Cum se fac copiii ?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns RHYANNA spune:

fetelor,SARAH are 3 ani si acum 2 zile i-am cumparat un atlas despre anatomia corpului pe intelesul copiilor mici
are descris in amanunte clare despre baietei si fetite,spermatozoizi,reproducere

cititi-il si va intelege

am dat 25 lei si l-am cumparat de la posta


apropo si SARAH m-a intrebat de ce nu are cucu sa faca pipi ca baieteii


de aceea i l-am cumparat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Si mie mi se pare usor trasa de par treaba cu povestile la 8 ani. Adica de-acum nu mai avem nici soldatei si nici altele.
Inaioana a spus fffffff frumos cum ne-am putea descurca intr-o astfel de situatie dar cu copilasi mai mici care gusta astfel de explicatii.
Mie mi se pare usor de neinteles cum de pana acum, la 8 ani, n-ati stat niciodata de vorba pe aceasta tema. Adica n-a pus nicio intrebare??? Sau a pus si tot la fel te-ai eschivat??

Noi am discutat de cand era ea micuta si i-am cam explicat toti termenii, in mare. Cel mai tare a fost cand i-a cerut lu' tataia'su sa o stearga finutz la labii dupa ce a stat pe . Sa pice pe spate si alta nu. Credea ca nu intelege bine.

Acum eu zic sa aveti o abordare mai directa putin, cu multe informatii stiintifice dar fara sa-i arunci in fata direct cu termeni medicali. Mai merge strecurat si cate-un termen copilaresc.
Un atlas anatomic ar ajuta f mult. Sau o enciclopedie, sau revista "Corpul Uman". Si nu uita sa o intrebi cam cum isi inchipuie ea ca s-ar intampla minunile?? E posibil sa ai surprize. E posibil sa fi aflat ea ceva de pe undeva si sa vrea acum sa te testeze

Liliana, Andra-Maria (29.09.2003) & Radu-Mihai (21.10.2009)

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!

D'ale Andrei

Vremuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lillo spune:

Eu am ramas insarcinata cu al doilea copil cand fetita mea avea 2 ani si jumatate, asa ca am fost nevoita sa explic pe parcurs ca am un bebe in burtica, cum a ajuns bebe acolo, de ce sta acolo, cum va iesi. Nu stiu insa cum sa completez informatiile pe care le are.
Acum cateva zile m-a intrebat de ce are fratiorul ei cuculet si daca se va transforma in pasa cand mai creste...Si a trebuit sa ii explic ca fetitele si baieteii sunt diferiti.
Ma mira ca abia acum ti-a pus intrebarea asta. Nu pot sa cred ca nu a intrebat cum a venit fratiorul ei...Ce i-ai spus atunci?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Baiatul meu are 9 ani. Inca de cand eram gravida (el avea 6 ani cand am nascut) era curios de ce s-a intamplat. Pe atunci i-am zis ca tati a plantat o samanta la mine in burtica si asa creste copilul. I-am explicat si ca iese pe jos. M-a intrebat daca doare, i-am zis ca doare putin dar trece.

Acum avand 9 ani, l-am intrebat ce stie despre "a face sex" (n-ai cum sa speri ca n-a auzit asa ceva) si mi-a zis ca stie ca o femeie si un barbat se iubesc si ca asta implica organele sexuale. Deci stia deja, intre ei vorbesc la scoala, unul stie mai multe si-i invata pe toti. La anul (in anul 6 la scoala) urmeaza sa faca educatie sexuala deja.

My reason

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

Este o carticica care explica cam tot ce e de stiut. se numeste "Sexul povestit celor mici" - editura Prut International. Cand Alex a pus unele intrebari, m-am folosit de ea si i-am mai aratat cate ceva...nu toata, inca...Este cea din imagine. http://www.prut.ro/enciclopedia-copiilor/120-sexul-povestit-celor-mici-vol-i-ii-9789975694780.html

" SALVEAZA-L PE SILUAN!!! TU IL POTI AJUTA!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larasarit spune:

Ce lucruri urate si complicate se intampla atunci cand se fac copii dupa spusele voastre.
Nu-s copil si m-ati inspaimantat!

de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Cel mai simplu raspuns este cel sincer. daca ne prefacem ca nu exista sex (si nu stiu de ce am face asta...) nu inseamna ca va disparea 'obiceiul' acesta de pe pamant.
Eu i-am explicat baietelului meu inca de pe la 3 ani si ceva in termeni simpli dar clari (m-a ajutat f mult si cartea 'Corpul uman' - larousse pt copii).
A inteles foarte bine si foarte repede si ma bucur ca nu sunt in situatia de a acoperi o minciuna cu alta.

http://tabloute.blogspot.com/
Bucurie!

Mergi la inceput