cezariana si steriletul

cezariana si steriletul | Autor: anchi

Link direct la acest mesaj

intrebare adresata mamicilor care au nascut prin cezariana:
care dintre voi a optat pt sterilet, ca metoda de contraceptie?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Corina spune:

Eu am nascut prin cezariana , iar la prima consultatie ginecologul mi-a propus steriletul,dar am refuzat din cauza ca aveam hemoragie cu dureri mari de burta inainte de sarcina.Cind a auzit de asta doctorita mi-a spus ca am dreptate si mi-a dat pilule, vreau sa spun ca de cind le iau am ciclu foarte putin, citodata la doua trei luni odata.
Poate sint fete care au sterilet si pot sa iti spuna mai multe.
Nu ne-ai spus de ce vrei sa stii? Ai nascut cu cezariana si vrei sa stii daca steriletul are contraindicatii?

Corina si Anna nazdravana

Quand on veut une chose, tout l'univers conspire à nous permettre de réaliser notre rêve.
( Paolo Coelho)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MirelaV spune:

Corina, cu anticonceptionale ai ciclu la cateva luni? si eu cat am luat era putin din pct de vedere cantitativ..dar prezent lunar..
m-ai facut curioasa

MirelaV

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anchi spune:

eu am nascut de doua ori prin cezariana.
deoarece nu am voie sa iau anticonceptionale singura solutie a fost steriletul.
am cerut parerea mai multor medici deoarece medicul din policlinica (Elias) nu este de acord, zice ca dauneaza cicatricelor de pe uter.
acesta este motivul pt care am vrut sa ma consult cu voi.
ma simt bine, nu am probleme, dar nu pot sa uit ca au fost si pareri contra.
Draga Corina,vreau sa-ti spun ca dupa fiecare nastere (si un chiuretaj) ciclul a fost altfel, ma refer la durata, cantitate, dureri.
eu sunt incintata de sterilet si ma gindesc cu groaza ca nu cumva sa fiu nevoita sa renunt la el.
am ales o clinica particulara, merg la control din 6 in 6 luni ca sa nu am surprize, dar......stau cu teama.







quote:
Originally posted by Corina

Eu am nascut prin cezariana , iar la prima consultatie ginecologul mi-a propus steriletul,dar am refuzat din cauza ca aveam hemoragie cu dureri mari de burta inainte de sarcina.Cind a auzit de asta doctorita mi-a spus ca am dreptate si mi-a dat pilule, vreau sa spun ca de cind le iau am ciclu foarte putin, citodata la doua trei luni odata.
Poate sint fete care au sterilet si pot sa iti spuna mai multe.
Nu ne-ai spus de ce vrei sa stii? Ai nascut cu cezariana si vrei sa stii daca steriletul are contraindicatii?

Corina si Anna nazdravana

Quand on veut une chose, tout l'univers conspire à nous permettre de réaliser notre rêve.
( Paolo Coelho)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcis spune:

dragele mele
eu am avut un sterilet, pus in RO, si nu am avut nici o problema timp de ani de zile. Al doilea l-am pus in Germania (chipurile sunt mai buni doctori aici ) si l-am pierdut fara sa-mi fi dat seama. Timp de 2 sau 3 luni nu am avut ciclu, dar dupa substitutia hormonala prescrisa de doctor, a venit atit de abundent incit am fost operata de urgenta. Steriletul nu a fost gasit nici la operatie.
A-ti mai auzit voi de asa ceva? Deacolo mi se trag si sa ramin cu
Narcis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina spune:

quote:
Originally posted by MirelaV

Corina, cu anticonceptionale ai ciclu la cateva luni? si eu cat am luat era putin din pct de vedere cantitativ..dar prezent lunar..
m-ai facut curioasa

MirelaV



Anticonceptionalele pe care le iau se numesc Minesse si au o dozare de hormoni foarte mica,de aceea ciclul este neregulat.Doctorita mea zice ca e normal la acest gen de pilule,in plus nu dau efecte nedorita ca surplusul de kg.

Corina si Anna nazdravana

Quand on veut une chose, tout l'univers conspire à nous permettre de réaliser notre rêve.
( Paolo Coelho)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Samsara7 spune:

Cezariana si sterilet dupa aceea. Nu am avut nici o problema pana acum doar ca de cand am Mirena cu hormoni, nu mai am menstruatie decat o data la 3 luni si atunci de parca nu ar fi! Asa ca o sa il schimb in curand, sper ca mi-am rezolvat problemele hormonale . De cand am Mirena m-am ingrasat, si nu din pricina alimentatiei. Steriletul normal nu mi-a pus niciodata probleme si de vreo 8 ani am adoptat metoda aceasta de contraceptie.

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nuk spune:

Si eu vreau sa-mi pun sterilet si as vrea sa va intreb ceva:la cit timp dupa cezariana ati putut sa va puneti unul?
Va multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

Eu am nascut prin cezariana iar dupa 5 saptamani de la operiatie mi-am pus sterilet. Nu am avut nici o broblema cu el, ma simnt foarte bine, iar cicu imi vine in fiecare luna regulat si doar 2- 3 zile, si fara dureri de burata. Doctorul meu mi-a recomandat sa imi pun ultimul tip pentru ca este tot din silicon (cele mai vechi au si parti metalice), este putin mai scump 300 $, dar se merita.
Gabi & Julian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Cum se monteaza steriletul? Scuzati daca intrebarea pare stupida dar chiar nu am idee . Adica se face cu anestezie locala, in spital, ambulator, cat dureaza toata operatiunea... chestii din astea.

De asemenea, ma pot gandi la o noua sarcina dupa aceea, presupun ca fara probleme?? Sau poate afecta fertilitatea?

Este in vreun fel incomod? Se simte ca il ai?

Si o ultima intrebare: afecteaza intensitatea senzatiilor in timpul ?

Mersi!

Dana si bb Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana M. spune:

Raspunsuri:
anchi: am nascut prin cezariana si doctorul mi-a recomandat, ca fiind foarte sigura (atat cat se poate) metoda cu steriletul, avand in vedere ca (zicea el...) n-aveam voie sa raman din nou insarcinata inainte de 1 an.
Nuk:am vazut ca Gabbriela si-a pus steriletul la doar 5 saptamani de la operatie. Eu am avut probleme cu sangerarile alea de dupa... (vreo 4 luni m-au tinut!!! nu era mult da' era !) si abia dupa 5 luni l-am pus.
Si-acum, pentru Kehleyr: eram paralela cu subiectu' la vremea respectiva (nu c-as fi acum mai breaza :) ), dar o buna prietena avea asa ceva si m-am informat: ea zicea ca n-a simtit nimic, absolut nimic cand i l-a pus, si nici dup-aia......il are si-acum, de vreo 2 ani.
Eu am luat un sterilet "Cooper T" cum mi-a zis nenea dr. si m-am prezentat la ora programata la spital. Toata treaba a durat, nu stiu, 6-8 minute, nu mai mult, parca mi-a facut si o injectie cu anestezic, l-a bagat si gata ! Chestia e ca pe mine m-a cam durut, da' am pus-o pe seama faptului ca n-am ...."folosit" zona respectiva la nastere si oi fi fost mai sensibila la durere .
Doftoru' mi-a zis sa-i spun daca "sotul simte ceva" sa mai scurteze nus-ce pe-acolo.....da' n-a fost cazul . Pot sa-ti spun ca habar n-ai ca ai ceva acolo, nici vorba sa fie incomod. Exista insa un risc, ca la orice "chestie" de genu' asta, la un procent (nu stiu cat exact) din femei organismul respinge steriletul (sangerari, probleme....) si nu pot folosi aceasta metoda contraceptiva. Dar asta nu afli decat dupa ce-l pui, asta e. Succes, oricum !
A, sa nu uit, noi ne dorim un al doilea bebe, am scos steriletul de 2 luni jumate, doar ca nu tre' sa ramai insarcinata o luna, sa se vindece zona respectiva cum trebuie. Acum asteptam.....:)

Dana M. si Raluca

Mergi la inceput