nanism hipofizar la 1 an si 2 luni

nanism hipofizar la 1 an si 2 luni | Autor: andrea_elena

Link direct la acest mesaj

Baietelul meu de 1 an si 3 luni a fost diagnosticat in urma cu 1 luna ca fiind suspect de nanism hipofizar.Mentionez ca el acuma are 70 cm si 9,300 g.Nemaicrescand in lungime de vreo 3-4 luni decat 1 cm,la recomanadarea pediatrei am consultat un endocrinolog care mi-a sugerat efectuarea a 2 analize:IGF-ul CARE A IESIT MAI MIC DE 0,25 valorile fiin cuprinse intre 55 si 327 pentru limite normale si TSH-ul 3,26 fiind cuprins intre 0,2 si 8,12.Valoarea IGF-ului este cea care a dat disgnosticul de nanism hipofizar raportata si la inaltimea copilului.La sugestia endocrinologului am luat legatura cu o asistenta din cadrul Institutului Parhon din Bucuresti care m-a sfatuit sa stept pana la vrsta de 3 ani pentru a merge sa-i fac testul care ar confirma sau infirma acest lucru si sa mai astept cateva luni si sa-i repet analizele pentru a fii mai sigura de doua valori asemanatoare din cauza faptului ca baietelul a fost la o varsta in care stagneaza in cresterea in greutate si lungime...ce sa fac?sa merg inca de pe acuma sau sa mai astept pana la varsta de 3 ani?SUNT RECUNOSCATOARE SI PENTRU CEA MAI MICA INFORMATIE.VA MULTUMESC!!!


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Eu as merge sa consult un medic la parhon. Cu analizele facute acum, as merge sa i le prezint, sa vada si copilul. Nu cred ca as avea nici eu rabdare sa astept pana la 3 ani asa pe o discutie cu o asistenta. Poate ca medicul iti va spune acelasi lucru dar macar esti impacata ca n-ai stat asa de pomana. Fa-ti drum in Bucuresti si vino cu copilul la un consult la parhon.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Blogul grasei
www.bijuteriiandroix.page.tl" target="_blank">Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danela1 spune:

ia si consulta si alt doctor,dute sin alte orase daca ai posibilitate financiara............stiu cum e si copilu meu e tot bolnav si disper nu alta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danela1 spune:

fii tare,multa sanatate si tinene la curent

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrea_elena spune:

Disperarea mea nu consta in opinia medicului,ci in analiza proptiu zisa care mi-a confirmat ca baietelul meu are ceva,avand in vedere ca este si mic de statura fata de alti copii de varsta lui.In dimineata urmatoare dupa ce am sunat la Bucuresti am luat legatura cu endocrinologul care mi-a zis ca stia de analizele investigatorii la varsta de 3 ani,dar nu mi-a spus de la bun inceput pentru a nu ma descuraja sa merg mai departe.mi-a confirmat cele spuse de cei de la Institutul Parhon,dar ea imi daduse o trimitere medicala valabila o luna de zile,fiindu-mi practic inutila pentru ca in ziua urmatoare mi-a spus ca nu imi foloseste la nimic dar ca mi-a dat-o in scopul de a nu crede eu ca nu vrea sa ma ajute...pe de alta parte multi medici pediatrii mi-au spus ca din ceea ce stiu dansii analizele care i le-am facut eu baietelului meu nici nu ar fii trebuit facute la o varsta atat de frageda pentru ca sunt irelevante avand in vedere faptul ca copiii in jurul varstei da 1 an stagneaza in greutatae si lungime...si ca oricum daca as merge de pe acuma cu el la bucuresti nu m-ar ajuta cu nimic pt ca trebuie sa aibe minim 15 kg si sa coopereze in ceea ce priveste efectuarea testului respectiv,pentru ca trebuiesc efectuate radiaografii la manute,picioruse+analize peste analize.eu am scris pe acest forum in speranta ca pot gasi pe cineva care ma poate ajuta cu o informatie utila...spre ex daca a trecut printr-o situatie similara...nu vreau sa dau de inteles ca orice alt mesaj prin care sunt sfatuita sau incurajata sa merg mai departe cu capul sus nu este bine venit.multumesc tuturor celor care mi-au scris si impartasit opiniile lor...DIN INIMA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Nu vreau sa te descurajez sau sa te incurajez doar ca sa nu tac....ma pun in locul tau si ma gandesc ce as face eu.
Daca analizele sunt irelevante as incerca pe alte cai, de ex. kinetoterapia sau inotul.
Daca ai posibilitatea nu face economii in privinta asta, daca nu e o problema medicala vei vedea rezultate aproape imediat.
Am vazut-o pe mine, acum 30 ani si vara asta la baiatul meu cel mare.
Eu am crescut la 8 ani, dupa 3 luni de inot, 8 cm. Ajunsesem cea mai inalta din scoala si asa am ramas vreo 1.5-2 ani pana m-au mai ajuns din urma colegii din clasele mai mari, iar baiatul meu a crescut vreo 5 cm in vara asta, si nu a facut decat 8 sedinte, o data pe saptamana.


CAPRA CU 2 IEZI


mamica lui Matei Constantin (21.05.2007) si a lui Theodor Cristian (03.06.2009)

MINUNEA MEA

www.flickr.com/photos/11558563@N06/" target="_blank"> A DOUA MINUNE 2

A DOUA MINUNE

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius!

Sa o ajutam pe Georgi sa mearga

Manu - papusa fara picioare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrea_elena spune:

Rezultatele analizelor sunt irelevante pentru varsta frageda de 1 an si 2 aluni ale sale,nu la modul general.si in legatura cu innotul ma gandeam ca mai tarziu pentru ca eu intotdeauna am avut teama de apa si mi-i se pare ca este cam mic pentru asa ceva...nici nu stiu daca ar fii cineva interesat sa se ocupe de o mana de om...si in plus,ma gandesc eu avem vreo luna jumatate de cand am plecat de unul singur in picioruse si cred ca asta e un sport pentru el din cauza faptului ca nu are pic de astampar.de dimineata pana seara nu ii stau piciorule 5 minute.pana si biberonul de lapte din timpul zilei il bea in picioare,alergand prin casa...este un sfarlez de copil si vreau sa spun ca de cand a plecat in picioruse parca a mai crescut cu 1 cm...dar e totusi o valoare mica raportat la lungimea celor de seama lui...posibilitate materiala am,si chiar daca nu as avea as vedea cum as face ca sa am si tot as face ca baietelul meu sa fie bine,dar ma tem sa nu fie o alarma falsa si sa merg cu el prin doctori sa il chinui practic inutil...faptul ca nici eu nu sunt prea inalta ma duce cu gandul ca poate seamana cu mine,,,ce pretentii as putea avea eu la 1,57?...si totusi nu vreau nici sa stau cu nelinistea in suflet:are sau nu are nanism?multumesc tuturor celor care mi-au oferit sugestii si opinii.chiar daca au fost niste pareri,eu apreciez mult de tot gestul si astept in continuare sfaturi...poate se gaseste cineva cu o poveste asemanatoare sa ma indrume si pe mine ce ar trebui sa fac ca sa fie cel mai bine pentru familia noastra...pentru ca si tati e disperat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Inotul sau kinetoterapia nu au ce sa strice, chiar daca nu ar avea nimic. Nu ar face decat sa-l dezvolte armonios si sa-i intareasca sistemul imunitar.
Nici o varsta nu-i prea mica pentru asta (doar se nasc copii in apa) in Bucuresti sunt vreo 2 piscine care primecsc bb de 3-4 luni. Dna. Geta, care a deschis Baby Spa, venea acasa la nepoata mea (acum 10 ani) si o invata sa inoate in cada, de la nastere pna la 5-6 luni, cand nu a mai incaput. imediat dupa nastere copilul pus in apa inoata, pentru ca se simte in mediul lui. Fratele meu a avut un complex cu inaltimea (el are ~170, cumnata ~155) asa ca a insistat cu inotul de la nastere. Nepoata, la 10 ani e aproape cat mama ei.
Eu as fi ales inotul oricum, daca nu as fi fost constransa financiar (ptr varste mai mici de 3 ani e ~120 lei/sedinta, fata de 100 lei/4 sedinte dupa 3 ani)

E normal sa fii ingrijorata si sa te interesezi


CAPRA CU 2 IEZI


mamica lui Matei Constantin (21.05.2007) si a lui Theodor Cristian (03.06.2009)

MINUNEA MEA

www.flickr.com/photos/11558563@N06/" target="_blank"> A DOUA MINUNE 2

A DOUA MINUNE

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius!

Sa o ajutam pe Georgi sa mearga

Manu - papusa fara picioare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ADINUTZA spune:

Am trecut printr-o teama asemanatoare cu fetita mea, care avea la un an 70 de cm si doar 7,5 kg. Am fost la medici nenumarati, i-am facut analize pana cand am fost la un dr. endocrinolog care m-a linistit spunandu-mi ca asa este ea, cu o osatura mai fina, ca va fi miniona, (si eu am doar 1,60cm) si sa nu ma mai alertez inutil. Chiar mi-a dat banii inapoi pentru consultatie, spunandu-mi sa merg sa iau ceva util pentru copil. Eu nu am fost prea multumita de ceea ce imi spusese el, nu ca as fi vrut sa aud ca e copilul bolnav, dar am zis sa ma relaxez macar pentru o vreme. Am dus fetita de la 3 ani la dans si la inot, apoi la karate, acum are aproape 7 ani, este de o inaltime medie raportata la colegele ei, doar la capitolul kilograme sta mai rau pt ca nu are decat 20. I-am mai repetat analizele dar totdeauna au iesit in parametri.
Stiu ca nu iti este usor, dar incearca sa fii optimista.
Numai bine va doresc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Si eu cred ca e mult prea mic pt. un asemenea diagnostic, apoi, valoarea IGF-ului e un semnal de alarma dar nu e singura care contribuie la stabilirea diagnosticului. Asa cum ti s-a spus, investigatiile sunt mult mai complexe si nu i se fac acum.
Pe de alta parte, sportul e benefic, ajuta dar nu suplineste, adica, oricat sport ar face copilul nu poate recupera daca are un deficit de hormon de crestere sau daca nu are datele genetice necesare. Cu alte cuvinte si pt. un copil sanatos dar care nu are datele genetice sa fie f. inalt, oricat inot ar face n-o sa-l ajute sa castige la inaltimea de adult prea multi centimetri, sigur ca si 2-3 cm inseamna mai mult decat deloc.
Deocamdata, asa cum ai fost sfatuita, faceti vizite periodice la pediatru sa-l masoare si sa-l cantareasca, noteaza-ti de fiecare data ca sa ai un grafic al cresterii lui si-o sa vedeti in perioada urmatoare daca creste sau nu normal si dac-o sa fie cazul(desi va doresc sa nu fie) o sa faceti si alte investigatii. Si nu dispera, acum problema asta are rezolvare.
toate cele bune,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrea_elena spune:

Catre Adinutza:
M-ar interesa sa stiu daca in urma analizelor p[e care le-ai efectuat rezultatele au fost bune pentru ca ale mele dupa cate ai vazut nu au fost deloc multumitoare.poate ca daca ii ieseau bine nu stateam atat de ingrijorata.ma inteseaza sa stiu ce analize i-ai facut si pe unde ai mers,daca ai facuit investigatii detaliate si in ce au constat acestea...si in plus la tine nu era asa de ingrijorator pentru ca era fata iar fetele au talia mai mica la varsat de 1-2 ani fata de baieti...si tine cont ca al meu avea 1 an si 2 luni si avea 70 cm,nu ca fetita ta 1 an in ciuda faptului ca era fetita...ma intereseaza sa stiu daca a mai luat in lungime si cat,inainte sa o dai la innot si dans si apoi cat a recuperat in inaltime dupa ce ai facut pasul acesta pentru ca in ceea ce priveste greutatea nu sunt deloc ingrijorata...multumesc frumos pentru sfat si incurajare si va doresc multa sanatate...

Mergi la inceput