Cura cu otet de cidru

Cura cu otet de cidru | Autor: Dio16

Link direct la acest mesaj

Buna!

A incercat cineva aceasta cura?
Am tot cautat pe internet si nu dau decit peste acele capsule cu otet de cidru.
Recent am citit o carte, pe care am terminat-o chiar azi, despre ...artrita si era invocat acolo ca ar fi un remediu foarte bun.
Cine are mai multe informatii?

Dio16

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iulix spune:

Uite ce am gasit eu legat de acest subiect:

Otetul din cidru de mere pare a fi unul dintre aceste mici artificii. Si daca mai adaugam faptul ca nu doar pierderea in greutate este singurul sau rezultat, suntem deja in fata unui subiect despre care trebuie neaparat sa vorbim.

Cum obtii otetul din cidru de mere:
Mar stors si pus la fermentat. Asa se obtine otetul din cidru de mere. Daca vrei sa il obtii singur, iata cum o poti face:
Alegi cateva mere coapte, proaspete, zemoase. Le speli, le zdrobesti sau le dai pe razatoare. Dupa care le strecori cu ajutorul unui tifon sau a unei site. Sucul il pui intr-un vas. Dupa care adaugi miere si drojdie de vin. La 1 litru de suc - miere 140 grame si drojdie de vin, un pahar. Acoperi borcanul cu un tifon si il tii timp de 60 de zile la intuneric. Otetul obtinut il pui in sticle inchise ermetic.

Otetul din cidru de mere arde grasimile, scade pofta de mancare, accelereaza activitatea metabolica.
Otetul din cidru de mere si beneficiile sale
Folosit ca ingredient in mancaruri ori salata, sau ca supliment alimentar, otetul din cidru de mere te ajuta sa slabesti. Si nu numai.
Imbunatateste sistemul imunitar, functiile hepatice, digestia, reduce colesterolul si retentia de apa din organism, elimina toxinele si matreata, previne caderea parului. Are proprietati antiseptice si este un bun antibiotic natural. Previne balonarea si constipatia. Trateaza diareea, calmeaza iritatiile colonului. Atenueaza durerile provocate de ulcer. Elimina mirosul neplacut al transpiratiei. Amestecat cu ceai, il poti consuma pentru atenuarea simptomelor racelilor. Este un bun remediu indicat in alergii. Acneea, infectiile pielii, dar si celulita pot fi tratate cu ajutorul otetului din cidru de mere. Zonele afectate vor fi tamponate sau masate cu otet. Pentru un efect tonic asupra tenului, iti poti tampona fata cu un amestec realizat din doua parti de apa si una de otet sau otet simplu, daca ai pete de batranete.
Putin otet din cidru de mere in cada de baie iti va alina durerile provocate de arsurile solare. Dupa o zi obositoare, te poti relaxa masandu-ti mainile si picioarele cu otet de cidru de mere.
Si cum spuneam, nu il ultimul rand, otetul din cidru de mere arde grasimile, scade pofta de mancare, accelereaza activitatea metabolica.
Pentru eliminarea toxinelor se recomanda sa se bea de trei ori pe zi, amestecat cu putina apa. Pentru o digestie mai buna, este indicat la fiecare masa un amestec din doua lingurite otet cu 0,250 l apa. Iar pentru un par frumos, lucios, fara matreata, clateste-te pe cap cu apa si otet de mere. Cateva lingurite amestecate in apa cu care iti clatesti parul sunt suficiente.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dio16 spune:

Foarte interesant. Multumesc.
Trebuie sa existe si varianta pentru cei foarte ocupati - adica...gata preparat. Capsulele cu pricina probabil au la baza acest cidru si ar fi o varianta, insa eu am inceput sa nu mai suport sa inghit. Am luat prea multe suplimente nutritive, sa-mi ridic imunitatea...Nu reusesc sa scap nici de kg in plus. Caut varianta cea mai buna. In conditiile unei vieti sedentare, robita jobului.
Faptul ca ajuta si problemelor legate de artrita, pe care doar le banuiesc deocamdata, ma face sa studiez acest subiect. Din pacate si pentru "google" am prea putin timp.
Daca a incercat cineva acele capsule, imi poate spune daca sunt cu adevarat bune? M-am saturat de reclame ce te asigura de orice si-ti dau totul...
As vrea o minune care sa-mi mai rezolve din probleme...
Dar nimeni nu te ajuta daca nu te ajuti tu singur, asa ca merg mai departe la lupta cu tot ce incearca sa nu ma lase sa fiu fericita.

Dio16

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dio16 spune:

Iulix, am recitit mesajul tau si abia acum am realizat. Otetul de mere nu e acelasi lucru cu otetul de cidru?

Dio16

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulix spune:

Uite ca la asta nu m-am gandit... Hmmm... dau un search si daca gasesc ceva interesant postez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulix spune:

Aici e reteta de otet de mere:

-5 kg mere

- 5 litri apa calda

- 500 grame miere de albine

- 50 grame drojdie proaspata

Se zdrobesc(taie marunt,rad,etc) merele, cu tot cu cotor,doar stricaciunea se inlatura.Se pun intr-un borcan de 10 litri, se adauga drojdia si se toarna apa calda peste ele,sa nu oparim drojdia si se aseaza intr-un loc intunecos,dar cald(23-28 ) grade,acoperind doar cu tifon.Se amesteca de 2 ori pe zi.Dupa 2 saptamani ,cand merele s-au macerat si cand miroase a otet,se strecoara printr-un tifon asezat in strecuratoarea de paste si se storc (nu numai se scurg),iar zeama obtinuta se toarna in acelasi borcan,curat .Peste zeama se adauga mierea de albine,se amesteca pana se omogenizeaza si se lasa iar la fermentat in loc calduros si intuneric(se pune borcanul intr-o cutie de carton si se poate tine in bucatarie langa calorifer),pana se formeaza o pelicula foarte groasa deasupra,care este ciuperca si care se indeparteaza cand otetul este limpede si frumos.In timpul fermentatiei se acopera borcanul cu tifon si nu se mai umbla la el pana cand se scoate pelicula,cand va fi limpede.In final se toarna in sticle cu capace cu filet,se strange bine si se pastreaza la rece,in camara.
Cat este otetul de mere de util??Pai tocmai am salvat,sper eu,pe cineva de la o raceala,gripa,dureri in gat,etc,cu frectie pe gat,piept,spate,dar si de tusea aferenta cu siropul de tuse despre care-am scris la …REMEDII SI LEACURI DIN BATRANI.

Vad ca nu prea e diferenta intre cel de cidru si cel de mere. Adica amandoua folosesc drojdie, miere si mere. Hmmm... Cred ca totusi e mai bun cel din cidru, ca din cate stiu apa+otetul de mere ataca stomacul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulix spune:

Dar daca citesc mai bine otetul de mere are apa calda, iar cel din cidru are drojdie de vin si nu se pune apa in el. Cred ca aici e diferenta. Si cel de mere e gata in 7 saptamani, iar cel de cidru de face dupa 60 de zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dio16 spune:

Ar fi bine sa se gaseasca si otetul de cidru, asa cum se gaseste cel de mere. Daca gasesti ceva...da un semn.
Multumesc. O seara faina.

Dio16

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulix spune:

Dio eu sunt de parere ca cele mai bune produse sunt cele facute in casa, asa ca daca ai timp mai bine iti prepari tu otetul de cidru ca stii ce ai pus in el si e si proaspat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulix spune:

Incearca totusi sa intrebi si pe la magazinele cu produse naturiste. Ar trebui sa aiba.

Mergi la inceput