Cum se fac copiii ?

Cum se fac copiii ? | Autor: ARONELA

Link direct la acest mesaj

Buna ziua dragi mamici,
Eu sunt Ionela, mama unei fete de 8 ani si 4 luni si a unui baiat de 4 ani si 5 luni.
Ieri , fata mea Georgiana mi-a pus intrebarea: "Cum se fac copii?"
M-a luat prin surprindere ... pt ca este prea mica.. si nici macar nu stie pe unde au iesit copii ... inca mai crede in Mos Craciun, Mos Niculae si Iepuras...
I-am spus ceva de genul "esti un pic cam mica ... si nu intelegi exact despre ce este vorba..." Iar ea mi-a dat replica : "sa-i spun asa cum stiu eu ...."
I-am spus apoi " ca eu si tati ne-am iubit mult de tot ca sa o facem pe ea si pe fratiorul ei..." dar mi-a spus ca "eu si tati ne mai certam ... cum de ne-am iubit asa de mult .... ??? !!!!" Ea m-a pus in dilema si am spus ca unii oameni se mai cearta si pt placerea impacarii ...
si apoi am scimbat vorba .... ca trebuia sa facem baie ... si se apropia ora de somn ....
Dar maine sau poimaine va dori sa afle mai multe ...
Ce ma sfatuiti sa raspund voi mamici experte de copii mai mari, care ati trecut prin asa ceva ???
As dori sa-i dau un raspuns cat mai exact si pe intelesul ei astfel incat alta data sa vina tot la mine sa ma intrebe ... sa nu apeleze la alte persoane mai mult sau mai putin binevoitoare sau cunoscatoare...
Va multumesc din suflet.
Pupicei, cu drag Ionela.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

copii mei sunt si mai mici si deja au pus astfel de intrebari, asa ca mi se pare perfect normal ca fetita ta sa intrebe aceste lucruri. sa-ti povestesc ceva amuzant: cand eram gravida cu fetita ne-am dus la niste prieteni in vizita, prieteni care aveau p fetita de 4 nai. m-a vazut cu burta mare, nu mai vazuse o gravida de aproape pana atunci, si m-a intrebat "de ce sunt asa grasa?". i-am raspuns ca nu sunt grasa, ca am un bebelush in burta. urmatoarea intrebare "si cum a intrat bebelushul acolo?". luata pe nepregatite, in pana de idei si pt ca parintii ei nu ma ajutau deloc la raspunsuri, i-am zis cea mai mare prostie: ca era mic mic de tot si l-am inghitit ca pe pastila!!! si in ziua de astazi cand ma vede ma intreaba daca mai am pastile mici cu bebelushi ca vrea sa inghita si ea una...
asa ca la piticii mei, cand am fost intrebata, le-am zis ca mami si tati s-au iubit mult de tot, si l-am rugat pe Doamne Doamne sa ne dea si noua 2 bebelusi, si EL a vazut iubirea noastra asa ca ne-a daruit un baietel si o fetita. si, bineinteles, au stat in burtica unde au mancat mancarica de la mami si au facut nani, cum fac ei si acum, si cand s-au facut mari am fost la doctor si m-a taiat pe burtica si i-am adus apoi acasa in cosulet! am nascut natural, insa am noroc ca dupa nasteri am facut operatie de apendicita si se mai distinge un pic de tot cicatricea!!!

Eu + Rares (19 aug 2006) + Rebeca (4 iun 2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Copiii mei stiu asa:
Ca toate femeile au in burtica o casuta speciala pentru crescut bebelusii (uterul). Si in fiecare luna acolo se duce o samantzuca feminina si asteapta sa vada daca vine vreo samantzuca masculina. Daca asta se intampla si daca ele se plac mult mult, atunci se contopesc si se transforma intr-un bebelas mic micut de tot care creste in casuta aia pana e destul de mare ca sa fie scos afara. Daca nu se plac asa tare sau daca samantuca masculina e oprita la gard si nu poate sa intre in casuta (aici am explicat anticonceptionalele care sunt niste pastile cu soldatei care fac gardut mare la casuta pentru ca doamna si domnul nu vor copii chiar atunci), atunci samantuca feminina pleaca din casuta dupa ce a asteptat o luna si curata bine casuta pentru urmatoarea samantzuca (ciclul menstrual). Samantucile astea sunt innascute si la femei si la barbati (ei se nasc avand nenumarate), dar toata treaba cu placutul dintre ele se intampla daca doamna si domnul se iubesc tare tare si isi doresc un bebelas.
Katjei i-am explicat intr-un tarziu (ca aflase ceva si ma intrebase daca e real)ca inafara de varianta taiat pe burta pe care i-o explicasem(eu am doua cezariane), bebelasii se nasc si pe jos, dar e normal si mai ales nedureros, pentru ca organismul deschide un fel de tunel/o potecuta speciala doar atunci cat sa iasa bebele si dr antesteziasa si nu doare.
Despre modul in care ajunge samantuca masculina in casuta nu mi s-au cerut detalii, oricum eu am insistat asa mult pe dimensiunile lor microscopice incat practic cred ca pare ca se pot teleporta acolo.

Cu soldateii din pastile avem o adevarata teorie prin care explicam substantele active ca fiind mici armate care lupta cu raii de microbi.

Sper sa iti fie de folos si varianta asta.

Ioana cu Katja (30 martie 2004),Serghei (2 mai 2006) si www.youtube.com/watch?v=jioYwuky3tk" target="_blank"> Gruia (DPN ian.2011).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

La 8 ani ar trebui sa-i explici mai clar cum e cu copiii si sa insisti pe unele aspecte: sa se fereasca de abuzuri - sa-i explici cum e cu zonele intime etc.
Ia o carte de anatomie, arata-i imaginile, explica-i despre cum e cand doi oameni maturi se iubesc si-si doresc un copil.
Insista pe partea cu nedoritul si metodele prin care ne ferim de boli grave si de sarcina.
Sunt sigura ca la varsta asta se discuta la scoala una alta si e un semn extrem de bun ca a venit la tine. Profita si povesteste-i despre tot-tot-tot. Apoi roag-o sa te intrebe ce nu intelege.

Fi`mea la 6 ani stie de uter - casuta lui bb care in fiecare luna se va pregati pt a primi fatul - care e format din doua parti unul de la femeie unul de la barbat; stie de menstruatie si de importanta ei - aici a ajutat catelusa noastra
I-am explicat ca partile sunt intime si nu defilam cu ele prin baie la gradi etc
I-am explicat cum e nasterea: atat cezariana cat si naturala si asta a fascinat-o enorm de mult, s-a uitat zile n sir la pozele cu burtocul meu inainte sa se nasca ea

Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela
_"Meglio sole, che mall`accompagnate !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Lui Rares i-am explicat pe la 4 ani ,ca l-am rugat pe Dumnezeu sa imi trimita un copil si l-a trimis pe el,cel mai minunat baiat.Cind i-am spus ca a stat 9 luni la mine in burtica,a spus:scirbos,foarte scirbos. De atunci saptaminal ma pune sa-i spun povestea:cum ne-am nascut noi.Eu o mai condimentez si-i spun ca doctorul a bagat o mina in burta si-l cauta,ca el nu vroia sa iasa.Cind totusi l-a gasit,el a a intrebat:cine sinteti voi uritilor,care-i mama mea,vreau la mami?
Cum le povestiti de abuzuri,ca nu prea stiu cum sa abordez subiectul?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

Scuze off topicul dar cand esti intrebata serios.. am inteles cum a intrat.......acum sa te vad cum il scoti!!!!pusa de un baietel sa vad pe unde scoateti camasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Citat:
citat din mesajul lui ni-na

Scuze off topicul dar cand esti intrebata serios.. am inteles cum a intrat.......acum sa te vad cum il scoti!!!!pusa de un baietel sa vad pe unde scoateti camasa.


De ce atita codeala?

E normal sa isi puna intrebari si nu vad diferenta intre a explica unui baietel si unei fetite.

Treptat, pe masura intelegerii copilului trebuie explicat in termeni simpli.



Anamaria

"With sufficient thrust, pigs fly."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

Nu asta era problema,eu nu puteam raspunde datorita hohotelor de ras provocate de mutra lui serioasa cand a pus intrebarea era motivul pt care am vorbit de off topic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela72 spune:

InaIoana, mi-a placut tare mult teoria ta.

Mire-mama de fetita frumoasa
http://community.webshots.com/user/Papucica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Mai, eu cred ca teoria lui inaioana e ok pentru un copil de 4-5 ani. La 8 ani deja a auzit/vazut destule pe la tv sau pe la copii ca sa nu mai aiba timp de soldatei si gardulet.
Din contra, eu cred ca la 8 ani se explica clar, cu atlas de anatomie in fata. Ok, nu o sa ii povestesti actul sexual,dar ce atita fereala despre cum se fac/pe unde se scot copiii?
Inca ceva. Eu la 11 ani am avut prima menstruatie, mama pe la 14, in prezent cred ca virsta primei menstruatii este pe la 10 ani, poate mai devreme la unele fetite. Nu mi se pare normal ca tu sa te astepti sa ii vina primul ciclu, in timp ce ii insiri povesti cu avioane....



If you can't say something nice, then don't say nothing at all

"In a world filled with hate,we must still dare to hope.In a world filled with anger,we must still dare to comfort.In a world filled with despair ,we must still dare to dream. And in a world filled with distrust,we must dare to believe."-Michael Jackson

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Eu am baieti si nu a fost nici-o minune pt cel mare sa vada ditamai burta unde statea frate-sau. Ei stiu ca exista in burata la mama niste samburei si cand mami si cu tati vor, din samburei creste un bb. Bb sta acolo 9 luni, dar exista si copii care ies mai devreme si doctorii ii ajuta. De iesit ies printr-o gaurica in plus pe care o au fetitele/femeile intre fund si p...(cuvantul frumos). Cand copilul nu sta bine sau sunt probleme de sanatate, exista varianta cu operatia.
M-au ajutat foarte mult filmele cu doctori la care imi place mie sa ma uit ca si emisiunile de tip ER. Nu le-am explicat inca despre menstruatie dar de "pampersii de fetite" stiu deja din reclame.
Despre corpul uman le-am explicat demult, au atlas de anatomie, le-am aratat si pe internet. La 5-6 ani stiu deja de globule albe si rosii si functiile lor, despre creierul mare si mic, pe unde le sunt organele mai importante. Pustiul mai mic a fost tare, la 5 ani i-a spus doctoritei (dupa o enteroviroza) ca nu e foarte sigur daca l-a durut stomacul sau or fi fost plamanii .
Aronela, tu ai fetita si, asa cum zic fetele, intr-un mod natural si fara emotii ar trebui sa incepi sa-i detaliezi unele aspecte.

Mergi la inceput