Certificatul de nastere pentru copil

Certificatul de nastere pentru copil | Autor: Elizabetha10

Link direct la acest mesaj

Buna mamici! Mai am si eu cateva saptamani pana cand imi voi tine in brate copilul. Problema mea este foarte incurcata cu actele si acum imi da batai de cap si certificatul de nastere a copilului.Ca sa rezum despre ce este vorba.
Sunt basarabeanca, locuiesc de 7 ani in Romania. Recent am primit cetatenia romana. Nu sunt casatorita legal(adica nu am reusit sa facem starea civila). Sotul este si el basarabean, dar nu are deocamdata cetatenia romana. Asa ca solutia era sa imi rezolv eu repejor cu actele romanesti si sa facem starea civila in Romania, ca sa ii pot face usor permisul de reintregire a familiei. Dar nu am avut norocul ca sa reusim toate la timpul lor si vine copilul pe lume fara ca sa fim casatoriti oficial.

A doua problema e ca in Romania era absoluti singur ( tin sa mentionez ca ne facem inca studiile) si parintii mei sunt in Italia, asa ca au insistat sa vin la nastere in Italia ca sa imi poata da mama o mana de ajutor in prima luna cu bebe. Cat am reusit sa imi fac un pasaport romanesc ca sa pot veni incoace. Si inca ceva ce ma indepartat de Romania acum sunt spiatele de care chiar mi-e frica si mai ales cand nu cunosti pe nimeni.

Problema e ca sunt parti bune si parti rele in toata povestea aceasta, Odata ajunsa in Italia, mi-am dat sama ca m-am incurcat si m-ai mult in legi si legislatii.
Nustiu in asemenea situatie cum as putea sa imi scriu copilul dupa nastere.

Tatal moldovean/ mama romanca, copil nascut in Italia.

Daca il scriu doar dupa numele meu, dupa ce ma intorc in Romania si ii transcriu certificatul il pot trece si pe tata?

Daca il scriu direct in Italia, pe tata copilului si ii dau numele lui...pot trece granita cu copilul?
Poate mai stiti situatii din acestea si ma ajutati cu niste sfaturi.

Va multumesc!!!