebuie sa incetez prietenia mea cu fata respectiva, fata fiind cea mai buna prietena a mea de vreo 13 ani...ca daca vreau sa fiu cu el, sa renunt la ea, ca totul va fi bine, ca ea este de vina si pentru jigniri...nu mi-a venit sa cred ce spune: ca ea este de vina ca eu m-am schimbat si ma port urat cu el si fac totul pe dos.
Si faptul ca i-am spus ca ea nu are nicio legatura si ca nu voi renunta la ea, a facut doar sa creasca mai mult in ochii lui ca principala vinovata.Pentru ca eu nu vreau sa renunt la ea, pt k i-am spus ca este ce mai buna prietena, a rezultat faptul ca o consider mai importanta ca el...
Sunt foarte multe de spus dar as scrie un roman si nu as vrea sa plictisesc pe nimeni...probabil am scris si foarte incalcit.
M-am indepartat de el dar mi-e teama sa nu cred iar ca se va schimba...sunt constienta ca ce face el nu este normal...candva consideram ca sunt eu vinovata...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maru spune:

kahyla, asta nu e printul tau, e o broasca raioasa pe care daca o pupi te umpli de negi!
deja stii asta!

sa iti spun: sunt casatorita de 20 de ani (la anu in feb) si nu am auzit niciodata un cuvant urat, nici o injuratura, nici o amenintare, nici un "nu ai voie"

Asa ca lasa-l! Viata e atat de frumoasa, iar printul tau exista, numai ca nu l-ai intalnit inca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miriama spune:

Kahyla, cati ani ai? Asta e print? Asa il simti tu? Deschide ochii, draguta de tine.... Asa vrei tu sa traiesti o viata cu el? E bolnav psinic, Kahyla! El, nu tu...

Pai un print te tine in puf, te poarta prin lume (reala sau a viselor) pe cal alb nu in varf de "p--a". Scuza-ma, dar n-am putut sa nu spun lucrurilor pe nume.

Fugi cat te tin puterile si nu te uita nici o clipa inapoi. Mama ta n-a divortat degeaba daca si tatal tau era ca acest "print". Nu-i mai da raportul despre ce faci si spune-i clar, privindu-l in ochi, ca si tu esti om si meriti respect. Daca nu e in stare de acest minim, arata-i usa. Fara nici un regret si fara prea multe explicatii. Printul tau inca n-a venit. Asta e doar un golan!








"Arata-te puternic cand esti slab si slab cand esti puternic"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Ia-ti lucrurile si pleacaaaaaaaa!!! Viata e prea scruta ca sa ti-o pierzi alaturi de asa un om .

***Fur is for petting**
http://www.flickr.com/photos/greecky/?saved=1

http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.ro
www.accesoriisihaine.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

n-ai idee cat de mult seamana ce spui tu acolo cu ce am trait eu

pleaca!
eu atat pot sa iti spun

P.S. si "printul" meu parea perfect si inca pare, in public

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue eyes spune:

Eu am citit pana la capat sperand sa inteleg ce te tine in relatia asta. Aveti copii, averi, statut social la care nu poti renunta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

CE il mai retine la violenta?
Sau deja s -a comis dar tu nu ne spui???
Renunta la porcarie asta ca relatie nu este... ce te retine linga biped obisnuinta??
Hai gindeste cu capul draga mea si uite ia o foaie de hirtie o imparti in 2 si scrii intr-o parte :
De e sa ma mai complac
si in alta jumatate a paginii:
De ce sa rup cu...bipedu'
apoi faci balanta adica judeci!!(nu cu inima)
hai sa vedem ce faci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Ce mi se pare mie mai grav decat faptul ca accepti tratamentul asta (care nu tine de nimic omenesc) este ca suferi o trauma psihica, care "completeaza" parerea pe care o ai din copilarie despre barbati.
Adica, exista posibilitatea ca, in cazul in care chiar vei gasi un barbat cumsecade, sa nu stii ce sa faci cu el, fiind obisnuita si (inconstient) atrasa de nemernici.
Nu-i ideea mea, exista studii clare care spun acest lucru.
Orice secunda in plus pe care o stai intr-o astfel de relatie te indeparteaza definitiv de o posibila viata normala. Nu pentru ca n-ai mai avea sanse, ci pentru ca ai fi incapabila sa profiti de ele.
Cred ca asta ar trebui sa fie suficient sa te decida, pana vei zbura efectiv pe fereastra, atunci cand va gasi una "mai buna" ca tine.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Am trait si eu o relatie similara (daca nu identica) cu un tip. Aveam cam 17 ani cand l-am cunoscut. Relatia a durat cam 3 ani. Diferenta era ca de fiecare data cand incercam sa-l parasesc ameninta ca se sinucide. Odata si-a taiat o vena din lateralul gatului de a inceput sa tasneasca sange peste lucrurile din camera. Alta data s-a asezat pe pervazul de la geam cu picioarele in afara. La un moment dat n-am mai rezistat. Aveam 20 de ani, el la fel. Am zis ca gata, ori moare el ori mor eu daca-i vorba ca asa vrea sa fie. Si am plecat fara sa ma mai intereseze soarta lui. Crede-ma, n-a murit. Din contra, traieste bine si probabil acum chinuie alta femeie care spera ca ea, cu bunanate si rabdare si dragoste infinita, va fi cea care sa schimbe monstrul in inger. Dar stiu acum, dupa ani de incercari, ca nu se va intampla asta niciodata. Ca asa e el, asa e stilul lui, asta e boala lui. Emaniac, obsedat, dement. Era gelos si pe aerul care ma inconjura si purta pica tuturor prietenilor/prietenelor mele, familiei mele, tuturor celor care indrazneau sa-mi adreseze vreo vorba. Ii placea sa ma tina intr-o relatie abuziva (ca ce am trait eu si ce traiesti tu exact acest nume il poarta) si se bucura de putere subjugandu-ma si umilindu-ma pe mine. Dar am fost prea puternica sa suport asta tot restul vietii. Sindromul Stockholm clar nu e de mine.
Am plecat si n-am regretat nici un moment. Acum am o relatie super, exact cum mi-am dorit!



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Fugi sau da-i un sut mare in dos !!!
Este bolnav si te va imbolnavi si pe tine.
Stiu din proprie experienta, nu se va schimba in bine niciodata nimic, el se va comporta tot mai excrecabil.
FUGI !!!

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Mai stai cu cocalarul asta???

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Blogul grasei
www.bijuteriiandroix.page.tl" target="_blank">Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput